Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

Gdzie byli chowani członkowie załogi?

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Pytanie jak w temacie. Jeżeli jakiemuś ss-manowi zmarło się z przyczyn naturalnych, tudzież został zabity w wyniku buntu więźniów, czy w ramach kary od swoich zwierzchników to gdzie grzebane było ciało?

Zakładam pięć możliwości.

1) Pochówek na lokalnym cmentarzu.

2) Pochówek na najbliższym cmentarzu wojskowym.

3) Transport ciała do rodzimej miejscowości w Niemczech i tam ss-mański pogrzeb (dosyć drogie i kłopotliwe).

4) Kremacja ciała w obozowym piecu i "wysyłka" urny z prochami do rodziny.

5) Za "przysłowiowym płotem" - brzozowy krzyż i hełm na szczycie, w końcu warunki wojenne.

Domyślam się, że w grę wchodziła też specyfikacja obozu. Na pewno bardziej to było regulaminowo i logistycznie dograne w olbrzymich fabrykach śmierci, a z pewnością bardziej prowizorycznie postępowano w maleńkich filiach obozowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A zna saturn przypadki zabicia członka załogi obozu w ramach kary?

Chyba chodzi o skazanych na karę śmierci.

Tego typu kwestii nie rozstrzygały regulaminy tylko odpowiednie rozporządzenia.

W cywilnym wymiarze sprawiedliwości postępowanie z ciałem zależało np. od rodzaju popełnionego przestępstwa.

Może warto zajrzeć do:

L. Teresiński "Działalności Sądu Wojennego Rzeszy w okresie II wojny światowej", "BGKBZHwP" 1972, t. XXIV.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ad. Secesjonista;

Dziwię się Tobie, że tego tematu nie zamknąłeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja się dziwię, że poldas zaczyna mnie pouczać na forum co do mych obowiązków.

Jeśli poldas uważa, że danym temat łamie regulamin ma opcję raportuj - wystarczy

uzasadnić, ewentualnie może swe zdanie wyłuszczyć poprzez P.W.

secesjonista.

Temat jak temat, ja np. nie wiem jakie były regulacje prawne co do postępowania z ciałami załóg obozów, jeśli poldas coś na ten temat wie - to niech podzieli się swą wiedzą. A jak nic nie wie - niech się powstrzyma od O.T.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Przecież to proste;

Zmarli wachmani byli odsyłani do swojego miejsca urodzenia. Czyli do rodziców, albo do wdowy.

Co tu można więcej tłumaczyć?

Nie rozumiem po co ten gniew.

Jeszcze jedno się mi przypomniało;

Adolf Hitler się wkurzył że jakiegoś podpisu od niego wymagają.

Powiedział tak;

Wkrótce będę zmuszony zatwierdzać statut stowarzyszenia hodowców majowych chrabąszczy.

To mam z Irvinga.

I tu miał rację.

A Secesjonista toleruje duperele.

Jasne?

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ale o kogo chodzi?

Otto Schimek?

Sprecyzuj.

Jeszcze jedno;

Wysoko cenię Twoją wiedzę i Bruna Niewątpliwego.

No i Gregski vel Wesoły Roger.

Miło jest rozmawiać z mądrymi ludźmi.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Precyzyjniej się nie da - jaka była procedura po wykonaniu wyroku śmierci na osobie z załogi obozu, skazanej za np. zdradę kraju. Czy jak w wymiarze cywilnym decyzja pozostawała w rękach gestapo? Co działo się w przypadku ew. odmowy przyjęcia ciała przez rodzinę czy też korzystano z pomocy Instytutów Anatomii itd. itd.

Wie coś konkretnego na ten temat poldas?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No dobra;

Pomalutku.

Tak se myślę i wymyśliłem iż u Niemców generalnie nie stosowano wobec zwłok kremacji.

Tylko - Nie odpowiedziałeś mi na pytanie.

Ilu było takich zdrajców kraju, narodu (pomińmy szczegóły)?

Ja się tam jednego kolesia (esesmana) doszukałem, co to żydowskiego Czecha odwiózł z Oświęcimia do miejsca zamieszkania, a potem on sam wrócił... Po to, aby go ukatrupiono.

Nie wiem jaką metodę egzekucji na nim wykonano.

Co działo się w przypadku ew. odmowy przyjęcia ciała przez rodzinę
Masz swoje dzieci? Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Bardzo dużo.

Ale nie przyznałeś się.

Napiszę Ci tak;

Jestem ojcem i ciało swego syna przyjmuję i pochowuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przenoszenie własnych zapatrywań na każdego członka wybranej populacji - rzadko się sprawdza.

W ówczesnej Rzeszy jak najbardziej nie odbierano ciał i były na to stosowne procedury, z których

często korzystano. Zresztą nie jest to specyfika jedynie Rzeszy, w każdym społeczeństwie istnieje

pewien procent tego typu zdarzeń. W Rzeszy motywacja mogła być różna, najpewniej strach i chęć

zamanifestowania swej czystości ideowej itp.

Co do niektórych aspektów w przypadku wymiaru cywilnego było już co nieco na naszym forum:

forum.historia.org.pl - " Kara śmierci w niemieckim, cywilnym wymiarze sprawiedliwości (orzekanie, podstawy prawne, procedury, liczba wykonań)"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.