Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Do założenia tego tematu zachęcił mnie TyberiusClaudius który na SB napisał:

"Kazimierz Juliusz" - Nie chcieliście komuny to żyjcie jak Rumuny... Nie trzeba było drzeć mordy "precz z komuną"... Teraz mają swój kapitalizm.

Ja rozumiem, że się wstydzi sam, lecz chciałby kogoś zainspirować, stąd takie wrzutki na SB, (i to nie pierwsze). Więc się dla niego poświęcam i założyłem ten temat.

Bo temat jest ciekawy i ciekawa jest reakcja rządu. Osobiście powiem, że nie widzę możliwości realizacji ich postulatów.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

To znaczy? W ich postulatach nie ma przypadkiem wypłaty pensji i zwrot pieniędzy? Swoją drogą ciekawsze jest chyba:

a) sytuacja z blokowaniem transportów rosyjskiego węgla (przypomina wam to początki Andrzeja Leppera?)

b) mozliwości eksportu na Ukrainę

c) - dla mnie ciekawe jest jak jest z naszą z naszą LHS, ponoć wedle planów ministerstwa infrastruktury do 2015 ma być sprywatyzowana, ciekawe czy nowa pani minister coś w tym zmieni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A co ma zmienić ?

Za Wyborczą:

Protestujący domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń, przedłużenia żywotności kopalni, wykupu mieszkań zakładowych oraz - po całkowitym wyczerpaniu węgla i zakończeniu żywotności kopalni - przejścia do innych zakładów KHW na dotychczasowych warunkach. Ponad tydzień temu górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz, wspierani przez bliskich i związkowców z innych zakładów, manifestowali w Sosnowcu i Katowicach. Zarząd KHW deklarował wielokrotnie, że wszyscy pracownicy kopalni - ok. tysiąca osób - znajdą zatrudnienie w innych zakładach Holdingu.

Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. Pierwotnie kopalnia miała działać dłużej, przyspieszenie jej likwidacji zarząd Holdingu tłumaczy wyczerpaniem dostępnych złóż oraz narastaniem problemów związanych z opłacalnością i bezpieczeństwem resztkowego wydobycia.

Aby nie pogłębiać strat, zdecydowano, że zamknięcie nastąpi z końcem września 2014 r. Miesięcznie do działalności operacyjnej kopalni trzeba dokładać 2-3 mln zł, a większość środków zajmują komornicy. Dodatkowo kopalnia zalega pracownikom z wypłatą ok. 22 mln zł z tytułu m.in. odpraw emerytalnych czy barbórek. Łączne zobowiązania kopalni z tytułu wszystkich świadczeń publiczno-prawnych i cywilno-prawnych zbliżają się do 100 mln zł.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,16708993,Trwa_protest_w_kopalni_Kazimierz_Juliusz__wojewoda.html#ixzz3EXnqrgdR

Tu trzeba dać drobne wyjaśnienie. Ta kopalnia nie jest częścią Holdingu, tylko spółką zależną, czyli jakby na własnym garnuszku. Ale wypłaty ma im ufundować Holding kosztem górników pozostałych kopalń i nas szaraczków, mających dla ich dobra kupować droższy węgiel.

Czy to jest w porządku wobec nich i nas Tyberiuszu dla Twego socjalistyczno-komunistycznego serca?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

TyberiusClaudius który na SB napisał:

"Kazimierz Juliusz" - Nie chcieliście komuny to żyjcie jak Rumuny... Nie trzeba było drzeć mordy "precz z komuną"... Teraz mają swój kapitalizm.

Dzięki komunie, Polska w latach 90'tych była ok. 20-30 lat do tyłu jeżeli chodzi o rozwiązania technologiczne/telekomunikacyjne w stosunku do krajów kapitalistycznych.

Przykład? Linus Torvalds kiedy zaczynał pracę nad klonem Systemu V w roku 1990 dysponował komputerem mocniejszym niż mój pierwszy PC który dostałem od taty w 2004 roku + miał dostęp do sieci uniwersyteckiej, później Internetu.

Twórca Facebooka, rozwijał swój biznes w czasach, kiedy w Polsce Internet był dobrem luksusowym sprzedawanym w lukratywnych 'taryfach' przez naszego monopolistę tj. TP S.A., która zwana była powszechnie Telekomuną Polską S.A.

Także niech mi pokolenie 'smarujących ekran' nie wmawia że Komuna była czymś dobrym. Mimo że ja czasów PRL nie pamiętam, nie znaczy to że nie dostrzegam tego subtelnego faktu że dzięki temu że byliśmy w bloku wschodnim, straciliśmy inicjatywę.

I dalej nie mamy inicjatywy.

PS. Zresztą skąd dyskutanci wiedzą że owy TyberiusClaudius jest 14 letnim chłopcem?

Jak dla mnie może być 50 letnim kawalerem z kotem albo dwoma. Ewentualnie jest małoletnim trollem.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

PS. Zresztą skąd dyskutanci wiedzą że owy TyberiusClaudius jest 14 letnim chłopcem?

Jak dla mnie może być 50 letnim kawalerem z kotem albo dwoma. Ewentualnie jest małoletnim trollem.

Dyskutanci wiedzą to od samego Tyberiusza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

niech mi pokolenie 'smarujących ekran' nie wmawia że Komuna była czymś dobrym.

Komuna to była paryska...

Z całym szacunkiem dla Twej wiedzy, Bavarsky, o elektronice, tu chodzi o obronę polskiego strategicznego surowca, jak i praw pracowniczych, a które teraz na dobrą sprawę u nas nie funkcjonują. Całe to zamykania kopalń, wszystko, co się dzieje na Śląsku i w Zagłebiu, jest kwestią zwyczajnej dywersji, jakiej tyle nam się zza wiadomej rzeki serwuje i tak też będzie dalej, bez względu na to ile będziemy sobie krzyczeć i jak dużo opon spalimy.

Ale o czym my tu mówimy? Przecież chodzi w końcu o to, żeby miast ponurej, ,,komunistycznej" kopalni, dać gawiedzi nowoczesne solaria albo skałki spinaczkowe (autentyczny przykład z Zagłębia).

Edytowane przez Gronostaj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zaległe wynagrodzenie należy się górnikom "jak psu buda". Tu ich całkowicie popieram.

Nierentowną firmę trzeba sprywatyzować. Niech właściciel próbuje sprawić aby wychodziła na swoje. Jeśli nie da rady to upadnie. Problem właściciela.

Jednak po sprywatyzowaniu należałoby ograniczyć rolę Związków Zawodowych aby nie przeszkadzały właścicielowi w przeprowadzaniu niezbędnych reform. Inaczej Związki zniszczą kopalnie tak jak zniszczyły stocznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Z całym szacunkiem dla Twej wiedzy, Bavarsky, o elektronice, tu chodzi o obronę polskiego strategicznego surowca, jak i praw pracowniczych, a które teraz na dobrą sprawę u nas nie funkcjonują. Całe to zamykania kopalń, wszystko, co się dzieje na Śląsku i w Zagłebiu, jest kwestią zwyczajnej dywersji, jakiej tyle nam się zza wiadomej rzeki serwuje i tak też będzie dalej, bez względu na to ile będziemy sobie krzyczeć i jak dużo opon spalimy.

A co niby Częstochowa ma powiedzieć, o której mówiono niegdyś że jest zagłębiem [poczytaj sobie przemysł częstochowski 1882-1914 Sobalskiego], to Raków wykształcił całe mrowie hutników, zawiadowców wielkich pieców, którzy potem pracowali w hutach KP.

W pierwszej połowie lat 90'tych w okresie dzikiego kapitalizmu zniszczono resztki przemysłu włókienniczego, dobito hutę, firmy które kooperowały z nimi. Można powiedzieć że to co sprywatyzowano wtedy, dzisiaj nie istnieje.

A zrobili to nie Chińczycy, czy dywersja ze wschodu/zachodu, a nasi rodacy*. No ale widocznie tak musiało być. Teraz Częstochowa to przeszło 200 tys. miasto na prowincji woj. Śląskiego..

----

* mawiają co poniektórzy że to Żydzi.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ale o czym my tu mówimy? Przecież chodzi w końcu o to, żeby miast ponurej, ,,komunistycznej" kopalni, dać gawiedzi nowoczesne solaria albo skałki wspinaczkowe (autentyczny przykład z Zagłębia).

No cóż Gronostaju, pozwolę się nie zgodzić. Zlikwidowano taką kopalnię Warszowice, nówka ful wypas, i teraz nie ma tam skałek wspinaczkowych tylko:

Na terenie Pola Warszowice i Pola Wygody to dzisiaj łącznie 2135 miejsc pracy (docelowo może być 2542) i ponad 770 mln zł nakładów inwestycyjnych, w tym Wygoda - to ponad 560 miejsc pracy (docelowo ok. 600) i 1570 miejsc pracy (docelowo ok. 1950).

(...)

Z kolei w Żory - Warszowice działają: polska tworzywa sztuczne Elplast Sp. z o.o., polska spożywcza Instanta Sp z o.o., polska maszynowa JBG-2 Sp. z o.o., angielska budowlana Libet 2000 Sp. z o.o., polska motoryzacyjna MCS Sp. z o.o., polska spożywcza Mokate Sp. z o.o. i polska budowlana Printex Łapot Sp. z o.o.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fzory.naszemiasto.pl%2Fartykul%2Fksse-tysiace-miejsc-pracy-wykaz-firm%2C1953759%2Cartgal%2Ct%2Cid%2Ctm.html&ei=_7AnVP3iMpXmaseYgNgO&usg=AFQjCNEYlL31IvWY3bJyzZ3PEtCQ1cJ1-w&sig2=uBLE2sLyuLFk38dnkf60eQ

I o to chodzi. Jeżeli się nie zgadzasz, to napisz jak sobie wyobrażasz praktycznie realizację postulatu: przedłużenia żywotności kopalni. Ja mam pewien pomysł, ale może się Ci nie spodobać.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam 50 lat? Ciekawe... Czyli jestem rówieśnikiem mojego ojca? Czyli jednak jestem dzieckiem listonosza ;).

A wracając do mojej wypowiedzi: Niech posmakują co to znaczy kapitalizm. Parę lat bezrobocia i grzebania w śmieciach za resztkami przewietrzy im mózgi. Rząd im uległ bo się ich najzwyczajniej boją. Gdyby górnicy chcieli to beztrudu zablokowaliby Wawę a może nawet wywołali jakieś zamieszki... skąd my to znamy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Gdyby górnicy chcieli to beztrudu zablokowaliby Wawę a może nawet wywołali jakieś zamieszki... skąd my to znamy?

Mieliby z tym ten kłopot, że: "beztrudu" to raczej "polska języka" nie przyswoiła jeszcze sobie.

Mnie zdziwiło jedno, oto górnik powiada: "dostaliśmy Barbórkę, czternastkę...", w mym małym świecie, rok wciąż składa się jedynie z dwunastu miesięcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mam 50 lat? Ciekawe... Czyli jestem rówieśnikiem mojego ojca?

Ta 50-tka to raczej średnia wieku Ciebie i Twego mentora. Czyżby Justysia była aż tak zramolała ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nierentowną firmę trzeba sprywatyzować. Niech właściciel próbuje sprawić aby wychodziła na swoje. Jeśli nie da rady to upadnie. Problem właściciela.

Jednak po sprywatyzowaniu należałoby ograniczyć rolę Związków Zawodowych aby nie przeszkadzały właścicielowi w przeprowadzaniu niezbędnych reform. Inaczej Związki zniszczą kopalnie tak jak zniszczyły stocznie.

Odpowiedzią niektórych na wszelkie napotykane trudności jest właśnie owo magiczne słówko, którym to bombarduje się nas już od ćwierćwiecza, a za pomocą którego mają rzekomo zniknąć wszelkie problemy tego świata. Mało wykoncypowany manewr. Gdybyśmy byli, Gregski, na forum gołowąsów od Korwina, wszyscy by Ci przyklasnęli, ale taki, za przeproszeniem, bełkot tutaj nie przejdzie. Prywatyzację zakładów uważam za akt zdrady i zwyczajne przestępstwo, a osoby za to odpowiedzialne winien czekać sąd polowy.

Szerzenie zaś takich szkalujących związki zawodowe ocen to kompletna nieznajomość rzeczy. W Polsce po prostu dobrze zakorzeniła się propaganda taczerystowska (niektórzy nawet chcą jej stawiać pomniki) i prawdopodobnie padłeś ofiarą tego zjawiska.

A co niby Częstochowa ma powiedzieć, o której mówiono niegdyś że jest zagłębiem [poczytaj sobie przemysł częstochowski 1882-1914 Sobalskiego], to Raków wykształcił całe mrowie hutników, zawiadowców wielkich pieców, którzy potem pracowali w hutach KP.

W pierwszej połowie lat 90'tych w okresie dzikiego kapitalizmu zniszczono resztki przemysłu włókienniczego, dobito hutę, firmy które kooperowały z nimi. Można powiedzieć że to co sprywatyzowano wtedy, dzisiaj nie istnieje.

A zrobili to nie Chińczycy, czy dywersja ze wschodu/zachodu, a nasi rodacy*. No ale widocznie tak musiało być. Teraz Częstochowa to przeszło 200 tys. miasto na prowincji woj. Śląskiego..

----

* mawiają co poniektórzy że to Żydzi.

Dzięki za wskazanie pozycji. W wolnej chwili postaram się do niej dotrzeć.

Przykład Częstochowy można przenieść gdziekolwiek indziej i będzie on tak samo prawdziwy. Mnie właśnie o to chodzi, że od okrągłego stołu niszczy nas rak prywatyzacji i nie ma nawet silniejszej woli, by próbować ten stan zmienić.

Zasadniczą przyczyną tego nie była zaś czyjaś, że tak powiem, oddolna inicjatywa, ale konkretna rzeczywistość geopolityczna, która wynikła po rozpadzie ZSRS. Nie trzeba do tego mieszać Żydów, przy zastrzeżeniu jednak, iż mówimy o przemyśle, a nie o np. mniejszych nieruchomościach.

No cóż Gronostaju, pozwolę się nie zgodzić. Zlikwidowano taką kopalnię Warszowice, nówka ful wypas, i teraz nie ma tam skałek wspinaczkowych tylko:

Na terenie Pola Warszowice i Pola Wygody to dzisiaj łącznie 2135 miejsc pracy (docelowo może być 2542) i ponad 770 mln zł nakładów inwestycyjnych, w tym Wygoda - to ponad 560 miejsc pracy (docelowo ok. 600) i 1570 miejsc pracy (docelowo ok. 1950).

(...)

Z kolei w Żory - Warszowice działają: polska tworzywa sztuczne Elplast Sp. z o.o., polska spożywcza Instanta Sp z o.o., polska maszynowa JBG-2 Sp. z o.o., angielska budowlana Libet 2000 Sp. z o.o., polska motoryzacyjna MCS Sp. z o.o., polska spożywcza Mokate Sp. z o.o. i polska budowlana Printex Łapot Sp. z o.o.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fzory.naszemiasto.pl%2Fartykul%2Fksse-tysiace-miejsc-pracy-wykaz-firm%2C1953759%2Cartgal%2Ct%2Cid%2Ctm.html&ei=_7AnVP3iMpXmaseYgNgO&usg=AFQjCNEYlL31IvWY3bJyzZ3PEtCQ1cJ1-w&sig2=uBLE2sLyuLFk38dnkf60eQ

I o to chodzi. Jeżeli się nie zgadzasz, to napisz jak sobie wyobrażasz praktycznie realizację postulatu: przedłużenia żywotności kopalni. Ja mam pewien pomysł, ale może się Ci nie spodobać.

Przede wszystkim linkowany artykuł jest utrzymany w mdłym tonie propagandy sukcesu, która ma się do szarej rzeczywistości... średnio. Z czego to wynika? Odpowiedź b. prosta. Decyduje o tym fakt pozostawania praktycznie całości prasy lokalnej w rękach kapitału niemieckiego. Wypisano tam długą listę firm, na tyle buńczucznie, że w wielu przypadkach podano nawet prawdziwych właścicieli przedsiębiorstw, co raczyłeś przemilczeć.

Druga rzecz. Nie mniej ważna jest kwestia, na jakich warunkach odbywa się ta działalność i jak wygląda los szeregowego robotnika. Bo co z tego, że nawet zakład istnieje, skoro panuje w nim wyzysk? O tym się z tekstu nie dowiedzieliśmy.

Złoża mają naturalnie to do siebie, że wraz z wydobyciem się kurczą i nie jestem kimś, kto by tego nie rozumiał, lecz w Zagłębiu Dąbrowskim jeszcze się one nie wyczerpały. No ale cóż... to nic, że kopalnia nigdy nie była zadłużona, zawsze wysoko plasowała się w rankingach itd. Po prostu, trzeba zamknąć i tyle, tak że z dawnego Zagłębia pozostanie tylko nazwa. Cały tamten rejon i tak już III RP na wszystkich polach przekształciła w trupa.

Edytowane przez Gronostaj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Szerzenie zaś takich szkalujących związki zawodowe ocen to kompletna nieznajomość rzeczy. W Polsce po prostu dobrze zakorzeniła się propaganda taczerystowska (niektórzy nawet chcą jej stawiać pomniki) i prawdopodobnie padłeś ofiarą tego zjawiska.

W wywiadzie jaki Tygodnikowi Powszechnemu, jeszcze przed wakacjami udzielił Władysław Frasyniuk tłumaczy czemu niespecjalnie chciał związków zawodowych w swojej firmie. Wybacz antyzwiązkowa nagonka jest zła, prozwiązkowa panika też. Wszystko jest kwestią wyważenia.

Przykład Częstochowy można przenieść gdziekolwiek indziej i będzie on tak samo prawdziwy. Mnie właśnie o to chodzi, że od okrągłego stołu niszczy nas rak prywatyzacji i nie ma nawet silniejszej woli, by próbować ten stan zmienić.

Nie jestem jakimś specjalnym fanem prywatyzacji ale przedstawianie jej jako wszelkiego zła to przesada w druga stronę. Sam znam przykłady całkiem udanych prywatyzacji np w Sochaczewie zakłady Boryszew, jak i nieudanych - choćby cukrownia w Guzowie (choć tu inne szatany...). Skracanie tak złożonego zjawiska jak prywatyzacja do jednego mianownika zła to zabieg co najmniej wątpliwy.

Przede wszystkim linkowany artykuł jest utrzymany w mdłym tonie propagandy sukcesu, która ma się do szarej rzeczywistości... średnio.

Pracujesz w tym miejscu?

co raczyłeś przemilczeć.

Raczej nie skoro podał link do całości

Druga rzecz. Nie mniej ważna jest kwestia, na jakich warunkach odbywa się ta działalność i jak wygląda los szeregowego robotnika. Bo co z tego, że nawet zakład istnieje, skoro panuje w nim wyzysk? O tym się z tekstu nie dowiedzieliśmy.

A panuje? Wiesz to z własnego doświadczenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Bo co z tego, że nawet zakład istnieje, skoro panuje w nim wyzysk?

To powinno mi wystarczyć.

lecz w Zagłębiu Dąbrowskim jeszcze się one nie wyczerpały.

Złoże musi się jeszcze nadawać do opłacalnej eksploatacji, sama obecność węgla nie wystarcza. Grubość pokładów, uskoki, kurzawki to decyduje w znacznej mierze o rentowności kopalni.

No ale cóż... to nic, że kopalnia nigdy nie była zadłużona, zawsze wysoko plasowała się w rankingach itd.

To akurat Twoja propaganda sukcesu. Bo te 100 mln długów to z czego się wzięły ? Jeżeli teraz dopłacają z Holdingu po kilka mln miesięcznie dla zapewnienia minimalnej płynności, to ten dług nagle nie powstał, tylko narastał kilkadziesiąt miesięcy czyli parę lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.