Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Świadkowie Jehowy a pamięć o nich

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   

To;

Mianowanie ich na kapo było o tyle logiczne, że taki kapo nie oszukiwał przełożonych.

Jednak z drugiej strony jestem ciekawy jak owi kapo wymuszali posłuszeństwo wobec podległych im więźniów.

Wiara pozwalała im bić?

Chyba że po prostu wskazywali krnąbrnych więźniów, a resztą zajmowali się esesmani.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Z tego, co wiem, to taki więzień mianowany na kapo nie miał obowiązku wymuszać posłuszeństwa biciem.

Było to jednak najczęstszą praktyką.

Zresztą takiemu więźniowi było lepiej oberwać od kapo, niż być ofiarą oficjalnego raportu, co skutkowało karami takimi jak np. 25 podwójnych na tyłek, po których z niego robiła się galareta.

I to mnie właśnie zastanawia jak fioletowi kapo sobie radzili z podwładnymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ile zna poldas świadectw w których mowa jest o członkach IBV będących kapo?

Bo to wcale nie było tak logiczne jak to napisał poldas; no przynajmniej dla mnie;

zważywszy na awersję do przemocy prezentowaną przez większość Badaczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Mnie nie interesuje czy było ich pięciu, czy pięciuset.

Mnie interesuje samo zjawisko.

Wiem że takie przypadki miały miejsce, ale jak oni sobie radzili w roli kapo, to już nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak inni chrześcijanie, którzy przecież powinni się kierować miłością bliźniego.

Tak samo jak komuniści mający być antyfaszystami i mający się kierować solidarnością klasową.

Naprawdę poldas nie spotkał się z sytuacjami kiedy to postępowanie ludzi stoi w sprzeczności z

wyznawanymi i deklarowanymi przez nich wartościami i normami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Problem polega na tym, że po wyrzeczeniu się wyznawanych zasad, "fioletowy" mógł wyjść na wolność, a pozostali nie.

Chyba że... to byli dekownicy. Przebywając w obozie do końca wojny, unikali wcielenia do wojska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Człowiek w sytuacji ekstremalnej, chcąc przeżyć, potrafi zrezygnować z jednej, dwóch, wielu swych zasad.

Bywa i tak, że jest jednak gdzieś "cienka czerwona linia", której nie chce przekroczyć, być może dla wielu

Badaczy było to właśnie: podpisanie owego dokumentu.

Swoją drogą podziwiam ostrość osądów i łatwość formułowania ocen względem ludzi w obozach koncentracyjnych

zaprezentowaną przez poldasa. Co tam dylematy egzystencjalne, poldas dzięki swej logice, udowodnił, że ludzi

szli do obozów bo to dekownicy byli. Ot i wszystko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.