Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ikanom

Kiedy i dlaczego tak późno zaczęto pisać o Holocauście?

Rekomendowane odpowiedzi

ikanom   

Cześć,

Mam pytanie i byłaby bardzo wdzięczna za fachową odpowiedź.

Kiedy i dlaczego tak późno zaczęto pisać o Holocauście?

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro pada pytanie: "kiedy" to trudno w tym samym zdaniu stawiać tezę, że było "to tak późno".

ŻKHwP zaczęła działać bodajże z końcem 1944 r., od początku zbierając materiały będące

świadectwami, proponuję zatem przejrzeć (jeśli chodzi o Polskę) sprawozdania tejże instytucji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o Polskę?

jeżeli tak, warto prześledzić historię samej Polski. I stosunek polskich władz do "syjonistów". Ale trzeba zaznaczyć obecność tematu Holokaustu w polskiej prasie konspiracyjnej z lat 40. Jerzy Jarowiecki - "Holokaust w okresie okupacji hitlerowskiej w polskiej prasie okupacyjnej"

A tak swoją drogą to ten temat - to moje subiektywne zdanie - stał się tak po ludzku modny. Ale może się mylę. Na tym forum są "lepsi" w tej materii ode mnie.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Pierwsza literatura dotycząca Holocaustu pojawiła się w samej Rzeszy i to w początkowej fazie tego zjawiska.

Mianowicie ocalał jeden z protokołów konferencji w Wansee.

Stosunek przedwojennej Polski do Syjonistów był przyjazny.

Dowodem na to jest szkolenie i uzbrojenie bojowników Betaru.

Taki ośrodek był koło Andrychowa, gdzie szykowano tych bojowników do przyszłej rozróby w Palestynie.

Moim zdaniem - Pragmatyczne podejście ze strony polskich władz przedwojennych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Publikacje o Holocauście (w rozumieniu: kiedy pojawiły się takie pierwsze omówienia zagadnienia) a stosunek środowisk przedwojennej Polski do syjonizmu czy sprawy Żydów nie ma tu nic do rzeczy.

Wtręt poldasa o Wansee - bez komentarza.

Jak rozumiem autor/ka tematu szuka publikacji opisujących Holocaust a nie materiałów źródłowych strony niemieckiej, mających potwierdzić istnienie odpowiednich decyzji.

Jak ktoś zna publikacje z czasów okupacji, czy pierwszych lat powojennych proszę je podać, reszta podobnych dywagacji, jak wyżej nie mieści się w ramach tematu i zostanie usunięta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ad. Secesjonista;

Jak ktoś zna publikacje z czasów okupacji, czy pierwszych lat powojennych proszę je podać.

To by się nie mieściło w zakresie czasowym tego tematu.

Proszę równolegle nie zapominać o tym, że Holocaust był wygodny dla nie tylko Rzeszy.

Ale;

W takim razie mamy Jana Karskiego i jego raport, a w konsekwencji tegoż notę Edwarda Raczyńskiego z grudnia 1942 roku do państw sprzymierzonych i sygnatariuszy jakiejś deklaracji, z czego wykluła się w przyszłości ONZ.

Opublikowano to w formie broszury p/t;

"The Mass Extermination of Jews in German Occupied Poland."

Zatem - Sprawa ujrzała światło dzienne najpóźniej w grudniu 1942 roku.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ad poldas - nie przesadzaj, w zakres czasowy wchodzi, w zakres tematyczny - nie.

Natomiast na pytanie: "dlaczego" warto przyjrzeć się perturbacjom z "Czarną Księgą...".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ikanom   

Bardzo zależałoby mi na stosunkowo krótkiej i konkretnej odpowiedzi. Niestety nie jestem historykiem, więc tak naprawdę nie wiem jak szukać odpowiedzi pośród tak wielu pozycji. Nie pozwala mi na to także ograniczony czas.

Czy moglibyście mi pomóc ograniczając ramy czasowe oraz uzasadniając dlaczego? Interesowałaby mnie także odpowiedź z perspektywy Rzeszy.

Naprawdę byłabym wdzięczna za wszelką pomoc!

Edytowane przez ikanom

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ikanom;

Pomijając to, co zapodano powyżej;

(Rozkminiasz to?)

Czego Ty właściwie potrzebujesz?

Jakaś praca?

Sprecyzuj.

Ahaaa - "Obczaiłem bazę"

Kiedy i dlaczego tak późno?

Mogę poznać motyw tak kategorycznego założenia predmówcy?

Jakiś profesor to wymaga?

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ikanom   

Szczerze nie za bardzo orientuję się w tym, co padło powyżej.

Da się jakoś w mairę konkretnie odpowiedziec na powyższe pytanie?

Edytowane przez ikanom

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ikanom   

Nie oceniam. Liczę jedynie na pomoc. Jeżeli jej nie otrzymam, to będę szukać dalej. Ale dzięki za chęci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lemkin używa po raz pierwszy sformułowania: "genocide" co najmniej w połowie listopada w 1943 roku, a w listopadzie 1944 r. wychodzi jego "Axis Rule in Occupied Europe. Laws of Occupation, Analysis of Government, Proposals for Redress" gdzie pisze m.in. o Zagładzie.

To chyba dość wcześnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tobie nie warto pomóc.

Zauważyłem iż unikasz trudnych pytań, a z informacji zapodanych w tym temacie nie wyciągasz wniosków.

Powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę bez wycieczek osobistych... nikt tu nie musi odpowiadać na pytania, zwłaszcza, że niewiele wnoszą one do tematu.

Zna poldas jakieś publikacje z lat 1944-1946 omawiające kwestię Zagłady?

Jak nie to proszę swój dyskurs kontynuować w stosowniejszych tematach bądź otworzyć nowy.

CŻKH wydało już w 1945 r. (w Krakowie) pierwszą większą publikację: "Dokumenty zbrodni i męczeństwa" pod red. M.M. Borwicza, N. Rost i J. Wulfa, a wypada nadmienić, że nie była to pierwsza publikacja tego organu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.