Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Gdzie odnotowuje się formę: "dekorz"?

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   

Ale co Ty godosz o dekorzach?

To gwora (gwara) jest i tyle.

Pytanie za piątkę;

Co to jest "szlajfa"?

Pewnego kolesia w Szymbarku (Małopolska) tak przezywano.

Tyczy się to pewnego urządzenia i czynności z tym związanej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wpis Poldasa jest nieodłącznym elementem tego tematu.

Nie kombinuj, tylko pytaj.

Wtedy się douczysz tego, co w internecie nie znajdziesz.

Co to jest "kosa", "rozwora", "wiśta", "hetta" i "pyrr".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to w takim razie nie mam więcej pytań. Tylko jedna uwaga, sporo nazw zawodów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego i forma dekarz i forma dekorz ma wspólny źródłosłów jakim jest niemiecki decker, zatem coś innego musiało spowodować, ze u was pojawiła się forma dekorz.

Akurat wpis "Cyferek" wraca nas do punktu wyjścia. Bo dekorz raczej nie wywodzi się wprost z decker, a jest ześlązaczonym polskim germanizmem dekarz. Wpływ Galicji na gwarę Śląska Cieszyńskiego jakiś był, jakby nie patrzeć określenie gorol, czyli zniekształcone góral ( też na przedostatnie o), stamtąd przyszło. Na pruskim Śląsku, bez tych kontaktów, jest czyste dosłowne dachdeker.

I teraz pojawia się pytanie czy to utrwalona wcześniej forma, czy też zgrabna samoróbka Tyberiusza, co sugeruje Secesjonista. Tego nie jestem w stanie rozstrzygnąć i według mnie bez wizyty w Książnicy się nie obejdzie.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wpis Poldasa jest nieodłącznym elementem tego tematu.

Że nieodłącznym - zgoda, tylko nijak się ma do kwestii z tematu.

A ten jest całkiem prosty, tyczy się formy: "dekorz".

Nie kombinuj, tylko pytaj.

Wtedy się douczysz tego, co w internecie nie znajdziesz.

Proponuję nie zagłębiać się w kwestię stanu mej wiedzy jak i jej źródeł.

Co to jest "kosa", "rozwora", "wiśta", "hetta" i "pyrr".

Nie sądzę by rozwikłanie znaczenia i pochodzenia "pyrr" mogło nas zbliżyć do objaśnienia

kwestii "dekorz".

Kolejne wpisy niezwiązane z tematem będą usuwane, jest temat o gwarze, gdzie można kontynuować

tego typu dywagacje:

Gwara - zapomniane znaczenia, szczególne perełki językowe

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
11914   

No to w takim razie nie mam więcej pytań. Tylko jedna uwaga, sporo nazw zawodów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego i forma dekarz i forma dekorz ma wspólny źródłosłów jakim jest niemiecki decker, zatem coś innego musiało spowodować, ze u was pojawiła się forma dekorz.

Akurat wpis "Cyferek" wraca nas do punktu wyjścia. Bo dekorz raczej nie wywodzi się wprost z decker, a jest ześlązaczonym polskim germanizmem dekarz. Wpływ Galicji na gwarę Śląska Cieszyńskiego jakiś był, jakby nie patrzeć określenie gorol, czyli zniekształcone góral ( też na przedostatnie o), stamtąd przyszło. Na pruskim Śląsku, bez tych kontaktów, jest czyste dosłowne dachdeker.

I teraz pojawia się pytanie czy to utrwalona wcześniej forma, czy też zgrabna samoróbka Tyberiusza, co sugeruje Secesjonista. Tego nie jestem w stanie rozstrzygnąć i według mnie bez wizyty w Książnicy się nie obejdzie.

Chyba do genezy nie dojdziemy. Na kolejarza jeden powie kolyjorz a drugi ajzynbaniok. Zwróć jednak uwagę iż na Warmii, nawet pisownia jest podobna i pytanie czy z polskiego czy z niemieckiego. Śmiem twierdzić iż jednak z niemieckiego.

Akurat nazwa tego zawodu jest bardzo podobna w obu językach dlatego chyba nie ma o co kruszyć kopii. Dla jednego dekarz dla innego dekorz, grunt aby nic nie ciekło.

Edytowane przez 11914

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Może to nie do końca sprawa historyczna ale co rozumiesz przez jedno i dwuelementową obróbkę ?

Jak najbardziej historia techniki. Pogrzebałem w sieci i znalazłem zdjęcie opuszczonego domu z Wisły-Jawornika ze Śląska Cieszyńskiego:

WJ1.jpg

Powiększyłem komin:

WJ1-1.jpg

Jak widać spod gontu na komin wchodzi jeden kawałek blachy, wkuty górną krawędzią w komin.

W dwuczęściowej obróbce blacha ta nie jest wkuta w komin, przylega do niego, nakryta dodatkową listwą wkutą w komin:

obr%2520komina%2520dwuelementowqa.jpg

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
11914   

Może to nie do końca sprawa historyczna ale co rozumiesz przez jedno i dwuelementową obróbkę ?

Jak najbardziej historia techniki. Pogrzebałem w sieci i znalazłem zdjęcie opuszczonego domu z Wisły-Jawornika ze Śląska Cieszyńskiego:

WJ1.jpg

Powiększyłem komin:

WJ1-1.jpg

Jak widać spod gontu na komin wchodzi jeden kawałek blachy, wkuty górną krawędzią w komin.

W dwuczęściowej obróbce blacha ta nie jest wkuta w komin, przylega do niego, nakryta dodatkową listwą wkutą w komin:

obr%2520komina%2520dwuelementowqa.jpg

Mam jak na ostatnim zdjęciu ale gdy to oglądam to straszne wspomnienia wróciły. A przyczyna okazała się banalna i leżała po stronie miejscowych fachowców, których wezwałem na cito aby mi domu nie zalewało. Pogorszyli zamiast poprawić i dekarzami, dekorzami czy dachdekerami bym ich nie nazwał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
W dwuczęściowej obróbce blacha ta nie jest wkuta w komin,

Jak na mój gust to jest opierzenie "w kant" czteroczęściowe (ale dekarstwem zajmowałem się dawno bo na studiach i mogę się mylić).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Komin ma najczęściej cztery ściany do obrobienia, więc cztery części są zawsze. Umówmy się, że chodzi o elementy w pionie, czyli dwuelementowa jest ta "piętrowa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.