Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lancaster

Granice Śląska dziś,niegdyś ,i bardzo dawno temu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

jedna z najstarszych polskich dzielnic Śląsk Magna Silesia , ziemia w której żyli przez setki lat Polacy , Czesi i Niemcy , ziemia niezwykle bogata w wszelkie dobra kopalne ( eksploatowane już w wczesnym średniowieczu ) złoto , srebro , miedz , węgiel , obfitująca w piękne lasy i żyzne gleby .

Gdzie się zaczyna a gdzie się kończy , ta piękna kraina ? Ano rożnie to wyglądało przez wieki .

Zacznijmy od dnia dzisiejszego , na południowo zachodnim krańcu polskiej mapy administracyjnej , mamy trzy województwa :

-śląskie

-opolskie

-dolnośląskie

Czy to historycznie Śląsk ?

Hmmmm ... plus minus tak , tyle ze problem jest krańcach zachodnich i wschodnich województw śląskiego i dolnośląskie , jak i w samym istnieniu województwa opolskiego .

Jaki mam problem z Opolskiem , a no taki ze istnieje jako samodzielne województwo :unsure: jedynie po to by zaspokoić ambicje mniejszosci niemieckiej , a winno być częścią województwa górnośląskiego . To Opole jest historyczną stalicą Górnego Śląska , nie żadne Katowice do niedawna jeszcze mala wioska , czy inna Królewska Huta ( obecnie Chorzów ) . Opolskie jako kraina rolnicza to naturalne uzupełnienie czarnego Śląska ( tak wiem jest jeszcze Śląsk biały ( właściwie zielony ) ).

Terazki województwo śląskie ... zasadniczo składające się z części wschodniej Górnego Śląska , Śląska Cieszyńskiego ( tej części co ja Czesi nie ukradli , czyli mniej więcej polowy naturalnej wielkości regionu ), rdzennie śląskich i historycznie należących do naszej Dzielnicy resztówek byłej "Galicji " ( Biała i okolice ) i .... dziwnych nabytków w postaci Zagłębia Dąbrowskiego i obszaru częstochowskiego ???

Zagłębie co prawda wraz z śląskim przemysłem stanowi integralną jedność , i tu ekonomia zdaje się przemawiać nad względami historycznymi ale miasto przyklasztorne ? Częstochowa :unsure: cóż 23 lata stanowiła lenno Władysława ks .Opolskiego , to on ufundował tam najważniejszy obiekt sakralny tego miasta Klasztor na Jasnej Gorze , i tyle związków z Śląskiem , równie dobrze można 2/3 dzisiejszej Polski anektować do Ślaska bo należały do Monarchii Henryków Śląskich .

Dolny Śląsk , tu zasadniczo ciężko się doszukać braków na wschodzie województwa , ale na północy czy zachodzie , o ... tu jest wesoło . Jaka to rzeka stanowi zachodnie granice historycznego Śląska ? Proszę o odpowiedz :

a Ren

b Nysa Łużycka

c Bóbr

No cóż w żadnym przypadku nie jest to Nysa Łużycka , tak się składa iż Polska po roku 1945 uzyskała cześć Łużyc , o czy mało kto wie. Tyle ze DS to specyficzny region , po ww roku 1945 podany został akulturacji i calkowitej wymianie ludności , niemieccy Ślązacy wyjechali przymusowo , ale czy tak do końca niemieccy ?

Jeszcze w latach 70 XIX mieszkańcy wsi pod Wrocławiem wyznania ewangelickiego walczyli o msze w języku polskim , wbrew pozorom ich germanizacja jest dość świeżej daty .

Pisząc o śląskich granicach , nie sposób pominąć tej części ziemi śląskiej , co dziś jest w Republice Czeskiej zamieszkiwana społem przez Polaków i Czechow , stanowi ona cześć dawnego Österreichisch Schlesien czyli resztówki , która pozostała przy Austrii po wojnach śląskich z Prusami . Na dzisiejszy Śląsk Czeski skalda się Opawsko i Zaolzie . Zaolzie to smutna historia gdzie czeski "imperializm " ( brzmi śmiesznie , ale jest prawdziwe ) wbrew narodowym i historycznym argumentom doprowadził do podziału ziemi cieszyńskiej .

O ile ktokolwiek z szanownych userow ma wątpliwości , co do moich wizji granic Śląska , lub zechciałby własne opinie przedstawić , to zapraszam do dyskusji .

BTW - Oczywista zdaje sobie sprawę , ze post inicjujący to olbrzymi skrótowiec i uproszczenie , ale ma on na celu jedynie zainicjować dyskusje , a szczegóły w jej trakcie wypłyną ;)

O ile do dyskusji dojdzie :o

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
miran   

Brzmi to trochę jak z odkurzonego pamiętnika narodowca.

Na Śląsku bywam, mam tam znajomych, także i część rodziny. Narodowość to pojęcie z epoki napoleońskiej, dobre do tworzenia społeczności i trzymania ich w odpowiednich ryzach. Trudno jednak nim operować w kontekście Śląska, Bawarii czy Saksonii, tak przykładowo. Będąc członkiem europejskiej społeczności, przede wszystkim jesteśmy Europejczykami co zostało potwierdzone odpowiednim referendum.

Ślązacy uważają się za Ślązaków i mogą to w dużej mierze zawdzięczać niejakiemu Kazimierzowi, który oddał tą ziemię po wsze czasy co w wolnym tłumaczeniu znaczy 700 lat. Czescy, polscy, niemieccy jak zauważyłem potrafią się porozumieć gdyż mają już obecnie wspólne korzenie.

Podział administracyjny wg. rządu premiera Buzka nie ma nic wspólnego z historycznymi granicami ale zmienianie tego w obecnej sytuacji finansowej Polski chyba nie ma większego sensu. Jednak jak najbardziej zasadne. Sądze, że Częstochowa, Zagłebię Dąbrowskie i Beskid Żywiecki od rzeki Biała także by się ucieszył a i animozje by się zmniejszyły.

Edytowane przez miran

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

B

rzmi to trochę jak z odkurzonego pamiętnika narodowca.

Na Śląsku bywam, mam tam znajomych, także i część rodziny. Narodowość to pojęcie z epoki napoleońskiej, dobre do tworzenia społeczności i trzymania ich w odpowiednich ryzach. Trudno jednak nim operować w kontekście Śląska, Bawarii czy Saksonii, tak przykładowo. Będąc członkiem europejskiej społeczności, przede wszystkim jesteśmy Europejczykami co zostało potwierdzone odpowiednim referendum.

Ja o granicach wielokulturowego regionu , a tu bzdety o narodowości :blink: i jeszcze się chłopiną określa jako Europejczyk ( kogo to obchodzi , załóż temat o sobie samym ) , ok bądź sobie Europejczykiem czy nawet Azjatą co to ma do tematu , ani on o tobie ani o poczuciu narodowym , granice ziemi śląskiej omawia się tu , nie to czym się czuje user miran

Ślązacy uważają się za Ślązaków i mogą to w dużej mierze zawdzięczać niejakiemu Kazimierzowi, który oddał tą ziemię po wsze czasy co w wolnym tłumaczeniu znaczy 700 lat. Czescy, polscy, niemieccy jak zauważyłem potrafią się porozumieć gdyż mają już obecnie wspólne korzenie.

Za chwile wyskoczy nacja slunska , :o

Podział administracyjny wg. rządu premiera Buzka nie ma nic wspólnego z historycznymi granicami ale zmienianie tego w obecnej sytuacji finansowej Polski chyba nie ma większego sensu. Jednak jak najbardziej zasadne. Sądze, że Częstochowa, Zagłebię Dąbrowskie i Beskid Żywiecki od rzeki Biała także by się ucieszył a i animozje by się zmniejszyły.

To jedno ciekawe , choć kompletnie błędne , zadam wiec pytanie czy Żywiecczyzna jest historycznie częścią Śląska , czy nie ? I znam odpowiedz co więcej potrafię ja umotywować historycznie .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

ale miasto przyklasztorne ? Częstochowa ? cóż 23 lata stanowiła lenno Władysława ks .Opolskiego , to on ufundował tam najważniejszy obiekt sakralny tego miasta Klasztor na Jasnej Gorze, i tyle związków z Śląskiem , równie dobrze można 2/3 dzisiejszej Polski anektować do Ślaska bo należały do Monarchii Henryków Śląskich.

Było tam jeszcze do niedawna górnictwo i hutnictwo żelaza, integralnie powiązane ze śląskim węglem.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ale miasto przyklasztorne ? Częstochowa ? cóż 23 lata stanowiła lenno Władysława ks .Opolskiego , to on ufundował tam najważniejszy obiekt sakralny tego miasta Klasztor na Jasnej Gorze, i tyle związków z Śląskiem , równie dobrze można 2/3 dzisiejszej Polski anektować do Ślaska bo należały do Monarchii Henryków Śląskich.

Było tam jeszcze do niedawna górnictwo i hutnictwo żelaza, integralnie powiązane ze śląskim węglem.

Ano było , a może i jest , tyle ..... ze polemizowałbym z stwierdzeniem " ... integralnie powiązane ze śląskim węglem.... " , na tej samej podstawie integralnie powiązane z śląskim węglem jest , i Nowa Huta , i Huta Warszawa , i dom mojego teścia , bo kupował śląski węgiel do pieca :blink: ( teraz już nie kupuje ruski bo tańszy o 30 % )

BTW- To jak z Żywiecczyzną doszedł już ktoś do wniosku , ze to śląska ziemia czy trwa w mylnym mniemaniu , iż to Małopolska ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W XII wieku nie należała do Śląska.

A kiedy granice Śląska ocierały się o Tęczyn ( Tenczyn , jak to się winno pisać ? ) ? I jak długo , dla Szanownego Secesjonisty to banalna zagadka :)

O to chodzi :

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FTenczyn&ei=DjXUU_TPCcHuOpOggOAP&usg=AFQjCNGHLxlUYlrI5HBbskU-aUdA4bGz3g&sig2=gXgajMUha-5YmxJr8kE2FQ&bvm=bv.71778758,d.ZWU

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii granic raczej nie będę się wypowiadał, zważywszy na to, że granice krain geograficznych i historycznych mocno umownymi są. Zatem nie widzę powodów by kruszyć kopie o jakąś wieś czy miasteczko (jak i znacznie obszerniejszy teren).

Atoli rozumiem, że ktoś może być tym żywo zainteresowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

O ile ktokolwiek z szanownych userow ma wątpliwości , co do moich wizji granic Śląska , lub zechciałby własne opinie przedstawić , to zapraszam do dyskusji .

Co do samych granic, to jedyną mą wątpliwoscią jest Twe autorstwo owej wizji :), powiedzmy raczej, żeś dokonał podsumowania rzeczy raczej znanych, choć chetnie zapominianych. Zatem podsumowanie owo za pożyteczne uważam.

I trudno się z nim nie zgadzać. Ja oczywiście nie lubię tekstów, typu Zaolzie to smutna historia gdzie czeski "imperializm " ( brzmi śmiesznie , ale jest prawdziwe ) wbrew narodowym i historycznym argumentom doprowadził do podziału ziemi cieszyńskiej, bo zapewne znalazłaby się grupa Czechów, którzy stwierdzą, że Zaolzie to smutna historia, gdzie polski "imperializm " (brzmi śmiesznie , ale jest prawdziwe) wbrew narodowym i historycznym argumentom doprowadził do podziału ziemi cieszyńskiej. Ja oczywiście cieszę się, że choć część Śląska Cieszyńskiego należy do nas, i płaczę, że nie cały (podobnie jak cieszy się i płacze jakiś Czech) ale mam świadomość, że opracowanie takiego kryterium historyczno-narodowego, dzięki któremu będzie można jednoznacznie określić, któremu państwu dana piędź ziemi się należy, nie jest możliwe. Ale nie chciałbym tu kontynuować tej kwestii.

Sudety to góry o dość niskich przełęczach, więc południowa granica Ślaska tak całkiem jednoznaczna chyba nie jest. Rzecz granic krain, a także państw, w Średniowieczu o tyle się komplikuje, że nie całkiem odróżniano wtedy przynależność państową jakiegoś terytorium od przynależności do prywatnych włości władców. Tak dla przykladu, jeśli książe opolski, jeden z książąt ślaskich, władał Częstochową, to jeszcze nie znaczy, że Częstochowa należała wtedy do Opolszczyzny lub Ślaska.

Czasem mi się zdaje, że wedy te sprawy były dość jasne i zrozumiałe, a dziś usiłuje się je zagmatwać, ale to już inna rzecz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Może jest i kontrowersyjny, ale i ten uzgodniony oddolnie, nieuznany przez Pragę, dzielił Śląsk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.