Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
KlaudiaB

Jakość życia na świecie po 1946 r.

Rekomendowane odpowiedzi

KlaudiaB   

Witam,

Chciałabym prosić o pomoc, bo już nie mam pojęcia gdzie znaleźć jakieś informacje o jakości życia na świecie po 1946 r. Chodzi mi dokładnie o porównanie narodowe. Przerobiłam Polskę, ale niestety nic w innych krajach.Wszystko co znalazłam odnosi się tylko do polityki, działań państwa.

Bardzo proszę o chociaż najmniejsze informacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od samych skutków wojny:

śmierć 50 mln ludzi na froncie, w wyniku bombardowań, w obozach koncentracyjnych, w wyniku masowych egzekucji:

Niemieckie obozy zagłady: Bełżec, Sobibór, Treblinka,

koncentracyjne: Oświęcim-Brzezinka, Stutthof, przejściowe: Pruszków

Eksterminacja, akcje A-B i Kraków

Radzieckie obozy w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie- miejsca kaźni: Katyń, Charkowo i Miednoje

30 mln inwalidów

migracje ludności związane ze wcześniejszymi przesiedleniami:

Powroty Polaków wysiedlonych w głąb Niemiec, ZSRR,

Przesiedlanie Niemców z obszarów oddanych pod administrację radziecką, polska i czechosłowacką

Zniszczenia wojenne.

Formą pomocy dla zniszczonych krajów była amerykańska organizacja UNRRA. UNRRA (‹s.› ang. United Nations Relief and Rehabilitation Administration ‘Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy’)

I właśnie "cioci UNRRA" bym się przyjrzał - jakie to były dary , do jakich krajów, kiedy się pomoc zaczęła a kiedy skończyła. Jaki miała wpływ na gospodarkę danego rejonu.

- skutki gospodarcze : m.in - podwaliny do szybkiego wzrostu gospodarczego dla krajów walczących po obu stronach [postęp techniczny, wykorzystanie prac naukowców z obu stron przez zwycięzców], Plan Marschalla - podstawa do rozwoju gospodarczego Europy, przyczynek do stworzenia EWWiS i EWG, rozwój przemyslu w krajach Europy Wschodniej i Środkowej [przyśpieszona industrializacja], podwaliny do dekolonizacji, - skutki polityczne : m.in - zimna wojna [powiązanie z gospodarką], wytworzeni się dwóch wielkich obozów politycznych w świecie, uznanie ZSRR za potęgę, uznanie że normalne pokojowe Niemcy mogą być takie które są zaangażowane w Europie wśród innych krajów [inna polityka niż po 1wś], pelne prawa polityczne dla Murzynów [czarnych i kolorowych] w USA, o wiele większa rola dyplomacji niż wcześniej [ONZ, i in. organizacje wspólpracy na różnych polach], dekolonizacja [i powiązana z nimi destabilizacja w Afryce i częściowo w Azji], powstanie państwa Izrael, koniec marzeń o komuniźmie na świecie, atomowy pokój [atak i kontratak powoduje, że świat nie istnieje -> pokój], zmiana granic na etniczne - skutki spoleczne :m.in - kolejna ogromna wędrówka ludów, zmiana zachowań i początek zmian zachowań spolecznych, przewartościowanie poczynań, skazanie "winnych" mniej lub bardziej rozpętania wojny [trybunal], ujednolicenie narodowe państw i powiązane z nimi czystki w mniejszym lub większym stopniu, wymordowanie przynajmniej kilku narodów zamieszkujących Europę w stopniu przynajmiej niemalże ostatecznym, zniszczenie miast [gl. Niemcy, Polska, Rosja] zdruzgotaly stare systemy i umozliwialy budowanie nowych, pokolenie "bez ojców" - inne m.in - wyścig zbrojeń, czlowiek w kosmosie [związane pośrednio przynajmniej z wieloma skutkami i wywolujące kolejne mniej lub bardziej pozytywne skutki], konflikt na Bliskim Wschodzie.

Oczywiście tutaj są wiadomości ogólne.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Prawdopodobnie się dziewuszce "chlapnęło", a miała na myśli 1945 rok.

Jaka mogła być ta jakość życia to łatwo się domyśleć.

Niemcy i Polacy (głównie) musieli odgruzowywać swe miasta i na nowo uruchamiać infrastrukturę.

Zauważyłem jednak coś ciekawego - Optymizm.

Po wojnie zaczęło się rodzić więcej dzieci.

Kobiety intuicyjnie wiedziały iż muszą nadrobić straty wojenne w głównie męskiej populacji gatunku Homo Sapiens.

I to się udało.

Jakość życia sobie można oceniać na poziomie komfortu jakiego?

Tylko materialnego?

To jest jasne, że nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można poszukać zestawień dla poszczególnych krajów w świetle kwestionariuszy typu: "Indeks Jakości życia Ferrans i Powers" czy WHOQOL-100, oraz przeszukać zasoby World Commission on Environment and Development.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek wątpliwe te porady, proponuję jednak radzącym najpierw zapoznać się jak obecnie w nauce pojmowany jest termin "jakość życia".

Tak z ciekawości co na temat jakości życia Francuzów, Rumunów i np. Hiszpanów - wysnułby adamhistoryk czytając prasę motoryzacyjną?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można wysnuć wiadomości na co ich stać było. Z pewnością jak ktoś koniem powozi to raczej nie jest bogaty, a przecież i w miastach wozy spotykało się, prawda?

Co do mody - to tu można zobaczyć z jakich materiałów robiono odzież. Drogich czy tanich.

Idąc za wskazówkami Secjesjonisty trzeba zauważyć sytuację materialną poszczególnych państw - PKB na człowieka, można o zdrowiu napisać ( inwalidzi, brak stabilnej pomocy lekarskiej), zauważmy ze sytuacja rodzin była dość zachwiana ( sieroty wojenne), można się także przyjrzeć warunkom mieszkaniowym, trzeba wspomnieć o odbudowie miast i wsi ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Secesjonista dnia 26 czerwiec 2014 - 09:30 napisał

Cokolwiek wątpliwe te porady, proponuję jednak radzącym najpierw zapoznać się jak obecnie w nauce pojmowany jest termin "jakość życia".

A czy tuż po II Wojnie Światowej pojmowano tak samo jakość życia? Moja Babcia mówiła mi że myślała tylko o tym jak nakarmić rodzinę. To była dla niej jakość życia. I z całym szacunkiem - nie miała zielonego pojęcia o filozoficznych rozważaniach Platona, od którego trzeba wyjść aby dyskutować o jakości życia. To właśnie Platon wymyślił pojęcie "pewien stopień doskonałości. W modelach socjo-psychologicznych, jakość życia jest też widziana jako subiektywna ocena jednostki. J.M. Levine i K.L. Moreland zaproponowali model w którym obiektami porównywanymi są: "ja" – "inny" – "grupa", a porównania wykonywane są w kontekście społecznym: "wewnątrz grupy" – "między grupami" i w kontekście czasowym: "teraz" – "w przeszłości" – "w przyszłości". Subiektywna ocena życia. Należy się z tym liczyć,gdy mówimy o jakości życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co kto pojmował, ja wiem, że by napisać jakąkolwiek pracę naukową należy zdefiniować główne pojęcia.

Istnieją pewne definicje - można się z nimi zgadzać lub nie, ale od nich się wychodzi. Znajomość Platona przez

babcię nie ma tu nic do rzeczy. Wychodząc z tego typu założeń nigdy by nie powstała praca opisująca jakąkolwiek

zbiorowość.

A porada nic nie warta, równie dobrze można tam było wpisać: AGD, wnętrzarstwo, dobra luksusowe, tapicerstwo.

I tyle, innymi słowy gdybym to ja miał napisać taką pracę, po przeczytaniu porady adamhistoryk bym czytał

periodyki motoryzacyjne - stałbym w tym samym miejscu.

A dowodem jest absolutnie niekonkretna odpowiedzieć na me pytanie, co z podanej odpowiedzi dowiedzieliśmy o owych

Hiszpanach? Nic.

Każdy na swój sposób może dawać takie, a nie innej podpowiedzi, warto jednak się zastanowić, czy pisanie takich

ogólników jest potrzebne komuś.

Babcia X - było źle

Babcia Y - było dobrze

Jak zatem było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Subiektywna ocena o której pisze Adamhistoryk ma sens i jest ważna ale w zupełnie innej skali i przy innym punkcie odniesienia i co najważniejsze jest niemierzalna lub trudno mierzalna przez co raczej nie możliwe są porównania przy niej, już choćby dlatego, że sama w sobie jest porównaniem. Porównaniem stanu aktualnego do przeszłego, oczekiwanego, stanu sąsiada etc. Z takiej perspektywy trudno porównywać między sobą choćby kraje sąsiednie.

The Economist jakiś czas temu stworzył odpowiedni wskaźnik umożliwiający porównanie.

http://www.economist.com/media/pdf/QUALITY_OF_LIFE.pdf

Przelicza się tu wielkość PKB na osobę, długość życia, bezpieczeństwo, ilość rozwodów, klimat, równość, wolność etc - jest to oczywiście pewne uogólnienie i jak zawsze w tego typu sytuacjach pewien subiektywny wybór - o tyle jednak dobry, że o ile w danym państwie działały jakieś centralne organy statystyczne - to jest możliwość porównania zarówno horyzontalnego jak i wertykalnego (czas wstecz).

Pytanie co zrobić jeśli takich danych statystycznych dla całego państwa nie mamy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Socjologowie, czy inne nauki wypracowały kilka kwestionariuszy, zatem można badać i bez pełnej gamy danych - oczywiście, poziom jest istotny. W EU głównie opierają się na wskaźniku - EU-SILC.

Atoli nasze dywagacje próżnymi są - zważywszy, że autor/autorka (autorzyca - w świetle gender?) nie podała na jakim poziomie szkolnictwa ma być to praca.

W sieci można znaleźć szereg opracowań, zwłaszcza co do Europy, np.:

M. Dzubińska-Michalewicz "Wybrane wskaźniki poziomu życia - analiza porównawcza Polski RFN"

"Zróżnicowanie regionalne poziomu życia ludności w świetle wybranych wskaźników z badań Statystyki Publicznej"

Co do metodologii warto zajrzeć do:

A. Luszniewicz "Statystyka poziomu życia ludności"

M. Gotowska, A. Jakubczak "Zastosowane wybranych metod do oceny zróżnicowania poziomu życia ludności w Polsce"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.