Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

"Brygady Ochaba" - górnicze brygady pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Na pomysł miał wpaść Ochab w lipcu 1949 roku. Poprzez powołanie żołnierzy do brygad starano się załatwić dwie kwestie: problem opuszczonych przez Niemców miejsc pracy (w związku z powstaniem NRD) oraz kontrola nad "elementem politycznie niepewnym". Ostatnia kategoria była dość obszerna:

"Tajny rozkaz nr 008/MON z 1 lutego 1951 r. podpisany przez marsz. Konstantego Rokossowskiego oraz Uchwały Prezydium Rządu z 10 i 14 kwietnia 1951 r. uściśliły zasady wcielania poborowych do batalionów pracy oraz tryb ich funkcjonowania. Podstawą zakwalifikowania poborowego do zastępczej służby wojskowej (ZSW) miało być jego pochodzenie społeczne oraz oblicze polityczne i moralne. Do ZSW należało zatem kierować poborowych pochodzących ze środowiska „bogaczy wiejskich”, kupców oraz osoby pochodzące z rodzin, które – według opinii organów bezpieczeństwa publicznego – były wrogo ustosunkowane do „nowej” rzeczywistości. Skierowaniu do batalionów pracy podlegali także poborowi, których rodzice, rodzeństwo lub żona byli karani za przestępstwa polityczne albo utrzymywali kontakt z członkami rodziny mieszkającymi w krajach kapitalistycznych. Na podstawie rozkazu marsz. Rokossowskiego do batalionów pracy trafili m.in. najmłodsi żołnierze podziemia niepodległościowego; osoby pochodzące z rodzin związanych z mikołajczykowskim PSL; ofiary procesów politycznych oraz synowie Ślązaków i Pomorzan wcielonych siłą do Wehrmachtu".

/D. Burczyk "Żołnierze-górnicy z powiatów elbląskiego i braniewskiego (1949–1959)", "PiS" 1 (19), 2012, s. 270/

Na podstawie czyich informacji ówczesne "WKU" typowały tego typu żołnierzy?

Jak traktowano ich w miejscu pracy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Żołnierze-górnicy - źródło niewolniczej siły roboczej , mające na celu nie tylko ukaranie tych co mieli "nieszczęście " pochodzić z nieprawomyślnych rodziny , ale tez ... mające całkowicie logiczne uzasadnienie w ekonomii .

Na Ziemiach Odzyskanych przypadły Polsce spore zasoby węgla ( wysokoenergetycznego - koksu ) na Dolnym Śląsku ( Wałbrzych , Nowa Ruda ), podobnie jak dużo mniejsze , ale wciąż eksploatowane zasoby rud metali kolorowych , czy rzadkich ( stare zagłębie miedziowe w Lenie i Leszczynie , Miedzianka , Kowary z uranem , ect .)

Komunistyczne władze nie mogły masowo skierować górników z GOP do obsługi tych instalacji i kopalń , oni byli potrzebni tam gdzie pracowali , i oczywista obawiano się społecznego sprzeciwu , doraźnie wystarczali miejscowi Niemcy ( istniały do roku 1950 szkoły niemieckie , gazety i teatry w okolicach Wałbrzycha i Nowej Rudy ), ktorych liczono na dziesiątki tysięcy .

Tyle ze Niemcy dość mieli życia w socjalistycznej Polsce , podobnie jak szykan i nienawiści obecnie dominujących tam przybyszów , wiec masowo zaczęli na przełomie roku 1948 / 49 wyjeżdżać ( przeważnie przesiedlano ich do DDR )do roku 1950 proces ten praktycznie się zakończył , pozostały jednostki .

Komuniści próbowali ratować się górnikami z Belgii , Francji i Holandii , polskimi przedwojennymi emigrantami , lecz było ich zbyt mało ( a pobyt na Zachodzie "zdeprawował "ich myślenie o zasadach bezpieczenstwa , czy systemie wynagrodzeń ), i tu problem siły roboczej rozwiązano ....Żołnierze-górnicy, tani , zdyscyplinowani , niepotrzebni - idealne rozwiązanie dla komunistów .

BTW - wiem ze Szanowny Secesjonista , ten wątek zaznaczył vide ;

Na pomysł miał wpaść Ochab w lipcu 1949 roku. Poprzez powołanie żołnierzy do brygad starano się załatwić dwie kwestie: problem opuszczonych przez Niemców miejsc pracy (w związku z powstaniem NRD) oraz kontrola nad "elementem politycznie niepewnym". :

ale IMHO warto nieco wgląd na to zagadnienie poszerzyć .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A gdzie konkretnie byli kierowani do wykonywania swej pracy (chodzi mi zakłady) i jaką to pracę wykonywali: stanowiska?

Konkretnie do kopalni uranu , oraz do kopalni w okolicach Nowej Rudy , zasadniczo wszedzie tam gdzie byli potrzebni , a stanowiska ?

Himmelherrgott :huh:

jakie stanowiska ?

górnictwo to fach wyjątkowo specjalistyczny , wymagający doswiadczenia , ostrożności , i wiedzy .

Co mogli robić 18/19 latkowie z rodzin burżuazyjnych , najcięższe , najbardziej podle czynności , wózkowych , rębaczy , pomocników specjalistów , nie byli sztygarami , majstrami , przodkowymi , czy górnikami strzałowymi .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Znam osobę, która trafiła do tych brygad. Powód mógł być dwojaki, syn Ślązaka lub "bogacz wiejski" a może łącznie. W wieku około 20-tu lat miał tą przyjemność pracować w kamieniołomach w Strzelinie. O ile dobrze pamiętam trafił tam w kwietniu 1949 roku i spędził tam kilkanaście miesięcy. Były tam osoby z różnych stron, także pojawiły się oddziały wojska ( podejrzewam, że chodziło przyuczenie do pracy w tej kopalni czy kamieniołomach). Mieszkali w namiotach na 24 osoby, nie wspominał co było zimą. O szykanach nie wspominał, może nie chciał ale chyba odszkodowanie czy jakąś formę zadośćuczynienia dostaje. Osoba już starsza więc jakieś wypytywanie i odgrzebywanie złych wspomnień nie wchodziło w rachubę. Co chciał to opowiedział a ja widząc ten wątek napisałem kilka zdań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.