Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Joubert, dom mody

Rekomendowane odpowiedzi

W "Pani Walewskiej" W. Gąsiorowskiego wspomniany jest Joubert, właściciel domu modu.

Skąd pochodził pan Joubert? Chyba Francuz? ...

Gdzie mieścił się jego dom mody?

Jak duży był ten dom mody?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kliknąłem Joubert w googlach i wyskoczyła mi

ta strona . Okazuje się że " Madame Joubert to założycielka firmy Cymbeliine", firmy modowej.[/right. Może to ślad, rodzinnny ślad?
Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na takim klikaniu to daleko się nie zajedzie... :B):

Ja przejrzałem trochę prasy z tamtego okresu, gazety codzienne i te o profilu handlowym - na takie nazwisko nie natrafiłem, choć wielu Francuzów napotkałem. No ale to o niczym nie świadczy.

Przejrzałem też almanachy francuskie z tego okresu - choć nazwisko występuje, to nie w kontekście tego zawodu, w tym czasie.

Przejrzałem też kilka pozycji co do historii mody - nie występuje.

Może warto zajrzeć do pozycji: Kamili Cieplińskiej "Zwyczaje i obyczaje Nowych Francuzów Napoleona w Księstwie Warszawskim"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za okazaną pomoc.

Z powieści Gąsiorowskiego wynika że dom mody Jouberta był gdzieś niedaleko Marywilu. Plan miasta by się przydał ...

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tym przeskokiem czasowym, zatem w jakim mieście i na jaki bal szykowała się Walewska korzystając z usług pana Jouberta? W Warszawie czy Wiedniu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Wiedniu - ale myślą o powrocie do Walewic, a szykują się na bal w pałacu Bluhla. A dom mody z Warszawy ...

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może adamhistoryk zacytować ów fragment?

To jest porozrzucane po rozdziałach, ale spróbuję ...

Fragment dotyczący roku wydarzeń: "Ostatni dzień 1809 roku sprawił Warszawie niespodziankę" I tu opis życia ...

Pomyliłem się co do miejsca - niestety - rozmowa o Joubercie miała miejsce raczej w Warszawie, nie w Wiedniu, bo "Nazajutrz z samego rana, do sypialni pani Walewskiej, zapukał Babtysta, zwiastując przez drzwi, że pan Anastazy czeka na szambelanową gotów do wyjazdu ..." Raczej w cudzym zamku nie można mieć swojej sypialni. Poza tym w innym miejscu tego samego rozdziału czytamy że "Marylka tęskni do Walewic". Oczywiście z Wiednia też można tęsknić za Walewicami, ale w innym miejscu tego samego rozdziału jest mowa o paradach wojskowych w saskim dziedzińcu. To raczej Warszawa?

Co do Jouberta: Do pokoju szambelanowej, gdzie zastał siostrę szambelanowej - księżną Jabłońską - wchodzi pan Anastazy i " - Ach, pani siostra tutaj? Właśnie mieliśmy jechać do ciebie". I tu szambelan prosi o radę co do strojów. Na to księżna Jabłońska: "Ach, mój Anastazy, cóż ja mogę? Joubert stoi dla wszystkich otworem - nic łatwiejszego jak poczynić zakupy". I tu jest już znany przypisek do wyrażenia Joubert.

Następny rozdział zaczyna się : " Pałac Bruhlowski gorzał, bił potokami świateł ..."

Czy to wystarczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.