Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Mazowszanie i Mazurzy

Rekomendowane odpowiedzi

Janusz Tazbir pisząc o niechęci do Mazurów (którzy w przeszłości mieli u nas pozycję zbliżoną do Gaskończyków we Francji) i starając się objaśnić dlaczego tak często stawali się obiektem kpin i żartów, jako jeden z ewentualnych powodów wymieniał ich ekspansję ekonomiczną poza obszar Mazowsza.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

To miało mieć miejsce przed, czy po przeniesieniu stałej siedziby króla do Warszawy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Z. Chrząstowski, Górne i durne. na Murmań, Łomianki 2014, s. 189 Byłem jednak uszczęśliwiony, widząc tę werwę mazurską i kipiącą wprost w oczach zawadiacką chęć walki z Niemcami. Sytuacja z maja 1918 ów mazur to niewątpliwie Mazowszanin bodaj chyba z Warszawy. Autor jest zaś z Żmudzi. Czyli teoria, że to określenie przejęte od Niemców odpada. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2017 o 12:20, secesjonista napisał:

Janusz Tazbir pisząc o niechęci do Mazurów (którzy w przeszłości mieli u nas pozycję zbliżoną do Gaskończyków we Francji) i starając się objaśnić dlaczego tak często stawali się obiektem kpin i żartów, jako jeden z ewentualnych powodów wymieniał ich ekspansję ekonomiczną poza obszar Mazowsza.

 

A coś przedstawił na poparcie tej tezy? Bo tak między nami Tazbir to mało wiarygodny autor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O ekspansji ekonomicznej pisało wielu innych autorów - ich odszukanie pozostawiam już przedmówcy jak i ocenę ich wiarygodności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

S. Bohdanowicz, Ochotnik, Warszawa 2014, s. 14 Wśród gwaru głosów, przeważnie z akcentem mazurskim, (...). mowa o żołnierzach z V dywizji syberyjskiej - na ten moment wspomnień są to głównie jeńcy z armii austriackiej. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, secesjonista napisał:

O ekspansji ekonomicznej pisało wielu innych autorów - ich odszukanie pozostawiam już przedmówcy jak i ocenę ich wiarygodności.

Nie chodziło mi o ekspansję ekonomiczną tylko ową rzekomą niechęć do Mazurów, a argument "sam se poszukaj" jest niepoważny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie używałem takiego argumentu, ja bym napisał: "sam sobie poszukaj", formę: sam se" rezerwuję dla dla wybitnych i rzetelnych znawców historii... jak jpsapieha.

A niechęć miała różne podłoże, tylko jpsapieha nie zapytał się wcześniej o tło tych przytyków tylko dał uwagi co do ekspansji szlachty mazowieckiej - która jest faktem. Tak już od pewnego Jagiellona... A ja napisałem w konkretnym kontekście: "m.in.". Z języka polskiego na polski: nie zamierzam tłumaczyć.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Piątą kompanią, rekrutujących się przeważnie z Mazurów przemyskich (...).  L. Berbecki, Pamiętniki generała broni Leona Berbekiego, Katowice 1959 s.107

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ci przemyscy Mazurzy mogą być związani z akcją osiedleńczą opisaną przez Oskara Kolberga: "Lacka wola jest osadą Mazurów sprowadzonych niegdyś przez starostę Drohojewskiego na trzebienie tych lasów i ukrócanie swawoli rozbójników".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sześcioletni Bogusław Longchamps de Berier udaje się wraz z rodziną z Krakowa w Karpaty Wschodnie i osiadają w Rypnem, gdzie będzie on świadkiem rozwoju przemysłu naftowego. W swych późniejszych wspomnieniach poczynił on taką uwagę, że wielu z zatrudnionych byli to tzw. Mazurzy, napływowi robotnicy spod Krosna i Jasła.

"Niekiedy tylko twarze mazurskie i bluzy robotnicze, błyszczące czarnym natłuszczeniem ropy, mieszały się z rzadka między ruskie płótniaki, kożuchy i twarze okolone długimi, spadającymi na ramiona, ciemnymi, smarowanymi masłem paskami włosów".
/tegoż, "Ochrzczony na szablach powstańczych... Wspomnienia (1884-1918", Wrocław 1983, s. 36-37/

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.