Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
HESMERON

Lech i Czech

Rekomendowane odpowiedzi

HESMERON   

Jak wszyscy wiemy Bolek Chrobry uzyskał koronę czeską. Jednakże w mojej wersji słucha się doradców i zamiast łupić mordować i gwałcić zostaje dobrym władcą i chcąc pokazać że jest tym dobrym chwilowo daje ulgi podatkowe. Dodatkowe dochody odciążają zmęczone wojną państwo. Państwo Polsko-czeskie nie popada w ruinę gospodarczą. Poza tym w razie wojny z Czech można wziąć świeżą krew. Więc gdy Mieszko II obejmuje władze mniej ma problemów wewnętrznych i jakoś to ogarnia. Nie dochodzi do kryzysu państwa Piastów. Nie tracimy nabytków Bolesława. Poza wysyłaniem misjonarzy do Prus Polska odpoczywa i zbiera siły. Wzrost znaczenia w polityce międzynarodowej. Polacy pokojowo (w miarę) zajmują Prusy. Wygląda to tak :

1025-wstąpienie na tron Mieszka II Misjonarz. Początek wypraw.

1030 -Przyłączenie Pomezanii i tamtejszego biskupstwa misyjnego.

1032-Początek wykupu ziemi od Prusów

1035- Na terytorium Prusów jest już 120 misjonarzy

1037-Włączona bądź zhołdowana zostaje 1/3 Prus

1040-240 misjonarzy i 1/2 Prus

1045-7/8 Prus

1147- ostatnie plemię Pruskie zostaje nawrócone.

Tak więc od 1147 mamy Prusów pod obcasem. Papież chwali. Szeroki dostęp do morza. Cesarza w oczy to kuje ale dotąd nie atakował bo papież by mu ekskomunikę narzucił za atak kraju zajętego chrystianizacją. Jednak Polacy odbudowali już siły i razem z Prusami gromią atakujące wojska. Do Milska i Łużyc dołączą jeszcze trochę terenów. Polska aż do Odry. Ponadto ogromne odszkodowania wynoszą tyle ile Chrobry dał Niemcom złota. wink.gif Polakom(i Czechom) widzi się dalsze atakowanie na Niemcy.

Edytowane przez secesjonista
: poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak wszyscy wiemy Bolek Chrobry uzyskał koronę czeską. Jednakże w mojej wersji słucha się doradców

Jakich konkretnie doradców: tak z nazwiska?

Poza tym w razie wojny z Czech można wziąć świeżą krew.

To realia z "Nekroskopa"?

Czemu akurat w Czechach jest świeża krew?

1035- Na terytorium Prusów jest już 120 misjonarzy

Dlaczego akurat 120 a nie 123?

1045-7/8 Prus

Dlaczego nie: 10/12

Cesarza w oczy to kłuje ale dotąd nie atakował bo papież by mu ekskomunikę narzucił za atak kraju zajętego chrystianizacją.

Znam szereg krajów zajętych chrystanizacją a atakowanych przez inne chrzescijańskie kraje.

Jednak Polacy odbudowali już siły i razem z Prusami gromią atakujące wojska.

To jednak zaatakował, co na to papież?

Do Milska i Łużyc dołączą jeszcze trochę terenów. Polska aż do Odry. Ponadto ogromne odszkodowania wynoszą tyle ile Chrobry dał Niemcom złota.

A ile dał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
HESMERON   

Przeceniasz źródła historyczne nie wszystko da się uściślić. Liczba 120 wydała mi się najbardziej prawdopodobna tak samo z zhołdowaniem Prus.

W Czechach była świeża krew bo kraj był w miarę spokojny a walk na jego terenach z tego co mi wiadomo nie było. Gospodarka nowocześniejsza niż w Polsce. Poza tym na czas chrystianizacji można by odpalić dochody z Prus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Kochany, co Ty się tak ograniczasz w tych planach? A Obodryci i Wieleci?

Aż się prosi aby ich tak przy okazji "wchłonąć".

Toż ujście Łaby bardzo by nam się przydało gdy Polski Król w 1476 będzie wysyłał Jana z Kolna na podbój Ameryki.

(Swoją drogą ciekawy co to by był za król bo Kazimierz Jagiellończyk to chyba nie...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
HESMERON   

1. Często zamykali mi temat bo był zbyt wybujały.

2. Tak samo jak z Grunwaldem zwycięstwo wielkie ale pozycja za słaba by wykorzystać. Chociaż w sumie to tych Wieletów w następnej wojnie moglibyśmy wchłonąć że taka będzie nie ma wątpliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Często zamykali mi temat bo był zbyt wybujały.

Bo to malkontenci są bez krzty wyobraźni i rozmachu!

Pomyśl!

Wchłaniając Cechów i zachodnich Słowian plus Prusów mamy spory kawał terytorium a i populacyjnie jesteśmy silni. Oczywiście istnieją spore różnice etniczne więc Król Polski przyjmuje tytuł Cesarza Słowiańszczyzny a części składowe Cesarstwa funkcjonują jako księstwa.

Po odkryciu Ameryki przez Jana z Kolna (w tym przypadku Janeryki) i podboju Meksyku i Peru nasze finanse kwitną na tyle, że jesteśmy w stanie prowadzić zwycięskie boje z Turkami. Skutkuje to aneksja Mołdawii Wołoszczyzny ale też Bułgarii, Serbii i w ogóle bałkańskich narodów słowiańskich. Mocną nogą stajemy nad Adriatykiem i Morzem Czarnym. Granica z Turcja przebiega wzdłuż wybrzeży Bosforu Morza Marmara i Dardaneli więc Konstantynopol też nasz.

O! To jest rozmach! A nie Czechy i jakieś pruskie zadupie.

(Jak o czymś zapomniałem to podrzuć bo ja tak na chybcika pisałem)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
HESMERON   

Patrz bo się zgodzą na tego cesarza . Oczywiście moglibyśmy nimi być nieformalnie. Na tamtym forum napisałem taki temat i musiałem nawet z tego zhołdowania Prus zrezygnować i jeszcze mnie zbanowali. :offtopic: . Co do podboju Ameryki to najpewniej by jej nie odkryto bo taki władca najpewniej po podbiciu Moskwy i Złotej Ordy przetrzepałby skórę Muzułmanom i by Konstantynopola nie zdobyli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
HESMERON   

Po zdobyciu Konstantynopola przerwano szlaki handlowe ze wschodem. Potem była ta heca z drogą morską do Indii. Kolumb także chciał do nich dotrzeć okrążając Ziemię. I przypadkiem nawet o tym nie wiedząc odkrył Amerykę. Bez zajęcia Konstantynopola nikt nawet by się nad tym nie zastanawiał.

Edytowane przez secesjonista
: poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Bez zajęcia Konstantynopola nikt nawet by się nad tym nie zastanawiał.

Może jednak nie - wyeliminowanie pośrednika to czysty zysk, czy pośrednikiem tym będzie Bizancjum czy Turcy nie ma aż takiego znaczenia. Portugalczycy ekspansje kolonialną zaczęli za Henryka Żeglarza, docierając aż do Senegalu. Nie wiem ale pewnie już wtedy wpadli na pomysł, ze można by Afrykę opłynąć a jak już się opłynie to trafić do Indii. Do Senegalu dotarto w 1445, w kilka lat później już pewnie takie pomysły się trafiały.

Do odkrycia Ameryki doprowadziła chęć pozbycia się pośrednika, niezależnie od tego czy Bizancjum by istniało czy nie, taki pomysł prędzej czy później by się pojawił. Także owego sprzężenia nie ma.

PS

to dział historia alternatywna dlatego warto trzymać się jednak pewnych realiów

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po zdobyciu Konstantynopola przerwano szlaki handlowe ze wschodem.

(...)

Nie zostały przerwane, chyba że HESMERON udowodni, że przez ten okres czasu nie docierały do Europy produkty z Indii.

Może jednak nie - wyeliminowanie pośrednika to czysty zysk, czy pośrednikiem tym będzie Bizancjum czy Turcy nie ma aż takiego znaczenia. Portugalczycy ekspansje kolonialną zaczęli za Henryka Żeglarza, docierając aż do Senegalu. Nie wiem ale pewnie już wtedy wpadli na pomysł, ze można by Afrykę opłynąć a jak już się opłynie to trafić do Indii.

(...)

Jak najbardziej wpadli. Hasło "Przed nami Indie!" zaistniało na zamku Sagres tuż po tym jak Gil Eanes de Villalobos opłynął przylądek Bojador.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.