Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tak się zastanawiam - skoro płeć jest (czy też może być) konstruktem społecznym, to czemu nie wiek? Co więc czyniło dzieckiem? Jak to wyglądało w różnych społecznościach i od czego zależało? Jestem bardzo ciekaw jakiś danych etnograficznych, historycznych z innych epok etc. Postaram się sam coś od siebie więcej napisać w najbliższym czasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Tak się zastanawiam - skoro płeć jest (czy też może być) konstruktem społecznym, to czemu nie wiek? Co więc czyniło dzieckiem? Jak to wyglądało w różnych społecznościach i od czego zależało? Jestem bardzo ciekaw jakiś danych etnograficznych, historycznych z innych epok etc. Postaram się sam coś od siebie więcej napisać w najbliższym czasie.

Mnie to akurat bardzo ciekawi. Odnosząc to do ideologii gender, którą nie do końca rozumiem, bardzo chętnie bym się dowiedział jako to w starożytności wyglądało. Może media robią niepotrzebny szum a ta idelogia jakoś trochę z boku egzystowała od tysiącleci ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No dobra, po kolei:

Tomaszu N - kwestie współczesnej interpretacji tego czym jest gender i do czego jest stosowane, prosiłbym o pozostawienie z boku ewentualnie przeniesienie do odpowiedniego działu.

Jancet - z tego co ja kojarzę, to jest to jedna z teorii tudzież pewien model antropologiczny mający opisywać rolę kobiety w społeczeństwie. Kiedyś do lat chyba 70 modny i popularny był tzw ekologizm czy też enwiromentalizm czy też ekologia społeczna. W archeologii tzw procesualizm i postprocesualizm. Wracając do enwiromentalizmu - zakładał on, że w odniesieniu do społeczności pierwotnych relacje człowiek-środowisko, a w zasadzie sposób dostosowania się człowieka do środowiska był determinowany głównie przez to środowisko. Daryll Forde był tu chyba pionierem, potem w latach 70 ten kierunek dochodzi do ściany - W. Torry w 1973, Subsistence ecology among the Gabra : nomads of the Kenya czy praca H. Kostera z 1977, The ecology of pastoralism in relation to changing patterns of land use in the Northeast Peloponnese to, mimo wielu użytecznych i trafnych spostrzeżeń pewna ściana w której mówi się, że w zasadzie u społeczeństw pierwotnych to środowisko determinowało wszystko od wielkości rodziny, formy dziedziczenia, obrządku pogrzebowego, roli kobiety i mężczyzny etc. To musiało rodzić pewną reakcję w drugą stronę. W archeologii ta epoka w której zwracano uwagę na czynniki ekologiczne przyniosła wiele dobrego i dziś gdy pisze się np o gospodarce jakiejś społeczności w mikro czy mezoregionie nie ma mowy by pominąć uwarunkowania środowiskowe takie jak choćby stosunki wodne czy żyzność gleb.

Potem nastąpiło odejście od tego, prace J. Clifforda etc nie czas i miejsce tu na przybliżanie różnych teoretycznych postaw w antropologii i archeologii na przestrzeni dziejów a i ja nie czuje się na siłach by to zrobić, bo brak mi wiedzy.

Przechodząc do sedna. Gender w swoich zrębach jako metoda opisu, analizy powstawała (także chyba i w sferze odpowiedniej terminologii) w latach 70 tych i w początkach lat 80tych w USA. ładna polska definicja jest na wiki - tak w skrócie płeć kulturowa to wszystko to co nie wynika bezpośrednio z dymorfizmu płciowego. Tak więc pewne funkcje społeczne, sposób ubierania się etc są przypisane kulturowo a nie wynikają z biologii - choć dotyczy to zawsze większości gdyż mogą istnieć grupy marginalne nie stosujące się do ogólnie przyjętych społecznie norm. Tylko, ze tak to definiując mamy też w pewnym momencie ścianę - bo w zasadzie trudno mi wykazać (może poza rolami i funkcjami czysto obrzędowo-magicznymi) jakiś element społeczny nie mający powiązania w biologicznym zróżnicowaniu płciowym.

Wracając w przypadku dzieci sytuacja jest nieco inna. Tu na elementy czysto biologiczne mogą się nakładać, chyba nawet w większym stopniu elementy kulturowe. Skoro o zaliczeniu do grona dorosłych decyduje odpowiedni rite de passage (w jakiejś części społeczeństw tradycyjnych), tudzież inny rytuał magiczny, moment takiego uzyskania "pełnoletniości" mógł być różny i u różnych ludzi mogło to następować w rożnych momentach w zależności od rozwoju biologicznego. Dopiero rozwój administracji mógł i pewnie wiele tu namieszał np ateńska efebia, która grupowała młodzież w jednym wieku. Natomiast u społeczeństw o mniej rozbudowanej administracji mogło to wyglądać różnie np w dziele Saga o Egilu tłumaczenie A. Załuska-Stromberg, Warszawa 1974, p.63-64, mamy scenę jak do dworu Skalla-Grima przybywa Yngwar z zaproszeniem do siebie na ucztę. Na ucztę nie zabrano najmłodszego syna tytułowego Egila gdyż (...) ty jeszcze nie potrafisz dobrze się zachować w tak licznym towarzystwie, zwłaszcza gdy się dużo pije (...), Trzyletni Egil mimo wszystko na ucztę się udał i ułożył ponoć nawet najprzedniejszy wiersz z tej okazji. Pomijając całą nierealność sytuacji trzylatka jadącego na koniu przez pól Islandii, wygląda to tak, że z braku jasno określonej (odgórnie) granicy wieku i z braku jakiegoś rytuału przejścia, decydował stopień rozwoju danego dziecka.

Tylko czy zawsze, czy na pewno? Nawet w samej Grecji bywało różnie, np przy okazji zawodów sportowych wiek oceniano w Grecji na podstawie stopnia rozwoju, choć nie pamiętam dokładnie jak to wyglądało, muszę sprawdzić.

Ot taki luźniejszy temacik na wieczór.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.