Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Odszkodowanie dla ofiar systemu pańszczyźnianego

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Tak klikając po obiedzie w necie natrafiłem na coś absolutnie rewelacyjnego:

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20140223/kozak-panszczyzna-niedokonczona-sprawa

Chciałem nadmienić, że jestem z chłopów i moja rodzina pochodzi ze wsi. Jeśli więc ktoś z państwa jest potomkiem jakiegoś ordynata, obszarnika, lub chociaż zamożniejszego szlachciury i czuje się z tego powodu winny to ja mu owe poczucie winy mogę zmniejszyć podając numer swojego konta. Jeden przelew (tak myślę że przynajmniej pięciocyfrowy) i od razu będzie lżej na duszy!

A poważniej, to gdzie leżą granice absurdu?

Domaganie się rekompensat za krzywdy z przed półtora wieku wydaje mi się aberracją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Sam odrabiałem pańszczyznę u sąsiada, gdy dom budował.

Mało tego - jeszcze nie miałem wtedy 16 lat.

On mi tego nie odpracował, więc mam prawo czuć się wykorzystany.

U aktualnie byłej żony, na jej posesji, zasuwałem jako darmowa siła robocza - Tyż pańszczyzna.

Tylko jak oszacować wartość owych danin?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Sam odrabiałem pańszczyznę u sąsiada, gdy dom budował.

Mało tego - jeszcze nie miałem wtedy 16 lat.

On mi tego nie odpracował, więc mam prawo czuć się wykorzystany.

U aktualnie byłej żony, na jej posesji, zasuwałem jako darmowa siła robocza - Tyż pańszczyzna.

Tylko jak oszacować wartość owych danin?

:) No jak zauważyłem w Polsce są tylko szlachcice, czy ewentualnie w wersji biedniejszej mniejsze szlachcice. Dla mnie pojęcie obce, stąd gdy zobaczyłem przechadzającego się sarmatę na Wiejskiej, to już nie wiedziałem czy szabli nie ostrzyć i Polski nie bronić.

Potomków chłopów brakuje, rozumiem, że do p. Szeli przyznawać się nie chcą ale to także część tej polskiej historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Pańszczyzna była świadczeniem wzajemnym. Dziedzic musiał zapewnić drewno na dom, opał, nie mówiąc o zaspokojeniu panny młodej w noc poślubną. Jak to wycenić ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

nie mówiąc o zaspokojeniu panny młodej w noc poślubną. Jak to wycenić ?

Ciekawe co o tej sytuacji sądziła ta powyższa panna młoda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ciekawe co o tej sytuacji sądziła ta powyższa panna młoda.

Chyba poniższa. Co tu Kolega za bezeceństwa propaguje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Absolutnie nic. Coś tam o klawiaturę się omsknęło.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Skoro ze wspólnej sakiewki płacimy dla internowanych to dla chłopów pańszczyźnianych tym bardziej. Szczególnie szlachcice ówcześni na to powinni się zrzucić.

Pewnie nie w domach towarzyskich gubili majątki, Mickiewicz to etniczny Polak, Sienkiewicz to nie Tatar w pewnej części, Słowacki o Ormianach pewnie także pojęcia nie miał. Pere Lachaise, no tak lepiej grób J. Morrison było odwiedzić.

Niech ta Polska będzie wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich. To będzie prawdziwa siła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Domaganie się rekompensat za krzywdy z przed półtora wieku wydaje mi się aberracją.

I znów się zgadzamy. Tyle że mi domaganie się rekompensat za krzywdy sprzed 150 lat wydaje mi się aberracją tylko dwa razy większą, niż domaganie się rekompensat za krzywdy sprzed 75 lat. Te drugie też zdają mi się aberracją, a jednak w III RP stały się prawną normą. Jeśli można się domagać rekompensaty za krzywdy sprzed 75 lat, do dlaczego nie za te, sprzed 150 lat? Albo sprzed 300 lat.

Gregski, my zawrzyjmy układ.

Mój domniemany prapradziadek został srodze skrzywdzony przez system, gdyż jako bękart nie dziedziczył majątku mego domniemanego praprapradziadka hrabiego, a ten w chwili poczęcia prapradziadka był całkiem pokaźny. Co prawda mój hrabia praprapradziadek swój majątek przepił i w karty przegrał w bardzo znaczącej części, ale to było już po urodzeniu się prapradziadka, a można by sądownie wykazać, że ów hrabia praprapradziadek, przehulał majątek, gdyż nie mając męskich potomków z prawego łoża, wobec niemożności dziedziczenia przez mego prapradziadka - zapewne prawdziwie kochanego synka - zrobił to z żalu i ze złości na niesprawiedliwy system, zaś gdyby jego ukochany synek mógł dziedziczyć - hrabia dbałby o ten majątek i by go mnożył.

Więc należy stwierdzić, że mam prawo do rekompensaty za majątek, który mój praprapradziadek - hrabia w chwili urodzenia się mego prapradziadka - bękarta, oraz za ten, który z pewnością by zgromadził, żeby przekazać swemu synkowi z nieprawego łoża, a nie zgromadził tylko z tego powodu, że nie mógł przekazać.

Zważywszy, że mój praprapradziadek hrabia patriotycznie się udzielał w 1830-31 roku i 1848, zaś większość majątku przejął skarb państwa austriackiego za niepłacone podatki, bo karciane długi hrabia praprapradziadek honorowo płacił, zaś niepłacenie podatków zaborcy samo w sobie jest gestem wielce patriotycznym, więc rekompensaty należy domagać się w Wiedniu od Austrii. A to państwo bogate, choć niewielkie, więc na biednego nie trafiło. To bardzo wysoko podnosi patriotyczny aspekt mych roszczeń, bo wysuwanie roszczeń do skarbu Naszej Ukochanej Ojczyzny przez mych Drogich Kuzynów - Lubomirskich, Branickich, Radziwiłów, Potockich uważam za budzące etyczne wątpliwości.

Moje roszczenia powinny zyskać poparcie wszystkich klubów poselskich, partii i stronnictw.

No Tusk to mnie poprzeć musi, bo jakby nie poparł, to by inni mu to tak wygarnęli, żeby mu znowu spadło.

Dla Kaczyńskiego to niemal honorowa sprawa - sprzeciw wobec niemiecko-rosyjskiego kondominium, w końcu Niemcy (toć wiadomo, że Austria to ukryta opcja niemiecka) zagarnęli mój majątek (znaczy niby mojego domniemanego praprapradziadka hrabiego) tylko pod pretekstem niepłacenia podatków, a tak naprawdę chodziło o zemstę za udział w wojnie przeciw Rosji w 1831.

O Ziobrze i Kowalu to już nawet pisać nie warto, przecież oni muszą być bardziej kaczyńscy niż sam Kaczyński.

Bezwarunkowo poparcia musi mi udzielić Palikot w imię obrony praw osób niesłusznie urodzonych, czyli dzieci pozamałżeńskich.

Rzucić się w moją obronę powinny posłanki Sobiecka i Pawłowicz, oraz Jurek z Giertychem i Gowinem - toć mój praprapradziadek hrabia mógł wysłać moją prapraprababkę na skrobankę, a jednak tego nie zrobił, więc jestem cudem ocalałym dzieckiem poczętym, więc bronić i chronić mnie należy. A w sumie to całe Imperium ojca dyrektora za mną stanąć po prostu musi.

Na lewo od Palikota trochę gorzej. Kwaśniewskiego, który na forum międzynarodowym się przyda, podobnie jak Ordynacką jakoś da się przekonać życiorysem. U tych od Millera jakoś nikogo nie znam - o rzesz ...pi pi pi, jak to się stało?

Kluczowa rola przypadnie jednak PSL - dzięki Tobie, Gregski. Skoro jesteś niezwykle rzadkim u nas (co podkreślił Alex) potomkiem chłopa, to zrobimy to tak. Ty wstąpisz do PSL, ja zaś utworzę fundację, na której rzecz przekażę połowę odzyskanego majątku. No dobra - 60%. Ty zostaniesz Prezesem Fundacji Hrabiego Bękarta na rzecz Odszkodowań za Pańszczyznę, z przyzwoitą pensją, rzecz jasna. Kogoś z PSL zrobimy wiceprezesem i jest git. Jedyny problem, żeby go nie wywalili, jeśli Pawlak wróci. Ale generalnie spoko, kto ma dostęp do kasy, tego z PSL się nie wywala.

Fejnie, nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ad. Jancet;

Zważywszy, że mój praprapradziadek hrabia patriotycznie się udzielał w 1830-31 roku i 1848, zaś większość majątku przejął skarb państwa austriackiego za niepłacone podatki, bo karciane długi hrabia praprapradziadek honorowo płacił, zaś niepłacenie podatków zaborcy samo w sobie jest gestem wielce patriotycznym, więc rekompensaty należy domagać się w Wiedniu od Austrii.
Nima szans, bo Koleś nie musiał płacić podatków na polskie wojsko i takąż administrację, w czym władze cesarskie litościwie Rzeczpospolitą wyręczyły.
toć mój praprapradziadek hrabia mógł wysłać moją prapraprababkę na skrobankę, a jednak tego nie zrobił, więc jestem cudem ocalałym dzieckiem poczętym, więc bronić i chronić mnie należy. A w sumie to całe Imperium ojca dyrektora za mną stanąć po prostu musi.
Nie musi, boś Waszmość bękarta potomkiem, a to nie jest w kręgu Ojca R. powodem do chwały.
Ty zostaniesz Prezesem Fundacji Hrabiego Bękarta na rzecz Odszkodowań za Pańszczyznę
Tytuły arystokratyczne nie są w aktualnej Polsce honorowane. Ahhhaa - Hrabia to nazwisko, a Bękart to imię. A może odwrotnie? :B):

Ło Jezusicku - Do czego doszło?

Nie dość że człek się musi starać o rolne dopłaty, to jeszcze bedzie musioł lotać do proboszcza, co by z ksiąg parafialnych wypisoł iż jo potomek pańszczyźnianego kmiecia.

Mam jeszcze jednego pomysła;

Może by tak do ambasady Mongolii uderzyć i się przypomnieć ile Oni tego jasyru nabrali.

Czas na zapłatę, bo jak nie, to polski kontyngent w Afganistanie przemieści się nie do Ojczyzny, ale do kraju potomków Czyngiz Hana i z braku wymaganej gotówki, świadczenia w naturze odbierze pod postacią kumysu, którym są lokalne dziewki karmione, niczym słowianki Donatana polską śmietaną.

Z kogo by tu jeszcze można podoić kasiorkę?

Już wiem - Od Szwedów i potomków Wikingów.

Ahaa - I od Słowaków za Zastaw Spiski.

Są jeszcze jakieś pomysły?

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jancecie. Tak to będzie w ustawie, która będzie przyjęta przez aklamację i na stojąco. Potem będą przepisy wykonawcze do ustawy. A w nich będzie, że wypłata odszkodowania nastąpi w obligacjach z czasem wykupu równym w latach okresowi od czasu zaistnienia krzywdy do momentu złożenia wniosku o odszkodowanie.

Ale podatek od tego wzbogacenia będzie płacony od razu żywą gotówką.

I budżet uratowany, dziura Vincenta zasypana. A nawet może i zostanie dla pomysłodawców jakaś góreczka do "zagospodarowania".

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Dzisiaj w Trójce u Kuby w "Za a nawet przeciw". była dyskusja na temat nowej inicjatywy SLD. Odszkodowania dla osób pokrzywdzonych przez przekształcenia ustrojowe.

Jeszcze jedno z krzesełek "Karuzeli Absurdu".

Ciekawe czy obejmuje to też członków nomenklatury która nie zdążyła się uwłaszczyć?

Ja ze swej strony też chyba złożę żądanie rekompensaty za to że marynarzom się pogorszyło. Nawet Bruno to zauważył : https://forum.historia.org.pl/topic/9496-marynarze-w-prl/ . Ja co prawda ostro z nim polemizowałem ale teraz to jakbym powoli dawał się przekonać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ad. Jancet;

Nima szans, bo Koleś nie musiał płacić podatków na polskie wojsko i takąż administrację, w czym władze cesarskie litościwie Rzeczpospolitą wyręczyły.[...]

Nie musi, boś Waszmość bękarta potomkiem, a to nie jest w kręgu Ojca R. powodem do chwały.

Tytuły arystokratyczne nie są w aktualnej Polsce honorowane.

Poldas, nie bądź takim Smerfem-Marudą. Na pewno się uda!

Ciekawe czy obejmuje to też członków nomenklatury która nie zdążyła się uwłaszczyć?

No właśnie, mi się też nie udało uwłaszczyć, a próbowałem. Więc jeśli Poldas ma rację, że z ta Austrią to nie wypali, to może tu da się coś chapnąć?

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.