Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

wsk   

witam, jeszcze jeden bliżej mi nieznany mundur. Daleki jakiś tam krewny, prawdopodobnie służył na kresach. Co to za mundut z jakiej jednostki? pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Żołnierz w mundurze z przełomu lat 20/30. Na prawej piersi Państwowa Odznaka Sportowa i Odznaka Strzelecka. Sznur naramienny mistrzowskiej kompanii strzeleckiej.

Niestety nie widzę jaki mongoram jest na pagonach. Jeżeli jest to jak przypuszczam litera M, to żołnierz służył w Baonie Mostowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Na prawej piersi Państwowa Odznaka Sportowa i Odznaka Strzelecka.

Szacunek. Jakżeś to rozpoznał. Dla mnie to dwie plamki.

Sznur naramienny mistrzowskiej kompanii strzeleckiej.

Niestety nie widzę jaki mongoram jest na pagonach. Jeżeli jest to jak przypuszczam litera M, to żołnierz służył w Baonie Mostowym.

Mi się wydaje, że to "M". Ale co to był "Batalion Mostowy"? Saperzy? Czy w saperach mogła być "mistrzowska kompania strzelecka"?

Jakoś tak w związku z poprzednim postem w innym wątku chciałem podkreślić, że tylko chcę zaspokoić swą ciekawość, a nie szukać nieprawidłowości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy w saperach mogła być "mistrzowska kompania strzelecka"?

A dlaczego nie?

Ten sznur był odznaką wyróżniającą mającą kilka odmian - strzelec dobry, bardzo dobry, wyborowy oraz mistrzowska kompania strzelecka szczebla pułku i dywizji. Co oznaczało nie tyle, że była to "kompania strzelecka", ale że była to mistrzowska kompania w strzelaniu. W przypadku tego zdjęcia wchodzi w grę przypadek szura "strzelec dobry" lub "mistrzowska kompania strzelecka" szczebla pułku (kolorystyki nie widać, a przynajmniej ja nie widzę).

Co do monogramu to mnie też się wydaje, że to jest "M" czyli batalion mostowy (stylizowane "E" miał batalion elektrotechniczny. Ja tam się na WP IIRP akurat nie wyznaję zbyt dobrze - ale obstawiałbym coś takiego jak np. Batalion Mostowy z 1 BSap (od 1934 w 3BSap) z Kazunia.

Na temat monogramów było trochę na DWS - http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=50&t=133280 - w ósmym poście tematu jest załączone zdjęcie z rysunkiem monogramu "M".

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Bataliony mostowy miał tylko dwie lokalizacje Kazuń i Modlin. Przy czym propozycja Razorblade1967, jest praktycznie pewna. Jak to się ma do informacji że Twój krewny służył na Kresach II RP ? Nie potrafię niczego dodać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wsk   

Bataliony mostowy miał tylko dwie lokalizacje Kazuń i Modlin. Przy czym propozycja Razorblade1967, jest praktycznie pewna. Jak to się ma do informacji że Twój krewny służył na Kresach II RP ? Nie potrafię niczego dodać.

To że na kresach to skąpa i niepwewna relacja krewnej "ociemniałem babki" tak więc bym na tym się nie upierał, ale dziękuję za dotychczasowe informacje (odznaki) moja wiedza na ten temat jest żadna tym badziej chylę czoła za informację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jeżeli znajdziesz inne zdjęcia nie krępuj się, może coś się uda ustalić.

Czy to zdjęcie które wstawiłeś na forum, nie ma na odwrotnej stronie pieczątki zakładu fotograficznego ? Warto to sprawdzić. Lokalizacja jednostki może być pewna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak to się ma do informacji że Twój krewny służył na Kresach II RP ?

To że na kresach to skąpa i niepwewna relacja krewnej "ociemniałem babki" tak więc bym na tym się nie upierał

Wydaje mi się, że jedno drugiemu nie przeczy - należy pamiętać o dwóch rzeczach:

1/ Wspomnienia po latach są często wybiórcze i zniekształcone, szczególnie ludzi w zaawansowanym wieku.

2/ Rolą Batalionu Mostowego była budowa mostów i przepraw - w jaki sposób się szkoli praktycznie żołnierzy w tej specjalności w czasie pokoju? Ano takie jednostki są angażowane do budowy mostów tam gdzie istnieje taka potrzeba. Oczywiście jak mówiłem moja wiedza w tym temacie jest bardzo ograniczona (moją "historyczna specjalizacja" to uzbrojenie i organizacja piechoty w której to WP IIRP i tak zajmuje mały fragment), ale moim zdaniem istnieje możliwość by pododdział tego batalionu był angażowany do budowy mostu "na Kresach", przecież tam też były miejsca stacjonowania i dyslokacji jednostek WP. Z zasady nie kazało się saperom budowania przepraw "bez sensu" czyli jako "sztuki dla sztuki" - tylko szkoliło ich się podczas budowania przepraw, które były potrzebne... armii czy nawet tylko cywilom.

Możliwe więc, że jeśli osoba ze zdjęcia służyła w Batalionie Mostowym z Kazunia/Modlina to przez pewien czas, może nawet dłuższym przebywała "na Kresach" w ramach jakiś działań tego typu - co spowodowało wspomnienia o nim, że "był w wojsku na Kresach". Może o tym opowiadał, bo taka budowa była dla niego czymś szczególnym w jego służbie wojskowej. Tak trochę przez analogię - kolega, który służył w podobnej formacji w latach 80-tych, akurat z wojska najczęściej wspomina o tym jak budowali most na Olzie (bo to była taka "prawdziwa saperska robota", z której ma najwięcej wspomnień, więcej jak z koszar). Pewnie po latach jego wnuki będą pamiętały nie o tym gdzie była jego macierzysta jednostka, a o tym jak to opowiadał o tym moście na południu kraju.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W tłumaczonej niemieckiej książce pojawia się określenie żołnierzy polskich ze strony walczącego Niemca w jednym starciu jako żółto-brązowi, w innym jako brązowi. Czy to pierwsze określenie może mieć związek z lnianymi jaśniejszymi bluzami ? Z opisu wiadomo, że po stronie polskiej w starciu ci żółto-brązowi to była kawaleria z piechotą. W drugim starciu (brązowi) to tylko piechota, baon ON lub podhalańczycy.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.