Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Temat ma na celu przybliżyć problematykę i metodologię zakładania strzelnic szkolnych dla wojska, doboru miejsc.

Ponieważ zrządzeniem losu, okazało się [wbrew pozorom] iż jestem mieszkańcem Częstochowy, postaram się przybliżyć to co pozostało po strzelnicy przeznaczonej dla oddziałów 27 pułku piechoty, zamieszkującego podówczas w dawnych koszarach 'Zawady' [współcześnie gmach politechniki częstochowskiej mieszczący się przy ul. Dąbrowskiego].

Gwoli wyjaśnienia, nazwa Zawady, wzięła się od nazwiska miejskiego ogrodnika Karola Zawady, który przekazał ziemię, jak i wybudował ze swoich środków koszary "Milutinowskie" dla stacjonującej w mieście od lat 70'tych 2 Brygady Strzelców.

Całość wzniesiono w latach 1903-1907. Długi piękny budynek, bliźniaczy do koszar Bogusławskiego, mieszczących się na Zaciszu [obecnie mieści się tam Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej].

Swoją drogą przyjaciółka mojej babci, jest wnuczką tegoż pana; i podczas zeszłorocznego spotkania z tą Panią, na kawie u mojej babci, miałem nawet przyjemność obaczyć ichniejszy album rodzinny, przedstawiający nie tylko budowę koszar, ale i szereg innych "zapomnianych" współcześnie zdarzeń.

Cóż. Rosjanie przed zajęciem w/w koszar, kwaterowali głównie w XIX wiecznych budynkach położonych przy ulicy Krakowskiej 19/21 - a reszta zwyczajowo, w prywatnych mieszkaniach/kamienicach.

Od sierpnia 1914 do końca wojny zajmowali je Niemcy. Po odzyskaniu niepodległości i poczęciu formowania nowego Wojska Polskiego, koszary zostały zajęte przez żołnierzy z 27 pp.

Wracając do podstawy tematycznej tego tematu.

Za poligon przykoszarowy dla 27 pp posłużyły nieużytki rolne położone na tzw. Kawich Górach. Obecnie w sąsiedztwie tychże "gór" zbudowano w latach 80. XX wieku blokowisko, zwane osiedlem Północ.

Tam to kursanci i żołnierze służby zasadniczej ćwiczyli okrągły rok.

Ćwiczenia baonu i pułku przeprowadzano na obozach w Krzeczowie, Kochlewie lub Toporowie nad Wartą, a później w Przygłowie nad Pilicą, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego [zresztą tutaj wespół z 25 pp z tegoż miasta].

W celu szkolenia żołnierzy w strzelaniu ostrymi nabojami z karabinów i broni maszynowej w połowie lat dwudziestych założono strzelnicę szkolną dla wszystkich oddziałów stacjonujących w Częstochowie.

Zbudowano ją za ówczesną granicą miasta, na obecnych terenach Lasku Aniołowskiego.

Był to polski typ strzelnicy szkolnej, której projekt przedstawiała Instrukcja 8 cz. V/23 wydana przez MSWojsk. w 1924 roku. Według powyższego projektu zbudowano strzelnice szkolne w garnizonach Warszawy, Brześcia nad Bugiem, Częstochowy, Łomży, Torunia, Wilna, Zamościa i Łukowa.

Koszt budowy jednej strzelnicy od 10 liniach strzału wynosił 280 tys. zł.

Częstochowska strzelnica została sensownie zaprojektowana i do tego porządnie, solidnie zbudowana. Była to strzelnica 10-liniowa [10 osiowa] dla strzelców prowadzących ogień maksymalnie do 400 m.

Strzelnicę częstochowską oznaczono na mapach wojskowych w skali 1: 25000 oraz 1: 100000.

Na całość infrastruktury wchodziło:

a) pawilon strzelnicy; był to budynek z cegły i drewna, kryty dachówką, gdzie mieszkał dozorca, znajdował się też tam sklepik, skład tarcz oraz warsztat z piecykami do gotowania kleju, tu mieściły się także przewody sygnalizacyjne;

b) stanowiska strzelców, żelbetowe, z pokrywką drewnianą o szerokości 1 m i długości 2,3 m, wyniesione ponad poziom gruntu 1 m w tylnej części, a 1,2 w przedniej;

c) stanowiska tarcz i urządzeń tarczowych, wałów kulochwytnych rowów trójkątnych i schronów. Przed tarczami znajdowały się cztery kolejne poprzeczne wały ziemne ze schronami dla tarczowych. Schrony te były murowane z cegieł i za każdym wałem przykryte żelbetową płytą. Miały siedzenia oraz wnęki dla skrzynek z dzwonkami i aparatami telefonicznymi. W czasie strzelań posługiwano się głównie sygnałami dzwonkowymi, w ostateczności wojskowym telefonem polowym;

d) wał ochronny (kulochwyt) o długości 140 m, wysokości 10, 9 m, szerokości korony 2 m, za ostatnimi tarczami, usypany z pisaku. Wał ten od strony strzelających jest nadal bardzo stromy, natomiast w tylnej części posiada łagodniejszy spadek;

e) osłony i inne konstrukcje zabezpieczające. Osłonę pierwszą usypano w odległości 15 m, a drugą 30 m. Równolegle do kierunku strzelania po stronie prawej i lewej aż do kulochwytu usypano dwa ochronne wały ziemne.

Za linią stanowisk strzeleckich z ochraniających je przed deszczem wysuniętym dachem stał pawilon strzelnicy. W czasie wojny ćwiczyli na niej żołnierze niemieccy, a po wojnie ludowe wojsko polskie, które niedalekie koszary na Aniołowie zajmowało do 23 stycznia 1957 r [dowództwo i służby 2 Warszawskiej DP].

Następnie do lat 70. XX wieku, była użytkowana przez nauczycieli przysposobienia obronnego i młodzież częstochowskich szkół średnich i techników.

Obecnie strzelnica, porośnięta całkowicie laskiem, zachowała się w całości za wyjątkiem budynku stałego.

Z dzisiejszego wypadu, powstało również takie oto zdjęcie;

10589655576_31bae2ddde_z.jpg

Pozostałości dawnej strzelnicy 27 pułku piechoty, zbudowanej w połowie lat 20'tych. Las Aniołowski, Częstochowa. by Marcin F. Michalski

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

b.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.