Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Wyszła ostatnio najnowsze wydanie i poprawione Zakrzewskiego K., "Historia Bizancjum". Bardzo dobra monografia. Polecam ci. Hourani jest w porządku. Browninga nie znam. Najlepszym bizantynologiem P(jednym z) jest na pewno C. Mango.

Jednak Zakrzewski jest bardzo dobrą pozycją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Z tego samego ogrodka:

Swiat Bizancjum. Tom 1. Cesarstwo Wschodniorzymskie 330-641, pod redakcja Cecile Morrisson, Krakow 2007, wydawnictwo WAM.

Przeklad gdzieniegdzie kuleje, ale rzecz jest arcysmakowita! Szkola Papieza Historii :wink: . Dzieje polityczne sa potraktowane zdawkowo, ale cywilizacje autorzy rozkladaja na czynniki pierwsze.

Zdaje sie, ze wciaz jest dostepne w Klubie Dobrej Ksiazki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Literatura do wypraw krzyżowych: "Wyprawy Krzyżowe w oczach Arabów" – Amin Maalouf, Czytelnik, Warszawa 2001. Gorąco wam polecam! Inne spojrzenie na problematykę wypraw krzyżowych! :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Narya po Twoich reklamach zabieram się wkrótce do czytania Kwiatkowskiego. Muszę tylko uporać się ze Starożytnością. Czy na podstawie tek książki będę w stanie napisać dobre wypracowanie? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Musisz mieć na względzie, że Kwiatkowski napisał syntezę dziejów średniowiecza, więc o szczegółach typowych dla monografii możesz zapomnieć. Jego synteza jest, takie mam wrażenie, zbudowana na kanwie syntezy Manteuffla, ale jakby poprawione, uzupełnione i rozszerzone.

To zależy co chcesz wiedzieć z średniowiecza. Jeśli interesuje cię dobre kompendium wiedzy ogólnej, synteza o średniowieczu, to tak, synteza Kwiatkowskiego (podręcznik akademicki) może być potężną dawką zastrzyku wiedzy o średniowieczu.

Poza tym w tym podręczniku przedstawia nie tylko historię polityczną, ale uczy również o feudalizmie, urbanizacji, gospodarce, społeczeństwie, kulturze, religii, etc. :)

Dość przekrojowa książka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z serii Historyczne Bitwy wyszło kilka dobrych tytułów dotyczących średniowiecza podaję tylko przeczytane i te, które uznałem za warte uwagi:

Paweł Rochala, Niemcza 1017. Książka opisuje oprócz tytułowej bitwy również opis wojen polsko-niemieckich toczonych przez Bolesława Chrobrego.

Edward Potkowski, Warna 1444. Opis walk polsko-węgiersko-tureckich w XV wieku oraz zarys podboju Bałkanów przez Turków.

Marian Witasek, Konstantynopol 1453. Tytuł mylący gdyż obejmuje dzieje Bizancjum od XI stulecia do jego upadku w 1453. Książka może wielu nie zachwycić, ale dla początkujących może być dobrym początkiem do zapoznania się z dziejami Bizancjum.

Pozdrawiam!

KD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeśli już o habekach mowa nie wolno zapomnieć o Grunwaldzie i Cedyni, ale Damianie z Konstantynopolem chyba trochę przesadziłeś ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Marian Witasek, Konstantynopol 1453. Tytuł mylący gdyż obejmuje dzieje Bizancjum od XI stulecia do jego upadku w 1453. Książka może wielu nie zachwycić, ale dla początkujących może być dobrym początkiem do zapoznania się z dziejami Bizancjum.

K. Zakrzewski, Historia Bizancjum. Jest to zdecydowanie lepsza pozycja od tej którą podałeś w poznawaniu dziejów Bizancjum. To oczywiście tylko moja własna opinia. Rzecz gustu, ale M. Witasek jakoś nie przypadł mi do gustu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli już o habekach mowa nie wolno zapomnieć o Grunwaldzie i Cedyni, ale Damianie z Konstantynopolem chyba trochę przesadziłeś ;)

Wiem Kytofie, ale poleciłem tylko te, które przeczytałem chociaż Cedynię i Grunwald z przyjemnością bym przeczytał. Co do Konstantynopola, to tutaj napisałem jej recenzję: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=39846&st=30

w której uznałem, że może być.

K. Zakrzewski, Historia Bizancjum. Jest to zdecydowanie lepsza pozycja od tej którą podałeś w poznawaniu dziejów Bizancjum. To oczywiście tylko moja własna opinia. Rzecz gustu, ale M. Witasek jakoś nie przypadł mi do gustu.

Szanowny Naryu wiem, że jest wiele lepszych książek od bellonowskiego Konstantynopola, ale pomimo swoich wad książka p. Witaska ma pewne wartości poznawcze, które mogą się przydać bądź nie.

Pozdrawiam!

KD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Książkowy Druidzie, masz rację, z pewnością popularyzuje historię Bizancjum, a to jest też bardzo ważne! ;) Acha, i jestem płci męskiej. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Książkowy Druidzie, masz rację, z pewnością popularyzuje historię Bizancjum, a to jest też bardzo ważne! :) Acha, i jestem płci męskiej. :P

Przepraszam bardzo Naryu już sie poprawiłem ;). Wracając do książki Witaska, to zresztą każdy może wybrać albo średni Konstantynopol, albo zdecydowanie lepsze opracowanie Zakrzewskiego czy autorów zagranicznych.

Pozdrawiam!

KD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dokładnie! Im jest więcej książek na dany temat tym lepiej, bo można poznać więcej stanowisk i więcej faktów! ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie! Im jest więcej książek na dany temat tym lepiej, bo można poznać więcej stanowisk i więcej faktów! ;)

Ale przede wszystkim można dokonać lepszego lub gorszego wyboru wśród dostępnych pozycji. Co jest bardzo wielką zaletą jeżeli jest dużo książek na dany temat :).

Pozdrawiam!

KD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Właśnie wyszło nowe wydanie Dziejów Bizancjum Ostrogorskiego - w świetle najnowszych badań dzieło może nieco anachroniczne, ale będącę klasyką i mimo wszystko wciąz fundamentalną pozycją jeżeli chodzi o historię Oikumene. Polecam fanatykom tematu i przyszłym historykom, innym nie polecam bo umrą z nudów przy tej lekturze ;p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.