Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
angela111

Trudny do rozczytania rękopis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jak widzicie jestem nowa na forum i z góry przepraszam jeśli zamieściłam ten temat w nieodpowiednim dziale.

Chodzi o to że potrzebuję "przełożyć" tekst napisany najprawdpodobniej w neogotyku na maszynopis, potrzebuję tego do moich ćwiczeń.

Niestety nie daję sobie zupełnie rady z trzema dokumentami (blisko 2 strony A4), których za nic nie mogę rozczytać. Mogę wychwycić tylko pojedyńcze słowa ewentualnie zdania, ale żeby chociażby przepisać te całe 3 dokumenty... Nie daje sobie po prostu rady. Szukałam już pomocy nawet u Pań z biblioteki UWr, ale one też nie dały rady.

Jeśli ktoś jest w stanie rozczytać poniższe dokumenty proszę o kontakt.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02c75d50f8860371.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/84902f0b4fde76b2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6671bb12f99e287c.html

Jakoś skanów nie będzie lepsza, ten niewyraźny obraz to kwestia dużego zniszczenia tych dokumentów. Chyba były trochę zalane.

Z góry dziękuję za czas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Da się da, trzeba tylko chcieć. Drugi dokument - http://www.fotosik.p...0b4fde76b2.html to nic innego jak wpis metrykalny.

Problem tylko w tym że na przepisanie trzeba sporo czasu bo piszący ten dokument urzędnik Stanu Cywilnego w Warszawie Pan Stanisław Worzycki pisał jak kura pazurem.

No to tak zaczyna się ta pisanina

Strona 2B lub 26

Działo się to w Warszawie trzydziestego pierwszego stycznia i dwudziestego lutego 1865 roku o godzinie pierwszej po południu. Przed nami urzędnikami stanu cywilnego wyznania niechrześcijańskiego okręgu czwartego. Stawił się starozakonny Jakub Mejer, Jeszurom rabin pod numerem dziewiećdziesiąt pięćdziesiąt trzy mieszkający, wraz z Aronem Turyn lat 24 mieszkającym przy ojcu pod numerem tysiąc siedemset piećdziesiątym mieszkającym, urodzonym w Warszawie z Findla i Fryonety z ..... ( z domu - nieczytelne ) małżonków Turyn.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Da się da, trzeba tylko chcieć. Drugi dokument - http://www.fotosik.p...0b4fde76b2.html to nic innego jak wpis metrykalny.

Problem tylko w tym że na przepisanie trzeba sporo czasu bo piszący ten dokument urzędnik Stanu Cywilnego w Warszawie Pan Stanisław Worzycki pisał jak kura pazurem.

No to tak zaczyna się ta pisanina

Strona 2B lub 26

Działo się to w Warszawie trzydziestego pierwszego stycznia i dwudziestego lutego 1865 roku o godzinie pierwszej po południu. Przed nami urzędnikami stanu cywilnego wyznania niechrześcijańskiego okręgu czwartego. Stawił się starozakonny Jakub Mejer, Jeszurom rabin pod numerem dziewiećdziesiąt pięćdziesiąt trzy mieszkający, wraz z Aronem Turyn lat 24 mieszkającym przy ojcu pod numerem tysiąc siedemset piećdziesiątym mieszkającym, urodzonym w Warszawie z Findla i Fryonety z ..... ( z domu - nieczytelne ) małżonków Turyn.

Nieprawdpodobne że udało się to Panu odczytać. Dziękuję za pomoc. Mój adres e-mail to: angela3222@interia.pl na wypadek gdyby ktoś chciał się ze mną skontaktować w sprawie tych rękopisów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to tak zaczyna się ta pisanina

???

Nie wiem gdzie masz to napisane...

Zacznę od tego, że u mnie 1 i 3 dokument to ten sam dokument.

Drugi u mnie zaczyna się tak:

"273. (?) Działo się jak wyżej -

Stawił się Josek Abrachamowicz Kraft ojciec nowo poślubionego w zastępstwie Rabina (1 słowo) wraz z starozakonnym Szlamą Joskowiczem Kraft kawalerem furmanem w Warszawie pod liczbą (jakąś tam) przy ulicy Solec zamieszkałym urodzonym w teyże z Joska Abrachamowicza i (S, F)Taygi Jemklon małżonką lat dwadziescia pięć wieku liczacym i Ilaną Jemkloioną Gielgraś panną w Warszawie pod liczbą..." itd

Pierwszy zaczyna się tak:

"Stało się u mnie Szczebrzeszynie? dnia iedynastego/:dwudziestego trzeciego:/kwietnia Tysiac Osmset Trzydziestego piątego roku o godzinie drugiej po południu. Stawił się starozakonny Izrael Maymann kramarz tu w Szczebrzeszynie zamieszkały lat dwadzieścia jeden liczący,..."

To nie jest żaden gotyk ani neogotyk, to normalne ówczesne pismo.

Z oryginału czyta się znacznie lepiej, masz początek, reszta powinna pójść łatwiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Nie wiem gdzie masz to napisane..

W poście jest :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie masz to napisane..

W poście jest :lol:

:blink: Łoł, aleś mi tu dowalił...

Pytałem o to, który z tych dokumentów tak się zaczyna.

Ja zapodałem początki dwóch i są one inne, musi to być ten trzeci, którego nie mam.

Ciekawe dlaczego u mnie jest ta powtórka a u Ciebie nie.

Linku, który jest u Ciebie nie mogę otworzyć: Błąd wczytywanie strony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmm... trochę dziwna sytuacja z tymi linkami, nie wiem dlaczego tamten wygasnął.

Jeszcze raz może wrzucę, tak dla pewności.

Chociaż jakby popatrzeć na końcówki tych hiperłączy sa identyczne :/

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1cb0ae4bbd975f4d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/891c75a24d7efcc2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d021c5ae665a805a.html

Wydaję mi się że niczego nie poplątałam :/

Capricornus, domyśliłam się że to co napisał atrix, tj. "No to tak zaczyna się ta pisanina " nie stanowi integralnej części tego rękopisu, więc spokojnie, nie wprowadziło mnie to w błąd ;)

Tak czy siak, tak samo jak atrixowi jestem winna podziękowania. dziękuję.

Teraz przyglądając się maszynopisowi faktycznie człowiek zaczyna dostrzegać powoli że jest to możliwe do rozczytania. Ale te słowa, zawody które wyszyły już z użytku trochę utrudniają sprawę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Nasza Koleżanka Angela 111 coś zamieszała z tymi linkami do skanów. Pobrałem wcześniej skan z tego linku, co podałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeden wygasł mi wcześniej i "reuplodowałam" :( tylko że nie ten co trzeba chyba.

actrix, przepraszam.

Reszta się zgadza, tj. pokrywa ze wcześniejszymi.

Ok, podsumujmy. Wszystkie linki się zgadzają.

Pierwsze linki które dodałam w I poście i ostatnim poście się pokrywają.

Przełożenie:

"Stało się u mnie Szczebrzeszynie? dnia iedynastego/:dwudziestego trzeciego:/kwietnia Tysiac Osmset Trzydziestego piątego roku o godzinie drugiej po południu. Stawił się starozakonny Izrael Maymann kramarz tu w Szczebrzeszynie zamieszkały lat dwadzieścia jeden liczący,..."

NATOMIAST trzeci link i pierwszy link z pierwszego postu są identyczne i tu tkwił błąd.

bo ten dokument który reuplodowałam i był tłumaczony przez atrix był wkońcu poprawny.

Innymi słowy:

atrix przetłumaczył dobry tekst który potem wygasł. A w pierwszym poście powieliłam jeden dokument w I i III poście.

Roztargniona Aga pozdrawia

Drugi link w pierwszym poście i ostanim sie zgadzają.

Przełożenie:

"Działo się jak wyżej -

Stawił się Josek Abrachamowicz Kraft ojciec nowo poślubionego w zastępstwie Rabina (1 słowo) wraz z starozakonnym Szlamą Joskowiczem Kraft kawalerem furmanem w Warszawie pod liczbą (jakąś tam) przy ulicy Solec zamieszkałym urodzonym w teyże z Joska Abrachamowicza i (S, F)Taygi Jemklon małżonką lat dwadziescia pięć wieku liczacym i Ilaną Jemkloioną Gielgraś panną w Warszawie pod liczbą..."

Trzeci link w pierwszym poście to powielony pierwszy link, a poprawny link znajdował się w poście atrixa oraz w ostatnim moim poście, tj. trzeci

Edytowane przez angela111

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

No to jesteśmy dobrze po połowie. To co dało się odczytać:

Działo się to w Warszawie trzydziestego pierwszego stycznia i dwudziestego lutego 1865 roku o godzinie 1 po południu. Przed nami urzędnikami stanu cywilnego wyznania niechrześcijańskiego okręgu czwartego. Stawił się starozakonny Jakub Mejer, Jeszuron rabin pod numerem dziewiećdziesiąt pięćdziesiąt trzy mieszkający, wraz z Aronem Turyn lat 24 mieszkającym przy ojcu pod numerem tysiąc siedemset piećdziesiątym mieszkającym, urodzonym w Warszawie z Findla i Fryonety z ..... ( z domu - nieczytelne ) małżonków Turyn. Którzy zamieszkują pod numerem jak wyżej mieszkający, jedna Ryfka Jaszuron lat 24 licząca przy mężu zostająca urodzona w Warszawie z Mośka i ............... z .................. małzonków Jeszuron mieszkający pod numerem 992, tudzież u obecnego Fiszla ( Findla) Turyn, Mośkiem Jeszuron ojcem Arona i Simy Ryfki ............( niemającej świadków starozakonnych............... na lat trzydzieści trzy liczącego ............. pod numerem tysiąc czterysta trzydzieści zamieszkałego i Szloma ( Szmula ) Nizejer lat 50 .................. pod numerem 1369 tu ................. zamieszkałych i oświadczył że przed dniami 30 stycznia i 16 lutego roku bierzącego międzzy Aronem Turyn kawalerem ........... a Simą Ryfką Jeszuron panną religijnie zawarte zostało małżeństwo.

Możliwe że część nie odczytanych słów się da jeszcze odczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz może wrzucę, tak dla pewności.

Teraz jest jeszcze fajniej.

Jak otwieram to mam takie małe i chyba wszystkie inne ale nie do odczytania, jak kliknę powiększenie to mi wskakuje we wszystkich tekst o Szczebrzeszynie.

Genialne.

Nie, pierwszy i drugi "działo się jak wyżej" a trzeci to Szczebrzeszyn.

Tego co ma atrix nie widzę.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

trzeci link masz ten tekst co przepisywałem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednak znalazłem, faktycznie charakter pisma miał paskudny.

z Findla i Fryonety z ..... ( z domu - nieczytelne ) małżonków Turyn.

Ryfka jest Jeszuron a w zaznaczonym przeze mnie kawału też mamy to nazwisko z domu Jeszuron.

Nie, coś mi się porąbało, wygląda na Jakobuw.

w Warszawie z Mośka i ............... z .................. małzonków Jeszuron mieszkający

Mosiek? (nie jestem pewny) i (? jeszcze) z Joahuw bądź Jachuw (druga wersja wydaje mi się bardziej prawdopodobna) małżonkuw Jeszuron kramarzy pod numerem (coś tam) mieszkających.

Atrix proszę, nie poprawiaj źródła, pisz jak jest, lej na ortografię.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornus, pedantyczne oko :)

Linki są poprawne, tylko nie klikaj proszę na zdjęcie, bo tak często bywa że wtedy się powiększa, na fotosiku chyba przechodzi do następnego w galerii. By powiększyć trzeba tylko kliknąć na lupę z napisem: "powiększ" pomiędzy hiperłączami do następnego i kolejnego zdjęcia w galerii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornus,

Na kiedy to? Może przez parę dni dało by się coś jeszcze wyciągnąć. Czasu brak na swoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.