Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
"jolat"-Wnuk

Kadra Polski NIepodległej (KPN) w Warszawie 39-45

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek tak w skrócie :

KPN powstaje na Mazowszu, Kielecczyźnie i Śląsku.

Ja pozwolę sobie napisać tylko o Warszawie:

X 1939 powstaje Pogotowie Patriotyczne "Bilicz" utworzone przez Józefa Celicę w Warszawie, grupują się oddziały wywodzące się z wrześniowych pułków dołącza młodzież. Miedzy innymi Walerian Andrzejewski tworzy z żołnierzy swojego pułku (7ppLeg ?) oddział "NIKITA". Formacje zajmują sie małym sabotazemi szkoleniem swoich członków, pomocą, poskramianiem konfidentów ( opiszę szerzej)

40 rok to aresztowania i cios w struktury. Część Kadry kończy na Pawiaku, w Palmirach i trafia do obozów.

Zbierająca się po ciosie organizacja otrzymuje nazwę Kadra Polski Niepodległej z Celicą na czele.

18 06 1943 - scalenie z AK. W tym czasie organizacja liczy 3920 żołnierzy w Okregu Warszawskim, 2815 w Kieleckim ,

W Powstaniu najwięcej z nich walczyło w Zgrupowania mjr. Bartkiewicza (184) głównie kompania 1150

84-ech walczy w innych Zgrupowaniach w całej Warszawie min. Kiliński (napiszę obszerniej)

Wybuch Powstania - zgrupowanie na Świętokrzyskiej, Mazowieckiej, Wypady na Pocztę Główną, pl. Napoleona, Komisariat Policji na Krakowskim Przedmieściu oraz dwukrotnie brały udział w walkach o Pastę przy Zielnej.

W Powstaniu 31 poległo, 4 zaginęło, 21 rannych w Zgupowaniu Bartkiewicz a47 poległo w PW walcząc w innych zgrupowaniach.

Czekam na jakieś dalsze informacje

Ja dopiszę więcej w ciągu tygodnia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z racji przedziału czasowego pozwoliłem sobie temat umieścić w dziale dt. Polski pod okupacją ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ok

Uczę się poruszać po forum :). Jak pojawi się więcej informacji o Powstaniu (mam nadzieję) zamieszczę link w oddziałach powstańczych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jak pojawi się więcej informacji o Powstaniu (mam nadzieję) zamieszczę link w oddziałach powstańczych

A to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć osobny wątek dla KNP w Powstaniu :) No ale nie nalegam.

Tymczasem pytanie. Czy istnieją opracowania omawiające historię, struktury, najważniejsze postaci itd. KNP w Warszawie? Może jakieś wspomnienia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka źródeł z tym, że wszystkie sa oparte o ZBOWiD a wiedząc że Widy - Wirski "późniejszy" komendant KPN a po wojnie został "wysokim" członkiem PZPR http://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Widy-Wirski a ZBOWiD był nieco partyjny, nie wiem na ile wszystko jest wiarygodne i na ile wszystko dobrze podane. Nie chcę swoimi słowami nikogo skrzywdzić ale o różnych sprawach nie rozmawiało się na spotkaniach w ZBOWidzie ( tak było z miom dziadkiem). Czytając dokumenty ze spotkań KPN z lat 80tych miałem wrażenie że czytam "Czterech Pancernych" a KPN współpracowało z sowietami. To tyle moich dygresji.

1. W Muzeum Powstania Warszawskiego jest ręcznie pisana "Księga" z lat 80-82 w formie kroniki spotkań w ZBOWiDzie. Na wstępie jest zarys historii z liczbami poległych, rannych i zaginionych w Powstaniu i stanach liczbowych w okresie połączenia z AK. Podane są również stany liczbowe KPN owców w różnych oddziałach powstańczych. Dalej to głównie kronika spotkań - jeszcze całej nie przebrnąłem. (Dziś się o tym dowiedziałem i dzięki życzliwości pracowników Muzeum od razu mogłem się zapoznać. Na tyle co się zorientowałem, kadra prowadząca te spotkania umarła w latach 80-84 Widy-Wirski, Celica, Lityński? (to nazwisko mogłem przejęzyczyć)

2. Feliks Widy-Wirski -"Szlakiem Wyzwolenia": z historii wojskowej organizacji konspiracyjnej KPN [Kadra Polski niepodległej] 1940-1944, relacja własna. bardzo małe wydanie bodajże 150 egzemplarzy - ciężko zdobyć. Mam dostęp do jednego egzemplarza. Dużo wiedzy o strukturach, które jednak często się zmieniały.

3. Podobno jest sporo informacji w książce "Zawsze Niepodlegli" Józefa Radzymińska, KPN strony 39-45,

4. Batalion "Dzik", Okolski - trzeba wiedzieć czego/kogo szukać

5. "Zgrupowanie Bartkiewicza" Kledzik - trzeba wiedzieć czego/kogo szukać najwięcej w kompani 1150 oraz 1147.

6. Po nazwiskach trzeba szukać w Urzędzie do Spraw Kombatantów i OR.

Często w różnych (zwłaszcza starszych) opracowaniach można znaleźć informacje: pluton WSOP, część kompani WSOP lub oddział WSOP. Tak jest min przy opisach walk o "Pastę" i na Starówce. Często dotyczy to właśnie kompani 1150 której oddziały były jak się zorientowałem "rwane" do uzupełnienia, zatkania dziury, osłony itp. O 3 plutonie tejże kompani nie mogę znaleźć na razie więcej informacji a dowodził nim mój dziadek "JOLAT", Walerian Andrzejewski, jego żona "JULKA" była w patrolu sanitarnym (miała 4 letniego synka), byl jeszcze starszy brat Romuald ("Jastrząb") (pojawia się równiez w Iwo i Ostoja) i młodszy brat Gerard ("Magnet"). Z relacji ZBOWiDu, "Jolat"- miał w 3 plutonie 4 miotacze ognia, 7-8 sierpnia przedostaje się na Starówkę(Skąd?), potem walczy na Starówce (wiem od rodziny że walczył na ul.Rybaki, o Ogród Saski i Pastę przy Zielnej)Przedostaje się kanałami do Śródmieścia.

To narazie tyle. Będę uzupełniał

Edytowane przez "jolat"-Wnuk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co wspomniana grupa miała wspólnego z Okręgiem Warszawskim ZPN Sebastiana Chorzewskiego?

Nic mi to nazwisko nie mówi. Ale dopiero wgryzam się w temat. Jeśli coś odnajdę zamieszczę :)

Być może coś znajduje się w podanych wyżej publikacjach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Biuletynie CAW, Grzegorz Socik w artykule pt. "Akta organizacji niepodległościowych z lat 1939-1945 w zasobie Centralnego Archiwum Wojskowego" odnotował właśnie:

"Związek Polski Niepodległej (ZPN) został utworzony 29 września 1939 roku w środowisku Związku Powstańców Śląskich, nosił też nazwy Związek Powstańców Niepodległościowych i Zbrojne Pogotowie Narodu. Komendantem ZPN był Sebastian Chorzewski (aresztowany 3 lipca 1940 roku). 28 kwietnia 1940 roku Okręg Warszawa ZPN przekształcił się w Kadrę Polski Niepodległej. W czerwcu 1941 roku ZPN podporządkował się Organizacji Wojskowej — Kadrze Bezpieczeństwa (OW — KB), a 15 grudnia 1942 roku część ZPN weszła w skład Zjednoczonych Organizacji Związku Powstańców Niepodległościowych, Komendy Obrońców Polski, Organizacji Wojskowej i Miecza i Pługa (znana także pod nazwą Miecz i Pług)".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.