Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jancet

Obchody 182 rocznicy Powstania Listopadowego

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Tak się dziwnie złożyło, że obejrzałem dziś transmisję z tytułowych obchodów, odbywających się pod Belwederem z udziałem P. Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

I mam parę krytycznych uwag. Mam też wątpliwości, czy ten wątek winien być przypisany współczesności, czy epoce rozbiorów - ostatecznie umieściłem go tu.

Nie ma żadnego obowiązku, by w tego typu uroczystościach uczestniczyli żołnierze w strojach historycznych. Jednak - jeśli już uczestniczą - to niechby te stroje były historyczne, przynajmniej w zasadniczych elementach.

Tu można postawić duży "+" - owe mundury były granatowo-żółte, a ozdobą głowy były kaszkiety o okrągłych denkach, czyli takie, jak podchorążych piechoty, czwartaków i innych jednostek, które przyłączyły się do powstania (jedyna w Warszawie polska jednostka kawalerii, Pułk Strzelców Konnych Gwardii, walczył po przeciwnej stronie).

Ale poza granatem i żółcią to już gorzej. Mundury te bardziej przypominały ubiór Legii Nadwiślańskiej - nic nie ujmując jej żołnierzom patriotyzmu, bohaterstwa i bojowej sprawności, była to jednak formacja armii francuskiej, składająca się z najemnych żołnierzy narodowości polskiej. I teraz na kaszkietach listopadowych powstańców widzimy półokrągłe tarcze, charakterystyczne dla gwardii Napoleona, zamiast pięknych białych orłów.

Dowódca placu, porucznik, nosił się z bulionami, przysługującymi oficerom od majora wzwyż, ale ewidentnie były one białe, a nie srebrne.

Dam już sobie spokój z innymi niedociągnięciami - choć w sumie za nasze podatki ten pododdział honorowy studentów WAT wyekwipowano, więc dlaczego nie zrobiono tego naprawdę dobrze?

Mam jeszcze kilka uwag, co do tekstów i ich przesłania, ale to już raczej "jutro lub kiedy indziej".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Uwagi janceta można uznać za całkowicie uzasadnione lub całkowicie nieuzasadnione.

Mundury przypominają ubiory Legii Nadwiślańskiej, bo takimi mają być. Słuchacze WAT -u od lat odtwarzają 4 pułk LN. Co ciekawe, że podczas Święta Niepodległości, widząc ten sam oddział nie miałeś wątpliwości że to Legia. :lol:/> Czy w takich mundurach powinni świętować Dzień Podchorążego? Raczej nie. Pułk francuski, nawiązanie do Nocy listopadowej żadne.

Wpis pasuje bardziej do działu o marności naszej rekonstrukcji historyczno - wojskowej.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Mundury przypominają ubiory Legii Nadwiślańskiej, bo takimi mają być.[...] Co ciekawe, że podczas Święta Niepodległości, widząc ten sam oddział nie miałeś wątpliwości że to Legia. :lol:/>/>

To łatwo wyjaśnię. Widząc grupę ludzi w mundurach, przynajmniej bardzo zbliżonych do mundurów Legii Nadwiślańskiej, przyjmuję, że są to te mundury. Nie mam powodu zastanawiać się nad szczegółami, choć kilka może budzić wątpliwości.

Natomiast widząc grupę ludzi w tych samych mundurach i słysząc komentarz, że są to "mundury historyczne" - domyśleć się można, że chodzi o historyczny mundur piechoty z 1830 roku - przyglądam się uważnie, co się zgadza, a co się nie zgadza.

No i zdecydowanie nie zgadzają się kokardy - Legia miała "tricolore", piechota liniowa i w ogóle armia KP w 1830 - białe. Widzę białe kokardy, więc to nie Legia. A co? Może pomieszano podchorążych z kadetami - kadeci w KP mieli półkoliste tarcze na kaszkietach?

Słuchacze WAT -u od lat odtwarzają 4 pułk LN.

Dlaczego akurat czwarty?

Kiedyś - prawie 30 lat temu - wiele godzin spędziłem w BW na Szucha, rekonstruując mundury Legii Nadwiślańskiej. Właściwie szerzej - mundury jednostek cudzoziemskich Gwardii Cesarskiej, ale zrekonstruowanie LN było najtrudniejsze, chyba zajęło mi 90% wysiłku. Z resztą w tym, co zrobiłem, pozostało i tak wiele znaków zapytania, jeżeli chodzi o pułki 1, 2 i 3. W przypadku 4 pułku - porażka. Źródeł mało i ewidentnie sprzeczne. Zapewne inne mieli uniformy jako II LN, które następnie - pewnie stopniowo - zunifikowano z LN.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Ale ja doskonale rozumiem konfuzję związaną z kontekstem w jakim się chłopaki pokazują. Mundur z pewnością jest Legii. Kaszkiet jest według wzoru po sierpniu1813, czyli po przejściu pod polską komendę. Blacha naczelna w postaci napoleońskiego "półsłońca", w środku zamiast N polski orzełek. Pod spodem, najczęściej schowany pod kordonem napis LEGIA NADWIŚLAŃSKA. Ale kokardę faktycznie powinni mieć trójkolorową. Skąd im się wzięła biała? Nie mam pojęcia. Skąd pomysł na pułk czwarty tez nie wiem. A może ten 4 wszedł na służbę Aleksandra zmieniając tylko barwę kokardy? Zgaduję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
A może ten 4 wszedł na służbę Aleksandra zmieniając tylko barwę kokardy? Zgaduję.

Nie, zdecydowanie nie. W 1814 był już tylko jeden pułk Legii, a i to chyba w składzie 1 batalionu.

Trudno powiedzieć, dlaczego w 1815 roku przyjęto żółty kolor wyłogów i kołnierzy. Piechota KW miała najczęściej białe wyłogi, a kołnierze w kolorze pułku. Początkowo ów żółty kolor przyjmowano niechętnie, jako oznakę rusyfikacji. Potem wręcz przeciwnie - stał się odznaką polskości, jako że piechota rosyjska miała kołnierze czerwone lub zielone, a wyłogów, poza gwardią, nie miała. Z wyjątkiem Korpusu Litewskiego (VI), którego pułki liniowe były umundurowane identycznie, jak polskie. W lutym 31 roku ponoć polecano im przypinać gałązki sosny do kaszkietów, żeby móc odróżnić swego od wroga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Nie, zdecydowanie nie. W 1814 był już tylko jeden pułk Legii, a i to chyba w składzie 1 batalionu.

Teoretycznie dwubatalionowy Pułk Nadwiślański (nieco ponad 1000 bagnetów i zakład 200) sformowany ze wszystkich resztek piechoty XW. Ale z kokardą miałem nosa. Pachoński pisze, że trójkolorową na białą zamieniono podczas rewii na polach Saint Denis 24 IV 1814. Wtedy Konstanty występował już w roli naczelnego wodza wojsk polskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.