Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mbw2

Książka o powstaniu warszawskim (udział cichociemnych) dla totalnego laika

Rekomendowane odpowiedzi

Mbw2   

Czesc

Szukam jakieś lekkiej lektury dotyczącej cichociemnych nie suche informacje, ale jakieś ciekawostki, opisy akcji. co polecicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To w końcu Powstanie Warszawskie czy cichociemni? Bo tytuł tematu sugeruje jedno, a treść wpisu drugie... A może cichociemni w Powstaniu Warszawskim? Tak czy inaczej polecałbym na początek Drogi cichociemnych, było kilka wydań, ostatnio Bellona dwukrotnie to wydała. Zbiór wspomnień cichociemnych, głównie nt. akcji bojowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W zasadzie nie ma książki, która ujmowałaby temat cichociemnych w Powstaniu w sposób całościowy. Informacji i opisów walk trzeba szukać po różnych publikacjach. W Drogach cichociemnych jest trochę wspomnień tych, którzy walczyli w Powstaniu. Do tego polecałbym np. wspomnienia Stanisława Jankowskiego "Agatona", Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie, t. II, gdzie opisuje swoje powstańcze przeżycia. Z oficerów KG można polecić wspomnienia Felicjana Majorkiewicza "Irona" Lata chmurne - lata dumne oraz Dane nam było przeżyć i Kazimierza Iranka-Osmeckiego "Hellera" Powołanie i przeznaczenie. Z tych niższych rangą to chociażby Stefan Bałuk "Starba" i jego Byłem cichociemnym. Można też zajrzeć tutaj, i po nazwiskach szukać sobie informacji chociażby w sieci: https://forum.historia.org.pl/topic/4725-cichociemni-w-powstaniu-warszawskim/

Ze swojej strony polecam szczególnie zainteresować się losami batalionu "Czata 49", w którego szeregach walczyło aż siedmiu cichociemnych, najwięcej spośród wszystkich innych oddziałów powstańczej Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie,a co sadzisz o Ospreyu "Warszawa 1944" wydanym przez Amercom?

Moze nie dotyczy on udzialu cichociemnych,ale wydaje mi sie wlasnie dobrym poczatkiem dla "totalnego laika",jak sie sam okreslil zalozyciel tematu.Do tego cena i objetosc niewielka,atrakcyjne ilustracje z opisem,mapki i plytka z filmem(nie ogladalem).Mi przynajmniej ,jako totalnemu laikowi ,podobal sie na tyle,ze przeczytalem dwa razy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinosie,a co sadzisz o Ospreyu "Warszawa 1944" wydanym przez Amercom?

Chodzi o tą Forczyka? Pytam bo mam anglojęzyczne wydanie, na polskie nie polowałem jakoś specjalnie. Teraz już nie pamiętam, czy doszukałem się jakichś błędów, ale żebym miał to polecać, to tak czy inaczej nie mogę powiedzieć. Moim zdaniem jest trochę lepszych pozycji dla początkującego w temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O tegoz wlasnie.Dzielko niby dla odbiorcy zagranicznego,ale ja je znajduje calkiem przyjemnym.Jezeli oczywiscie okreslenie "przyjemny" jest wlasciwe w tym temacie.

A co bys dokladnie polecil?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ot chociażby L.M. Bartelskiego, Powstanie Warszawskie, Warszawa 1981. Do tego na pewno seria "Warszawskie Termopile" jako wprowadzenie do konkretnych zagadnień (walki w dzielnicach, uzbrojenie, kanały...). Od strony czysto wojskowej Jerzy Kirchmayer [Powstanie Warszawskie, kilka wydań], Krzysztof Komorowski [Bitwa o Warszawę '44. Militarne aspekty Powstania Warszawskiego, Warszawa 2004], bądź też Adam Borkiewicz [Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury militarnej, kilka wydań]. Jeśli ktoś szuka samego kalendarium, to wystarczy Władysław Bartoszewski i Dni walczącej stolicy [kilka wydań], lub Powstanie Warszawskie, Warszawa 2009. Od strony politycznej może być coś z Ciechanowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.