Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Literatura - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Chciałbym rozpocząć temat o dostępnej literaturze, dotyczacej Września 1939r. Publikacji jest sporo, wybór jest szeroki, z wieloma na pewno zetknęliście się nie raz. Ja ze swojej strony zacząłem kiedyś gromadzenie literatury od monografii armii. I tak na pierwsze miejsce wysunęła się "Armia Kraków" Władysława Steblika, książka, ktora stanowi kompetendium wiedzy o tej dużej formacji, i jest przykładej dobrej, rzetelnej kopalni wiedzy. Następne książki z tej serii (uprzedzam, że grube :lol: ) to:

Armia "Modlin" Jurgi i Karbowskiego

Armia "Karpaty" Daleckiego

Armia "Łódź" Wróblewskiego

Armia "Pomorze" Ciechanowskiego

Armia "Prusy" Wróblewskiego

Armia "Poznań" Polaka & Bauera

Do tego dodałbym grubaśną "Obronę Polski" Tadeusza Jurgi, oraz bardzo kompetentne opracowanie "Działania wojenne na lubelszczyźnie w 1939r." Ludwika Głowackiego. To na początek. Co sądzicie o tym zestawie?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

No, super że chociaż ktoś się odezwał :D

No to lecimy dalej:

" Komenatarze do historii polskich działań obronnych 1939r." M. Porwitta - 3 tomowe czytadło, ale jak fajnie się czyta.

"Agresja na Polskę w świetle dokumentów" Cypriana i Sawickiego, polskich prokuratorów, uczestników procesu w Norymberdze,

"Cieniom września" K. Sosnkowski

"1939 - 1944 kilka zagadnień polskich" J. Kirchmayer

"wrzesień 1939r" wydana po wojnie praca zborowa (dowódców września)

"Polska broń pancerna" R. Szubański

"W obronie polskiego nieba" R. Szubański

cdn :lol:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gumi   

Kazimierz Gołba - Wieża Spadochronowa

Wilhem Szewczyk - Ptaki Ptakom

katowicki wrzesień 1939

cóż...książki te powstały wprawdzie tylko na nie zawsze prawdziwych informacjach...ale godne przeczytania...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Są to publikacji dotyczące raczej wąskiego działu września 1939r.- obrony Katowic. A na podstawie książki W. Szewczyka - nakręcono w PRL-u bardzo sugestywny film (w 1976r., reż. Paweł Komorowski), pod tym samym tytułem. Mną osobiście najbardziej wstrząsneła scena zrzucania z wieży przez Niemców żywych harcerzy. Wstrząsające.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Jestem z Katowic.Jestem też harcerzem.DLa mnie Wieża i park Kościuszki zawsze były bliskie

Cieszy nas to Gumi$iu, że jestes patriotą, i kochasz swoje miasto, ale WO'39 to nie tylko Katowice - złożyły się na nią setki epizodów, potyczek i ludzkich dramatów, przeplecionych śmiercią i zniszczeniem. Po 68 latach od tych tragicznych wydarzeń usiłujemy dowiedzieć się, jak było na prawdę, poznać jak najwięcej faktów. I do tego służy ten temat - poprosiłem, aby każdy przedstawił publikacje, materiały, ktore w/g niego są warte do szerszego przedstawienia, ( może jakieś niepublikowane ciekawostki ?).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Żeby nie robic zamieszania, pozwoliłem sobie scalić te dwa tematy; ciekawy

P.S. Dzisiaj nabyłem publikację Grzelak i Stańczyka (obydwaj długoletni pracownicy WIH), pt. "KAMPANIA POLSKA 1939r.". Może w niej znajdę odpowiedź na pytanie postawione w temacie?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To bardziej album jest niż książka, a masz może ciekawy "Armia Lublin we wrześniu 1939 roku" Maksimca, niedawno się taka książka ukazała mam zamiar kupić tylko nie wiem czy warto ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
To bardziej album jest niż książka

No nie wiem. Jest trochę ilustracji, ale większość to opisy walk. No i mapy - to ze względu na nie warto było wybulić ponad siedem dych za publikację :lol:

masz może ciekawy "Armia Lublin we wrześniu 1939 roku" Maksimca

Też ją chciałem kupić. Ale bardziej poszukuję monografii Piotra Saji "Armia "Lublin'. Ciekawe, czy ten cały Maksimc dokonał plagiatu na Saji? No bo jaki jest sens wydawać dwie publikacje o identycznej tematyce w odstępie paru lat?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam wybierać wolę mieć mniej zużytą 8) , niedawno np. kupiłem "Wojsko Polskie 1936-1939 Próby rozbudowy i modernizacji" Kozłowskiego książka pochodzi z 1974 a trzeba było za nią dać przeszło 100 zł, teraz przymierzam sie do Armii Łódź i będę miał wszystkie "Armie" tylko jak narazie patrzyłem Armie Łódź chodzą po 150-250 zl trochę sporo,

Mam pytanie, masz może ciekawy Armię Kraków bo jak ją kupiłem powinien być w niej oddzielny zeszyt z mapami, a ja nic takiego nie mam.

I widze ciekawy że też masz żyłkę kolekcjonera i skupujesz jak ja wszystko co jest związane z Wojną Obronną :mrgreen: :mrgreen:

i ogólnie życzę powodzenia w zakupach i żeby taniej było :wizard:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
teraz przymierzam sie do Armii Łódź

Ja się już do niej przymierzam od ubieglego roku, ale o ile aukcja zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, to w każdym przypadku kończy się na kwocie oscylującej wokół 250 PLN (pewnie dlatego, że było tylko jedno wydanie).

będę miał wszystkie "Armie"

Wszystkie? A została wydana jakaś monografia SGO "Narew"?

Masz Armię "Lublin"? A Armię "Warszawa" ? Bo jeżeli masz Armię "Poznań" Bauera&Polaka, to jest to knot, a nie literatura. :lol:

Mam pytanie, masz może ciekawy Armię Kraków bo jak ją kupiłem powinien być w niej oddzielny zeszyt z mapami, a ja nic takiego nie mam.

Mam - a jakże (przed zakupem monografii Steblika trzeba było wysłać do kola, który ją opychał e-meila z zapytaniem, czy są do niej dołączone mapy. Bo teraz - to po ptokokach :lol: ) W posiadanej przeze mnie publikacji L. Łaniewskiej "Czarna Brygada" (o 10BK), na ostatniej stronie jest reklama książki Kuncerta i Walkowskiego "Kronika Kampanii Wrześniowej 1939" + prezent - teczka z mapami. Wiesz coś o tej publikacji?

I widze ciekawy że też masz żyłkę kolekcjonera i skupujesz jak ja wszystko co jest związane z Wojną Obronną

Jasne. Właśnie licytuję na allegro hełm wz.16 (rogacza). Będzie mi potrzebny :lol: ...

i ogólnie życzę powodzenia w zakupach i żeby taniej było

Nawzajem.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba Łuniewskiej. widziałem tą kronikę w księgarni chyba nawet jeszcze to leży na półce choć widziałem to chyba z 2 lata temu ale nic specjalnego taki albumik/książka i teczka z pierdołami zresztą zbierałem swego czasu Gazety Wojenne to mi plakatów i gazeta z epoki nie brakuje, ale jutro chyba sie przejdę do tej księgarni a może nawet kupie to ci to bardziej szczegółowo opiszę jeśli jeszcze to tam leży, ale jka pamietam to to drogie było jak na swoja wartość kosztowało cos koło 40 zł

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Chyba Łuniewskiej

Tak - Łuniewskiej. Kupiłem to z dwoma filmami, i jeszcze jedną książeczką. Samej - nie warto jej kupywać (całą wymieniona przez tą autorkę bibliografię mam już od dawna). Natomiast kupując nawet takie liche publikacje, można przypadkowo w nich zobaczyć niepublikowane zdjęcia, lub ciekawe wspomnienia.

P.S. Właśnie na allegro wylicytowałem w rozsądnej cenie hełm wz. 16! Co ciekawe - z wywietrznikami (rogami):

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tą Luize kupiłem na straganie i książeczka badziewna :lol:

To jest armia Warszawa(to chyba bedzie moje odkrycie roku) a kto to napisał no to widac nie bede mał wszystkich armii bo mi brakuje jeszcze 3, Lublin Łódż i Warszawa, o SGO Narew raczej nie ma bo wsztsko jest w armii Modlin.

Jest jeszce takie coś "Wojna obronna Polski 1939. Wybór źródeł" Warszawa 1968, też cięzko zdobyć a podobno publikacja bardzo wartościowa

A ile dałeś za ten hełm bo na zdjęciu całkiem ładny, Ale według mnie i zawsze tak mówię że hełmy kupuje sie na złomach tam jest najtaniej kwestia 5-10 zł, no chyba że są wycfanieni to chcą do 40 zł a na allegro raczej trochę drogo :shock:

[ Dodano: 2007-02-21, 19:31 ]

Te wywietrzniki maja podwójna role można tez założyć na nie dodatkowy pancerz oddziały szturmowe takie miały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.