Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Polacy na wojnach.

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Witam.

W czasie zimnej wojny wydarzyło się wiele wojen z udziałem ZSRR. Czy polscy żołnierze brali udział w takich wojnach np. w roli obserwatorów, wsparcia logistycznego czy jako jednostki walczące np. w wojnie w Wietnamie, Korei, Afganistanie itp. Słyszałem że polscy żołnierze jeździli do Wietnamu w roli obserwatorów ale jedyne źródło to różne fora a więc nie jestem pewny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wojna w Wietnamie

Polacy brali udział w działaniach Komitetu Nadzoru Konwencji Genewskiej i Komitetu Nadzoru Układu Paryskiego.

O ile rewelacje Józefa Łachuta wydają się mocno naciągane, to relacja Czesława Ostyńskiego brzmi bardziej prawdopodobnie, co nie znaczy że prawdziwie.

Szerzej:

J. Rybak "Jednostki specjalne Wojska Polskiego. Komandosi"

S. Dronicz "Od Lenino do Drawska. Wojsko nieocenzurowane"

Jerzy Markowski "Nić zaginionych", "Polska Zbrojna" nr 25, czerwiec 1998

S. Kubiak, J. Budziński "Zbieg z fortu Nam Dinh: pamiętnik Polaka, który z Legii Cudzoziemskiej przeszedł do Viet Minhu"

misjom itp. poświęcony jest Kwartalnik "Przegląd Historyczno-Wojskowy" R. XII (LXIII), nr 5 (238), 2011

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy żołnierze wojska polskiego brali udział w walkach w Wietnamie? Nie koniecznie pod polską flagą ale np. jako ochotnicy czy coś? Bo w internecie jest wiele takich informacji ale żadne nie są potwierdzone przez jakiekolwiek źródła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych przekonywujących, twardych dowodów by coś takiego miało miejsce.

Wszystkie informacje opierają się na relacjach dwu, trzech osób, a i te są mgliste.

Bo jak zweryfikować słowa ówczesnego plutonowego Ostyńskiego, typu:

"Jednym z zastępców naczelnego dowódcy w głównym sztabie armii partyzanckiej był oficer LWP.

Nie miałem z nim bezpośredniego kontaktu".

/J. Rybak "Jednostki specjalne Wojska Polskiego. Komandosi" Warszawa 2003, s. 35/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Też natrafiłem się że siły specjalne LWP brały udział w walkach pod różnymi flagami ale można jedynie tak myśleć i snuć domysły.

Edytowane przez ArekII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Tak wiem. Mi nie chodzi o twoją wypowiedź tylko o te informacje które można znaleźć w internecie. Jest wiele wersji pod jaką postacią nasi żołnierze brali udział w tej wojnie ale brak jakiegokolwiek źródła. Czy WP chce utrzymać to w tajemnicy czy po prostu to wymysły ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wielu żołnierzy polskich walczyło w Palestynie i na Synaju. A nasza Akademia Sztabu Generalnego zyskała tam dobrą renomę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy WP chce utrzymać to w tajemnicy czy po prostu to wymysły ludzi.

Moim zdaniem są to wymysły. Czym innym natomiast wymiana doświadczeń, odwiedziny bratnich armii, "działania w służbie pokoju", badania techniczne zdobytego amerykańskiego sprzętu w Polsce itp. Jak na razie, pewne w dziedzinie pomocy zbrojnej PRL dla ruchów narodowowyzwoleńczych jest to, co potwierdził Domosławski, a i swego czasu sam "Cesarz Reportażu" dał do zrozumienia - Ryszard Kapuściński wspierał angolską MPLA z kałasznikowem w ręku. Ale zdaje się, że to całkowicie indywidualna inicjatywa była.:)

Inna sprawa, że władze PRL generalnie nie przejawiały przesadnej chęci wspomagania ruchów rewolucyjnych III-go świata, czy to groszem, czy innymi środkami, mając swoje problemy z mięsem i różne inne takie (powtarzam - "przesadnej").

Przykład pierwszy z brzegu, cytat z bardzo wiarygodnego (moim zdaniem) pamiętnika Tejchmy: "Otrzymałem instrukcję, aby w rozmowach nie godzić się na żadne zobowiązania pomocy Polski dla Wietnamu. Nasz naród takiej pomocy nie zaakceptowałby - powiedział mi przed odlotem Jaroszewicz". J. Tejchma, Kulisy dymisji, Kraków 1991,s. 20.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Jak wyglądała kwestia polskich doradców w konfliktach wojennych w okresie Układu Warszawskiego? Czy brali bezpośredni udział w wojnie koreańskiej, Wietnamie lub gdziekolwiek indziej? Jeśli tak, to nasi wojskowi mieli jakąś konkretną specjalizacje z czego słynęli jako specjaliści, doradzali, czy też może brali udział w czynnej walce pod obcym/sojuszniczym mundurem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.