Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wschodni

Podłoże sukcesów państw skandynawskich

Rekomendowane odpowiedzi

Wschodni   

Jak to rozumieć , popierasz rewolucje uciskanego Proletariatu miast i wsi , w celu obalenia kapitalizmu , a zaprowadzenia demokratycznej dyktatury ludu , ale to już było , nie lepiej wyemigrować do KRL-D ?

Bez przesady. Dla mnie rewolucją byłoby wprowadzenie ustroju rodem z państw skandynawskich i tego życzę Tobie i sobie.

Edytowane przez Wschodni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bez przesady. Dla mnie rewolucją byłoby wprowadzenie ustroju rodem z państw skandynawskich i tego życzę Tobie i sobie.

No chyba ze chodzi Ci o monarchie i luteranizm jako kościół narodowy ( wyznanie panstwowe )to się zgodzę ;)

BTW -

PS. Raczej socjaldemokracja rewolucyjna, ale jak już wcześniej napisałem - nie lubię się szufladkować.

To w którymkolwiek państwie skandynawskim się dokonała rewolucja socjaldemokratyczna :blink: , co to do zmiany ustroju doprowadziła ?

Proszę , przypomnij mi kiedy , bo ten etap historii , jest mi zupelnie nieznany .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej:

lancasterze, narodowy: wedle własnej deklaracji - tak, państwowy - już nie, tak od 1 stycznia 2000 roku.

Bez przesady. Dla mnie rewolucją byłoby wprowadzenie ustroju rodem z państw skandynawskich i tego życzę Tobie i sobie.

Pośród trzech państw skandynawskich... trzy to monarchie.

Zatem członek socjaldemokracji rewolucyjnej chce wprowadzić u nas monarchię?

To faktycznie rewolucyjny pomysł... jak na człowieka lewicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

Czy ja napisałem, że WSZYSTKO należy skopiować jeśli chodzi o prawo i ustrój państw skandynawskich? Nawet tam nie jest idealnie, choć podobno najlepiej. Ustroje panujące w Skandynawii uważam za najlepsze. Świadczy o tym najwyższy wskaźnik PKB w tych krajach na jednego mieszkańca (jeżeli się mylę proszę mnie poprawić).

A i argument, że oni mają ropę nie przejdzie. Każdy coś ma. Finlandia chyba nie ma ropy, ale za to ma drewno, a my z kolei mamy węgiel kamienny.

Szwecja jakieś 500 lat temu pokazała fakersa Watykanowi i dobrze na tym wyszła. Kościół katolicki jest kulą u nogi w drodze ku cywilizacji. Zresztą każda religia blokuje rozwój, ale katolicyzm w szczególności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Zresztą każda religia blokuje rozwój,

O protestanckim etosie pracy to szanowny kolega nie słyszał? Brak religii też rozwoju przyspieszać nie musi. (vide Korea Północna, czy ZSRR).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Świadczy o tym najwyższy wskaźnik PKB w tych krajach na jednego mieszkańca (jeżeli się mylę proszę mnie poprawić).

(...)

Jak na ogół bywa - mylisz się.

Jeśli brać pod uwagę wyliczenia CIA World Factbook to mamy na miejscu:

6. Norwegia

15. Szwecja

22. Dania

Wedle Banku Światowego:

4. Norwegia

13. Szwecja

14. Dania

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
O protestanckim etosie pracy to szanowny kolega nie słyszał? Brak religii też rozwoju przyspieszać nie musi. (vide Korea Północna, czy ZSRR).

Albania , Szanowny Piracie , proszę nie zapominajmy o dziedzictwie pierwszego ateistycznego narodu na świecie jak to głosił E.H

Szwecja jakieś 500 lat temu pokazała fakersa Watykanowi i dobrze na tym wyszła. Kościół katolicki jest kulą u nogi w drodze ku cywilizacji.

Dobrze chłopak pisze , zawołałbym dać mu wódki , [ciach].

Edytowane przez Albinos
I na zawołaniu trzeba było skończyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

Słyszałem o protestanckim etosie pracy. To m.in. dzięki niemu Skandynawia jest tak bogata.

Druga sprawa jest taka. Korea Północna, ZSRR i Albania to państwa, w których niemal zmuszało się ludzi do ateizmu. Państwo natomiast ma być wolne, świeckie. Ważne jest to, że w skandynawskich państwach Kościoły nie wtrącają się do spraw Państwa. Widział ktoś, aby Państwo wtrącało się w sprawy Kościoła? Chyba w Chinach. Co z tego, że w Szwecji większość ludzi jest protestancka? Co z tego, że luteranizm jest tam religią państwową? Czyż nie jest istotne to, że żaden Kościół ani Związek Wyznaniowy nie wtrącił się jak ustawa o związkach partnerskich przeszła i została wprowadzona w życie? To tylko jeden z kilku przykładów.

Ja widziałem inne zestawienie najbogatszych państw świata, w których Norwegia zajmowała miejsce pierwsze, a pozostałe państwa skandynawskie były w pierwszej dziesiątce. Sam podałeś dwa zestawienia, w jednym z których Dania jest na miejscu czternastym a w drugim na dwudziestym drugim. Widzisz więc jakie są rozbieżności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ważne jest to, że w skandynawskich państwach Kościoły nie wtrącają się do spraw Państwa. Widział ktoś, aby Państwo wtrącało się w sprawy Kościoła?

(...)

Proponuję więcej czytać, tylko nie własnych zeszytów do WOS-u z ósmej klasy.

Na pytanie: "widział ktoś..." - odpowiadam, że ja widziałem.

Do stycznie 2000 roku takim krajem była... Szwecja.

Do tego czasu był to kościół zarządzany przez państwo, w XIX w. wszystkie regulacje wewnątrzkościelne ustalał Riksdag.

"To właśnie w XIX wieku pojawiły się osoby kwestionujące prawo monarchy i parlamentu do rządzenia Kościołem. Jednak dopiero w drugiej połowie tego stulecia utworzono Zgromadzenie Kościelne, składające się z 30 duchownych, w tym biskupów, i 30 świeckich, pracujących pod przewodnictwem arcybiskupa. W roku 1949 powiększono liczbę kleru do 43, a laikatu do 53 osób. Zgromadzenie miało uprawnienia decyzyjne oraz doradcze, jednak najważniejszym ośrodkiem regulacji kościelnych nadal pozostawał parlament".

/za internetowym wydaniem "Magazynu Teologicznego Semper Reformanda"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Czyż nie jest istotne to, że żaden Kościół ani Związek Wyznaniowy nie wtrącił się jak ustawa o związkach partnerskich przeszła i została wprowadzona w życie?

Aha! To dzięki związkom partnerskim ten rozwój!

A tak na marginesie to przeczysz sobie w co drugim poście.

vide:

Zresztą każda religia blokuje rozwój
(post nr 10)

a w poście nr 14:

Słyszałem o protestanckim etosie pracy. To m.in. dzięki niemu Skandynawia jest tak bogata.

To blokuje czy pomaga w rozwoju? Weź Ty przeprowadż dialog wewnętrzny pomiędzy półkulami i ustal swoje poglądy zanim je przedstawisz Światu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co z tego, że w Szwecji większość ludzi jest protestancka? Co z tego, że luteranizm jest tam religią państwową?

(...)

Nie bardzo rozumiem po co użytkownik Wschodni pisuje na tym forum, skoro cierpi na chroniczną przypadłość - ignorowania faktów podawanych przez współdyskutantów?

W poście numer cztery wskazałem, że od stycznia 2000 roku nie jest religią państwową.

Jak widać informacja ta nie dotarła do użytkownika Wschodni skoro w poście numer czternaście powtarza błędne informacje.

(...)

Co z tego, że luteranizm jest tam religią państwową?

(...)

Wtrącały się... proszę o tym doczytać.

Kiedy przyjmowano pierwsze regulacje w tym zakresie, to akurat był to jeszcze kościół państwowy i zarządzany był przez państwo.

Acz faktycznie główny kościół w Szwecji jest nader tolerancyjny, co nie znaczy że mówi jednym głosem.

Przyjęcie małżeństw jednopłciowych miało swoją opozycję, acz będącą w mniejszości (176 głosów za, 62 przeciw, 11 wstrzymało się).

(...)

Sam podałeś dwa zestawienia, w jednym z których Dania jest na miejscu czternastym a w drugim na dwudziestym drugim. Widzisz więc jakie są rozbieżności.

Ponieważ są różne metodologie obliczeń, co nie zmienia faktu, że Norwegia nigdy nie zajmowała pierwszego miejsca na świecie pośród badanych krajów.

(...)

Ja widziałem inne zestawienie najbogatszych państw świata, w których Norwegia zajmowała miejsce pierwsze, a pozostałe państwa skandynawskie były w pierwszej dziesiątce.

Ja zaś widziałem jak wczoraj w centrum Warszawy grupkę Realian zabrał statek pozaziemski do ojczyzny Elohim.

Różnica jest taka, że ja podaję źródło informacji, a użytkownik gdzieś coś widział, na tych zasadach to można dyskutować na plotek.pl.

Zatem nie widzę materii nad którą można by deliberować.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

http://www.mojanorwegia.pl/zycie_w_norwegii/szwajcarzy_i_norwegowie_najbogatsi_na_swiecie.html

http://biznes.interia.pl/praca/news/norwegia-skandynawskie-eldorado,1807890

http://www.mojanorwegia.pl/zycie_w_norwegii/norwegowie_sa_trzecim_najbogatszym_narodem_swiata.html

Nie pamiętam w jakim numerze Polityki było zestawienie najbogatszych państw świata z Norwegią na czele. Na pewno był taki numer.

Napisałem, że protestancki etos pracy dał bogactwo Skandynawii, ale napisałem również, że gdyby Skandynawia była całkowicie świecka, to bogactwo byłoby jeszcze większe. Gregski - przestań w końcu obrażać. Nie mam zamiaru zniżać się do Twojego poziomu. To samo dotyczy tego Ślązaka. Dla mnie Wasze zdanie się nie liczy. Secesjonista różni się od Was tym, że nie obraża. A z Wami z całym szacunkiem - nie dyskutuję.

Kiedyś widziałem (nie podam źródła) zestawienie bogactwa ludzi pod kątem wyznawanej religii. Najbogatsi i najbardziej wykształceni ludzie to ateiści i agnostycy. Następni byli protestanci wszelkiej maści, potem katolicy a potem prawosławni. Najbiedniejsi są świadkowie Jehowy. Nie wiem z czego to wynika. Tak czytałem.

Edytowane przez Wschodni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

http://biznes.onet.pl/najbogatsze-panstwa-swiata,18860,5116951,11890630,fotoreportaze-detal-galeria

http://najbogatsi.pl/index.php?dz=rankingi&id=57

Norwegia owszem jest wysoko, ale to chyba nie jest podstawa do wyciągania wniosków o wyższości gospodarczej jednego wyznania nad innym.

Tym bardziej, że pierwsze jest państwo muzułmańskie...

Poza tym, głupota nie wyznaje religii ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś widziałem (nie podam źródła) zestawienie bogactwa ludzi pod kątem wyznawanej religii. Najbogatsi i najbardziej wykształceni ludzie to ateiści i agnostycy. Następni byli protestanci wszelkiej maści, potem katolicy a potem prawosławni. Najbiedniejsi są świadkowie Jehowy. Nie wiem z czego to wynika. Tak czytałem.

Hmmm...., mam kilku sasiadow rzymskie błędy wyznających , znacznie od szarego usera lancastera majętniejszych :unsure: , a moja gmina mimo iż nędzą nie świeci , z lokalnych krezusów się nie składa , BTW Pan Staszek "złota raczka "co mi i piec naprawi , ciąg w lufcie od kominka przywróci , trawę jak czasu nie mam skosi , glosował chyba na Palikota i jest zdecydowanym ateistą , bo na wszelkie duchowieństwo klnie radośnie a sprośnych slow używa , a to dobry fachowiec , tyle ze alkoholik i biedak ......

Ta segregacja religii a jej pochodne co do bogactwa to z racjonalista.pl - zapewne .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisałem, że WSZYSTKO należy skopiować jeśli chodzi o prawo i ustrój państw skandynawskich? Nawet tam nie jest idealnie, choć podobno najlepiej. Ustroje panujące w Skandynawii uważam za najlepsze. Świadczy o tym najwyższy wskaźnik PKB w tych krajach na jednego mieszkańca (jeżeli się mylę proszę mnie poprawić).

A i argument, że oni mają ropę nie przejdzie. Każdy coś ma. Finlandia chyba nie ma ropy, ale za to ma drewno, a my z kolei mamy węgiel kamienny.

Szwecja jakieś 500 lat temu pokazała fakersa Watykanowi i dobrze na tym wyszła. Kościół katolicki jest kulą u nogi w drodze ku cywilizacji. Zresztą każda religia blokuje rozwój, ale katolicyzm w szczególności.

Faktycznie byc madrym,a madrala to roznica zasadnicza.I to bardzo.

Bo jesli katolicyzm w "szczegolnosci blokuje rozwoj", to jak mniemam takie np.Wlochy czy Francja byly jakas wybitnie obrzydliwa zakala naszej cywilizacji.Takie okropienstwa jak Kaplica Sykstynska czy St.Chapelle na tzw.muzea ateizmu czy baseny plywackie powinnismy "postepowa" i jak najbardziej "wschodnia" moda, chyba niezwlocznie wiec zamienic.Proponuje tez wyrzucic z programow szkolnych pewnego kanonika warminskiego(klecha-katolik o zgrozo),a na Pomorzu Wschodnim przywrocic wspanialosci Lelum Polelum,bedace motorem rozwoju sredniowiecznej Europy.Acha...i zlikwidowac koniecznie takie paskudztwo jaka jest wolna od pracy niedziela-bardzo wazne!!!.

Byly juz w calkiem niedawnej przeszlosci podobne pomysly w praktyce realizowane,z nienajlepszym zreszta skutkiem,ale to zapewne realizowali jacys bladzacy madrale,nie prawdziwi medrcy.

Czytam od dni kilku banialuki na forum wypisywane i tak sie zastanawiam, kto tu co, i komu blokuje.Moze jakies prosto wytlumaczalne fobie wynikajace z nadmiaru fascynacji "wschodnim" dorobkiem mysli politycznej?.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.