Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Stefan Koniecpolski (?-1629)

Rekomendowane odpowiedzi

Stefan Koniecpolski (zmarły w 1629 roku) w czasie wojny u ujście Wisły dowodził jednym z pułków jazdy w armii koronnej. W źródłach znalazłem go tytułowanego tylko i wyłącznie pułkownikiem Króla J.M., nie ma jednak (jak w przypadku innych pułkowników czy rotmistrzów husarii) wzmianki o ewentualnie piastowanym przez niego urzędzie. Czy ktoś z Was może się orientuje, może natknął się na wzmiankę o tym czy pan Stefan był może jakowymś starostą czy podkomorzym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Stefan Koniecpolski (zmarły w 1629 roku) w czasie wojny u ujście Wisły dowodził jednym z pułków jazdy w armii koronnej.

Kiedy była ta wojna?

Wiesz, nie moje klimaty, a wiedzę chciałbym poszerzyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prawie na 100% nie posiadał żadnego takiego dostojeństwa czy urzędu.

Nie wspomina o tym ani Niesiecki, ani Przyłęcki w swym "Pamiętniku o Koniecpolskich...", nie ma o tym wzmianki również w "Złotej księdze", zawartości "Rodowodu..." autorstwa Zygmunta Stefana Koniecpolskiego niestety nie znam.

Wiemy jedynie, że miał intraty: Wierzchów i Januszpole od księcia Janusza Ostrogskiego, tego co to mu podebrał upatrzoną wcześniej chorążankę sanocką.

Pośrednim, ale mocnym potwierdzeniem, że nie miał żadnego stanowiska jest fakt, że jego żonę Marcyannę z Krasickich konsekwentnie tytułowano: panią pułkownikową.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prawie na 100% nie posiadał żadnego takiego dostojeństwa czy urzędu.

Nie wspomina o tym ani Niesiecki, ani Przyłęcki w swym "Pamiętniku o Koniecpolskich...", nie ma o tym wzmianki również w "Złotej księdze", zawartości "Rodowodu..." autorstwa Zygmunta Stefana Koniecpolskiego niestety nie znam.

Wiemy jedynie, że miał intraty: Wierzchówi i Januszpole od księcia Janusza Ostrogskiego, tego co to mu podebrał upatrzoną wcześniej chorążankę sanocką.

Pośrednim, ale mocnym potwierdzeniem, że nie miał żadnego stanowiska jest fakt, że jego żonę Marcyannę z Krasickich konsekwentnie tytułowano: panią pułkownikową.

Czyli jednak badanie zrobiłem dobre. To że konsekwentnie tytułuje się go pułkownikiem lub po prostu z imienia i nazwiska mocno kontrastuje z innymi pułkownikami z tej wojny, którzy najczęściej są znani 'pod tytułami'. Dzięki!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A Kadrinazi był zainteresowany jedynie faktem czy ów posiadał jakiś tytuł ziemski, czy przymierza się do szerszego biogramu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, nie zauważyłem pytania :) Interesowało mnie tylko czy miał tytuł ziemski, potrzebne mi to było do artykułu. Co ciekawe znalazłem kolejne potwierdzenie tezy, że pan Stefan nie piastował żadnego urzędu. W lipcu 1629 roku król Zygmunt III udający się do Prus pisał z Bydgoszczy do hetmana Stanisława Koniecpolskiego, wspominając pułk nieboszczyka Urodzonego Stefana Koniecpolskiego Brata Uprzejmości Waszey.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.