Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pipen15

Sobieski opóźnia pochód na Wiedeń - co dalej?

Czy dynastia Sobieskich zminiła by historie RP?  

  1. 1. 1. Tak, ale jeśli zdobył by dziedziczne Ksietwo

    • 2. Tak, rodzima dynastia to była recepta na uzdrowienie RP pod warunkiem panowania tylko w kraju
      0
    • Nie, byla by przyczyna wosjny domowej
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Armia brandenburska (a nie pruska) wygrała ze Szwedami pod Fehrbellinem w 1674 roku za pomocą kawalerii, bo też tylko z kawalerii się składała :) A reszty nawet mi się nie chce komentować, bo też czasu i energii szkoda na prostowanie tych bzdur...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Abdykacja nie jest konieczna Habsburgowie to tylko ksiazta, tytuł cesarski jest elekcyjny i jednym z elektorów sa Czechy! traca zaplecze polityczne w austrii i ich rola staje sie tak samo marginalna ja za czasów Rudolfa I.

Niestety nieprawda. Habsburgowie zapewnili sobie dziedziczność godności cesarskiej i tytuł cesarski nie był wtedy elekcyjny. No i jeżeli byli królami Czech, to jak mogli być jedynie książętami ? Poza tym nawet gdyby do tego doszło, to nie porównuj wolnej elekcji w Polsce z tą w cesarstwie. Rezygnacja z godności przez Habsburgów wywołałaby pretensje do niego co najmniej władców Saksonii, Bawarii czy Brandenburgii.

Poza tym znów piszesz niechlujnie, co ja odbieram jako brak szacunku i proszę pisz wolniej bez błędów i literówek, no i sprawdzaj informacje którymi tak sypiesz jak z rękawa (czyli pisz wolniej za to porządniej). Nawet Wiki nie boli.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety nieprawda. Habsburgowie zapewnili sobie dziedziczność godności cesarskiej i tytuł cesarski nie był wtedy elekcyjny. (...) no i sprawdzaj informacje którymi tak sypiesz jak z rękawa (czyli pisz wolniej za to porządniej). Nawet Wiki nie boli.

Zdaje się, że wziął to z gry Europa Universalis III, tam jest taki element ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Zdaje się, że wziął to z gry Europa Universalis III, tam jest taki element ;)

Cesarstwo do samego jej konca było elekcyjne! tak samo jak elekcyjni byli wszyscy królowie zaczynajac od Jagiełły a n ie od Walezego. To szlachta ich akceptowałą bądz nie. Czasami było to viv te rege, a innym razem pooprostu infant/infantka byla naturalnym królem. Taki sam proces miał miejsce w Cesarstwie po wojsnach religijnychi i powstaniu Corpus Katolicorum i Protestantorum. Ten sam proces tylko odwrotnie - niestety. Od wolnej elekcji do elekcji formalnej - u nas od formalnej do wolnej, w tym był problem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Pozornie były wolne. Cesarz miał bardzo duży wpływ na wybór następcy, gdyż miał prawo zmieniać elektorów. A tytuł elektora był równy królewskiemu, więc bardzo prestiżowy dla rodu. Stąd niewielu elektorów zadzierało z cesarzem w kwestii sukcesji.

Ale to prawo istotnie ograniczał wymóg wyboru kolejnego cesarza po śmierci poprzednika. Martwi nie mają głosu, więc nie wpływają na wybory. Wprowadzenie automatycznego obejmowania funkcji cesarza przez króla Niemiec i doprowadzenie przez Habsburgów do złamania poprzedniej zasady przy wyborze Maksymiliana Habsburga, który został królem Niemiec za życia tatusia, wybory cesarza były równie wolne jak te do sejmu w PRL-u. Stąd Habsburgowie rządzili do końca, a tytuł stał się dziedziczny.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Pozornie były wolne. Cesarz miał bardzo duży wpływ na wybór następcy, gdyż miał prawo zmieniać elektorów. A tytuł elektora był równy królewskiemu, więc bardzo prestiżowy dla rodu. Stąd niewielu elektorów zadzierało z cesarzem w kwestii sukcesji.

Ale to prawo istotnie ograniczał wymóg wyboru kolejnego cesarza po śmierci poprzednika. Martwi nie mają głosu, więc nie wpływają na wybory. Wprowadzenie automatycznego obejmowania funkcji cesarza przez króla Niemiec i doprowadzenie przez Habsburgów do złamania poprzedniej zasady przy wyborze Maksymiliana Habsburga, który został królem Niemiec za życia tatusia, wybory cesarza były równie wolne jak te do sejmu w PRL-u. Stąd Habsburgowie rządzili do końca, a tytuł stał się dziedziczny.

No dokładnie i właśnie chodziło mi o to, że Polska mogła mieć taki sam pseudo "wybór" w dynastii Sobieskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No dokładnie i właśnie chodziło mi o to, że Polska mogła mieć taki sam pseudo "wybór" w dynastii Sobieskich.

Na króla Niemiec ?! Żarty sobie robisz ?

Ale niech będzie. A możesz mi powiedzieć jak Sobieski zostanie królem Czech ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

No dokładnie i właśnie chodziło mi o to, że Polska mogła mieć taki sam pseudo "wybór" w dynastii Sobieskich.

Na króla Niemiec ?! Żarty sobie robisz ?

Ale niech będzie. A możesz mi powiedzieć jak Sobieski zostanie królem Czech ?

Niemiec? Nie, RON - jak wspominalem elekcja mogla byc tylko formalnoscia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Niemiec? Nie, RON - jak wspominałem elekcja mogła być tylko formalnością.

Widać ja o kozie a Waćpan o wozie. Ja się odnoszę do Waści słów:

diadem cesarki wędruje w ręce Sobieskiego,

Jak ma iść w jego ręce (a raczej na głowę), to musi zostać królem Niemiec.

I popraw post, bo go Albinos wychlasta.

A moje kolejne pytanie tyczy słów:

Podpisano pokój. Słowacja i Czechy dziedzinie królestwo Sobieskich,

Jak rozumiem chodzi o dziedziczne. Wie ktoś czy istniało wtedy takie coś jak Słowacja ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.