Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
LaraDelBelomondo

Turystyka sakralna

Rekomendowane odpowiedzi

Turystyka sakralna jest coraz bardziej popularna. Licheń, a od niedawna Łagiewniki to prawdziwe hity. Do tych drugich ściągają tłumy wiernych, bo to miejsce wprost związane z Janem Pawłem II. Czy w Polsce mamy szlaki turystyki sakralnej, jak ten słynny szlak przez Hiszpanię? Czy to przyszłościowa gałęź naszej gospodarki turystycznej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Licheń :) Bylem , zwiedziłem , zdziwiłem się , mozliwe ze jako innowierca mam stępiony punkt widzenia , ale to obrzydliwy gniot ( a chyba warto napisać badziew ) architektoniczny ze o otaczających go "kaplicach "czy co to jest nie wspomnę , choć dla miejscowego proboszcza za inicjatywę i rozwój miejscowej gospodarki , wójt czy inny sołtys winien pomnik postawić

Co innego Klasztor Paulinów na Jasnej Gorze Sanktuariom Duchowe a przy okazji ciekawy kompleks historyczno-architektoniczny i bogate zbiory muzealne ( skarbiec i wota ofiarne ) to warto zwiedzić .

Podobnie Wambierzyce w okolicach Radkowa , Ciekawa Bazylika ( Maryjna ? ) około 100 kaplic i kapliczek oraz 12 bram , w Bazylice obrazy malowane przez miejscowa ludność przed wiekami ( sporo czeskich napisów ), dodatkowa atrakcja to ruchoma szopka z 1882 roku z kilkuset ruchomymi figurkami .

Z Dolnego Sląska jest rowniez Kaplica Czaszek w Czermnej,w samej kaplicy 3000 czaszek , w podziemiach (są otwierane) ponoć 20000 ludzkich szczątków BTW ta w Czechach z Kutnej Hory o niebo bardziej widowiskowa .

Zapomniałem o pięknym i wartym odwiedzenia Kościele na Dolnym Śląsku ( jakżeby inaczej ;) ) z mojej własnej parafii :) , mowa oczywista o Friedenskirche czyli o Kościele Pokoju z Jawora zbudowany jedynie z gliny i drewna , luteranom wolno było jedynie stawiać nietrwale budowle za Ferdynanda III Habsburga <_< , w Świdnicy jest podobny ale niedorównujący temu z Jawora .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Licheniu nie byłam, ale czytałam i słyszałam, że dookoła pełno kiczu.

Ja wymienię miejsca znacznie spokojniejsze jak Kalwaria Zebrzydowska, czy Czerna koło Olkusza. Tyniec to też ciekawa sprawa, można się tam udać na odpoczynek ("wakacje") i poczuć klimat klasztornego życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Licheniu nie byłam, ale czytałam i słyszałam, że dookoła pełno kiczu.

Ja wymienię miejsca znacznie spokojniejsze jak Kalwaria Zebrzydowska, czy Czerna koło Olkusza. Tyniec to też ciekawa sprawa, można się tam udać na odpoczynek ("wakacje") i poczuć klimat klasztornego życia.

Jedz do Lichenia przeraża-poraża , jest potrzebny bo wiernych tłumy , tego nie oceniam widocznie Ci ludzie maja zapotrzebowanie na takie Sanktuariom ,nie mogę im do tego prawa odmówić .

Ja preferuje jednak gotyk i styl romański, całkiem niedawno lat temu kilka ( najciemniej pod latarnią ) odkryłem stary kościół w Świerzawie na DS ( a gdzie indziej ) pokryty niesamowitymi i przepięknie barwnymi polichromiami :

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82%20%C5%9Bw.%20jana%20i%20%C5%9Bw.%20katarzyny%20&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.gorykaczawskie.pl%2Fpl%2F114&ei=QekyT5yJJunK0QWRrfi3Bw&usg=AFQjCNHEtt5Z3hj11Q36d83gqkr5nWtuMw&sig2=sBOkUgn0v7EYFtswHNTrTQ&cad=rja

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Są szlaki tematyczne. I to dużo, ale niewiele osób o nich wie. Cześć z nich to potężne trasy obejmujące cała Europę np. szlak cysterski, część regionalna np. szlak św. Jakuba, część ma zwiększyć swój zakres jak szlak maryjny małopolski ( ma połączyć austriackie Mariazell z polską Częstochową , pójdzie przez Słowację), część to reginalne np. szlak michalicki na Podarpaciu łączący sanktuaria, którymi opiekują się Michalici). Moim zdaniem jedyny powszechnie kojarzony to szlak papieski, część małopolska (ma nawet część bieszczadzką ale konia z rzędem temu kto nim przeszedł, ja nie.

Co do Lichenia. Nie byłąm tam z 10 lat, mnie to miejsce poraża, przetłacza i buzi skrajnie negatywne reakce. Najbardziej przerażajace jest to iż budowniczowie nowego Lichenia idealnie trafili w gust przeciętnego Polaka. Na pewno warto tam pojechać, takie doświadczenia są bezcenne.

Na Podkarpaciu mamy kilka znanych sanktuariów, moim ulubionym jest Kalwaria Pacławska, piękana i przeciewa okolica, rezerwat przyrody, swoimi korzeniami sięga głęboko wprzeszłosć, kaplica św. Marii Magdaleny znajduje się na miejscu wczesnośredniowiecznego gródka. Mamy świetnie wypromowane szlaki ikon w dolinie Osławy i Sanu, wiodą od cerkwi do cerkwi.

Mamy i w Bieszczadach sanktuaria i to trzy rzymkokatolickie i jedną prawosławną cudowną ikonę. Mamy izbę pamięci prymasa tysiąclecia Wyszyńskiego w Komańczy. Z diecezji przmyskiej i rzeszowskiej wywodzą się święci i błogosłwieni. Mam nawet na ten temat ciekwą publkację pokonferencyjną. Jeżeli będziecie zaintereswani to coś jeszcze na ten temat skrobnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Zapomniałem o pięknym i wartym odwiedzenia Kościele na Dolnym Śląsku ( jakżeby inaczej ;) ) z mojej własnej parafii :) , mowa oczywista o Friedenskirche czyli o Kościele Pokoju z Jawora zbudowany jedynie z gliny i drewna , luteranom wolno było jedynie stawiać nietrwale budowle za Ferdynanda III Habsburga <_< , w Świdnicy jest podobny ale niedorównujący temu z Jawora .

Oj, coś mi się wydaje, że chcesz wejść na ścieżkę wojenną ;) W jakim to aspekcie jaworski Friedenskirche przewyższa ten świdnicki?

A tak na serio, to był jeszcze trzeci w Głogowie, ale spłoną był w 1945. Wszystkie postawione jako akt dobrej woli w trzech księstwach dziedzicznych Cesarza na Śląsku. Nawiązujące do skomplikowanej sytuacji religijnej w tym regionie można jeszcze wymienić , zbudowane po ugodzie altransztadzkiej kościoły łaski Gnadenkirchen z których tylko ten w Cieszynie pozostał w rękach protestantów do dzisiaj, oraz kościoły graniczne - budowane na krańcach księstw pozostających we rękach władców protestanckich do których uczęszczać mogli wierni nauce Lutra z księstw katolickich. Dodajmy do tego kościoły ucieczkowe, a okaże się, że wycieczka szlakiem kościołów śląskich to pasjonująca wyprawa, że aż czasem trudno się w tym wszystkim połapać:lol:. No i oczywiście opactwa cysterskie z Henrykowem (ay ut ia pobrusa, a ti poziwai) i szczególnie mi bliskim Krzeszowem (mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich).

Z mojej strony Polski mogę jeszcze polecić szlak kościołów gotyckich Ziemi Chełmińskiej. Jest ich na prawdę dużo. Nie dorównują śląskim jeśli chodzi bryłę i rozmach architektoniczny, ale mają ciekawsze wyposażenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oj, coś mi się wydaje, że chcesz wejść na ścieżkę wojenną ;) W jakim to aspekcie jaworski Friedenskirche przewyższa ten świdnicki?

Nijako zwady nie szukam De gustibus non est disputandum :) , to jeno personalne wrażenie , choć Świdnicę lubię , a tamtejszy Zbór E-A jest dobrze zorganizowany , i w ich swiatyni bywałem .

Ad Rem , dla miłośników Gotyku Dolny Slask to perła w Koronie Ziem Polskich , kościoły swym korzeniem nie rzadko XI a XII wieku sięgają , a wiele z nich to szczęście miało ze zagłady w czasie WWII uniknęło .

Warte polecenia sa min. Kościoły legnickie w tym jeden z moich ulubionych Kościół Sw Jacka http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Legnica_miasto.png&filetimestamp=20101204203923

Czy tez Katedra i Kościół św. Jana Chrzciciela ,lub Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła , od czasów Reformacji pod dzień dzisiejszy luteranie zajmują w Legnicy jeden z najpiękniejszych kościołów Marii Panny .

Podobne perełki można znaleźć w pobliskiej Złotoryji , gdzie na uwagę zasługuje liczący sobie ponad 800 lat ( 1211 AD )Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny .

I takich obiektów są setki niemal w każdej wsi i miasteczku , nie jestem pewien ale nikomu chyba wszystkich odwiedzić się nie udało , Poza zwiedzaniem fantastycznie zachowanych obiektów sakralnych , można oczy napaść pięknymi widokami okolicznych gór , jezior i rzek , i dobrze odpocząć , nic ino w Sudety ruszać i cały Dolny Śląsk zwiedzać , Serdecznie Zapraszam :) :) :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Camino a Santiago.

Chyba jeden z najstarszych szlakow masowej turystyki europejskiej.Religijnej oczywiscie.

Hiszpanska tv zamieszcza nawet specjalne kampanie reklamowe do odbycia takiej peregrynacji zachecajace.Tutaj dla przykladu strona zawierajaca wszelkiej masci informacje jakiej potrzebuje zainteresowana szlakiem osoba:

http://michalpol.blox.pl/2011/09/Smuda-Co-Zewlakow.html

Jak widac droge mozna odbyc pieszo,rowerem lub konno.Sa tez grupy zorganizowane.Do wyboru jest kilka tras.

Troche danych statystycznych,dane na marzec 2012 roku.

-3257 pielgrzymow

-61,56% mezczyzn

-38,44% kobiet

sposob odbycia pielgrzymki

-pieszo 89,81%

-rowerem 9,98%

-konno 0,21%

wiek

-w wieku 30-60 lat 49,53%

-ponizej 30 lat 40,99%

-powyzej 60 lat 9,49%

motywacja

-kulturalna 5,28%

-religijna 42,52%

-relg/kult 52,20%

narodowosci

-Hiszpanie 53%

cudzoziemcy

-Niemcy 21,40%

-Portugalczycy 14,99%

-obywatele USA 7,33%

-Wlosi 7,26%

-Irlandczycy 6,09%

-Francuzi 5,89%

-Brytyjczycy 3,8%

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Każda pliszka swój ogonek chwali. Mówiłam o naszych bieszczadzkich sanktuariach i innych skarbach, pozostanie mi więc wspomnień o ...przewodniku.

Kilka tygodni temu przez przypadek, ot tak z przyzwyczajenia, kupiłam sobie książkę, która po dokładnej lekturze okazała ciekawym przewodnikiem. Jednym z najbardziej interesujących w mojej kolekcji, przeczytałam go jednym tchem od deski do deski. Autorka jest dziennikarką od lat zainteresowaną naszym regionem i miejscami oficjalnego kultu. Przedstawia opisy jedenastu oficjalnych miejsc świętych znajdujących się na terenie Podkarpacia. Ze swadą opowiada o dobrach naszej kultury, świadectwach przeszłości, przybliża otoczenie sanktuariów, historię miejscowości, kulturę ludową, legendy, działa sztuki. Autorka we wstępie zaznacza, że zamierza kontynuować swoją pracę, "Sanktuaria podkarpackie papieskie" są pierwszą częścią cyklu. Z niecierpliwością czekam na kolejne publikacje.

Książeczka jest stosunkowo starannie wydana, ilustrowana, ma miękką okładkę. Przewodnik jest napisany z pasją, z wielką znajomością rzeczy co niewątpliwie wpływa bardzo pozytywnie na odbiór tej książeczki. Moim zdaniem lektura godna polecenia.

Tytuł: "Sanktuaria podkarpackie papieskie"

Autor: Agata Chmura

Wydanie: I

Stron: 103

ISBN: 83-60222-17-7

Wydawnictwo: Agencja wydawnicza Ad Oculos

Warszawa-Rzeszów 2006

Popełniłam tekścik o jednym z najmniej znanych santuariów w naszym kraju. Niewiele osób wie, że mamy cudowny obraz Matki Bożej Nieba i Ziemi w Jaśliskach. To taka pięknie położona

wieś w Beskidzie Niskim, niegdyś miasto w dobrach biskupów przemyskich i to jakie - posiadało nawet mury obronne i ...własny zakon. Niewiele pozostało po dawnej świetności, nawet kościół wymaga odnowienia. Cała okolica cudna, nieopodal Jasiel i piękny rezerwat "Źróliska Jasiołki". Polecam http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=52

W naszym regionie mamy cudowne obrazy MB Uniekającej, jeden jest w Jaśliskach, a drugi w Starej Wsi http://www.starawies.jezuici.pl/sanktuarium. Drugi raczej był, został zniszczony w 1968 r., wieść gminna niesie, że został zniszczony przez SB. Uciekające MB to ciekawostka związana z historią naszych południowych sąsiadów. W czasie walk w czasie reformacji, obrazy były niszczone, kilka z nich ocalało, jakaś litościwa dusza przeniosła je na stronę polską, tu trafiły do kościołów, część cieszyła się wyjątkową sławą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tematyka obecna jest na łamach pisma "Peregrinus Cracoviensis", co ciekawe poza oczywistą Jasną Górą, drugim co do częstości odwiedzin miejscem jest... Góra św. Anny.

/za: S. Pytel, E. Zuzańska-Żyśko, I. Kiniorska "Motywy pielgrzymek do najważniejszych sanktuariów w Polsce", "Zeszyty Naukowe" Uniwersytet Szczeciński, nr 647, Ekonomiczne Problemy Usług nr 65, 2011/

Z literatury naukowej:

"Turystyka religijna" red. Z. Kroplewski, A. Panasiuk

A. Jackowski "Pielgrzymki i turystyka religijna w Polsce"

"Turystyka kulturowa. Spojrzenie geograficzne" red. A. Kowalczyk

M. Ostrowski "Pielgrzymowanie czy turystyka religijna", w: "Turystyka w obiektach zabytkowych i sakralnych"

"Turystyka religijno-pielgrzymkowa", zbiór materiałów pokonferencyjnych, WSTiH w Gdańsku, Gdańsk, 8-9 września 2005

M. Łazanek, R. Łazanek "Turystyka pielgrzymkowa", "Rynek Turystyczny", nr 9, 2000

A. Jackowski, I. Sołjan, E. Bilska "Ośrodki turystyki religijnej w Polsce i perspektywy ich rozwoju", "Turyzm", t. 9, z. 1, Wydawnictwo UŁ 1999

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.