Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Na marginesie rozważań na temat wczesnych dziejów Mezopotamii czasem pojawiają się odniesienia do cywilizacji doliny Indusu, umownie zwanej Meluhhą. Temat jest niezbyt popularny w naszym kraju raczej. Mimo to jednak, jest to niezwykle fascynującą cywilizacja znana nam już od ponad wieku. Zajmowali się nią badacze tacy jak Mortimer Wheeler, J. Kenoyer czy jako jeden z pierwszych Alexander Cunningham. Potężne miasta takie jak Mohendżo Daro czy Harappa czy Kalibangan do dziś mogą fascynować poziomem budownictwa czy nakładem pracy potrzebnym do ich wzniesienia. Cywilizacja harappańska to przede wszystkim jednak wiele pytań - od tego w jaki sposób się ona narodziła (choć dziś wydaje nam się, ze wiemy na ten temat prawie wszystko) poprzez wpływy tzw. BMAC przez to jakim językiem mówiono tam, a więc do jakiej grupy etnicznej należy zaliczyć twórców tej cywilizacji (a trzeba przyznać, ze od czasu do czasu pojawiają się głosy, że to co nazywamy pismem harappańskim nim w istocie rzeczy nie było). Niewiele więcej wiemy też na temat ichniej religii czy upadku samej cywilizacji. Dodać trzeba, że sama identyfikacji Meluhha = dolina Indusu jest niepewna. Zapraszam wszystkich do rozmowy na temat tej niezwykłej cywilizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

P. Zwolska, Pies. Antyczny przyjaciel, Kraków 2014, s.33 Dzięki sumeryjskiej inskrypcji pochodzącej z ok. 2050 r. p.n.e. wiemy, że zwierzęta takie sprowadzano z Meluhha [pies o rudej sierści-przyp. mój] (prawdopodobnie starożytna nazwa Indii) jako hołd dla króla Ibbi-Sina, panującego w tym właśnie okresie. Tekst epigramu zawierał dodatkowo słowo sa'idu, co prawdopodobnie oznaczało wartościowego psa czystej krwi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.