Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Źródła energii w Powstaniu Warszawskim

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   
Przy ul. Hożej 51/53 (Zakłady Mleczarsko-Jajczarskie) zmontowano ze zgromadzonych elementów, uruchomiono i eksploatowano prowizoryczną elektrownię spalinową. Głównym jej wykonawcą i opiekunem był późniejszy starszy wykładowca Wydziału Sobiesław Dajkowski (pseudonim Florek).

Po upadku Elektrowni na Powiślu, ów zaimprowizowany zespół prądowy twórczy stanowił jedyne źródło energii elektrycznej dla silnika pompy studni głębinowej, aparatury rentgenowskiej oraz radiostacji „Błyskawica”.

Szukając źródeł prądu po upadku Elektrowni znalazłem tylko powyższy tekst. Musiało być tego chyba więcej. Czy to na Mokotowie i Żoliborzu. Ale ja nie wiem. Tznb. nic na szybko nie znalazłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To jak już o zasilaniu mowa... Batalion "Gurt" po upadku Elektrowni mieli prąd zapewniony dzięki... Niemcom. Jeszcze na początku sierpnia do plut. pchor. Zdzisława Szczepańskiego "Żuka", dowódcy I plutonu 2. Harcerskiej Baterii Plot. (sic!), zgłosili się pracownicy Elektrowni, którzy mieszkali w pobliżu terenu zajętego przez "Gurta" (m.in. Chmielna). Poinformowali go, że Niemcy zasilają Dworzec Główny z Elektrowni w Pruszkowie. Jednocześnie zaproponowali, aby podłączyć się do kabla znajdującego się w pobliżu wykopu dojazdowego do dworca. I tak też zrobiono. Udało się w ten sposób zasilić drukarnię Braci Wierzbickich, placówki zajmowane przez żołnierzy "Gurta" (łącznie ze szpitalami) oraz schrony ludności cywilnej. I tak to funkcjonowało aż do upadku Powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ha. Pierwsze słyszę !!!!

Ale dzięki Albinosie.

Jutro przysiądę i postaram się czegoś poszukać.

Bo przecież radiostacje działały do końca Powstania, a prąd zużywały. Fakt że mogło to być ręczno/nożne dynamo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

We wrześniu to jednak starano się znaleźć jakieś osobne źródła prądu. Ot chociażby radiostacja ppor. "Żbika" w domu przy Marszałkowskiej 81, która przeszła na zasilanie z przetwornic i wibratorów. Ale poza Śródmieściem ponoć nie było już tak łatwo o zasilanie do radiostacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Jest więc powód aby utworzyć nowy temat typu" zasilanie w energię elektryczna po upadku elektrowni".

Ja nigdy się czymś takim nie zajmowałem, albo może nie zwracałem uwagi. A dziś. Przebłysk geniuszu? :) :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Temat wydzielony, ale nie spodziewaj się widiowy jakiejś większej aktywności z mojej strony, sprawy techniczne średnio mnie pociągają ;) Czasem co najwyżej uzupełnię co nieco, ale tak to nastawiam się raczej na czytanie niż pisanie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.