Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lancaster

Wasze Góry

Rekomendowane odpowiedzi

Masz racje Lucyno , o ile macie w Bieszczadach buki , na jesień musi być tam przepięknie , moje Rudawy Janowickie tez maja przewagę lasów bukowych , a jesienna feeria barw jest wręcz oszałamiająca ( budzi się poeta ) , czy w Twoich niewątpliwie pięknych górach można znaleźć ciekawe okazy minerałów lub niezwykle formacje geologiczne ? Szukałem w necie i wychodzi , ze nic .

Jak w Bieszczadach wygląda baza dla miłośników białego szaleństwa ?

Pytam nie bez powodu , zastanawiam się nad odwiedzeniem Twoich gór , a zasadniczo te dwie rzeczy mógłby mnie ku temu skłonić ( choć o innej porze roku ) :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak bardzo mi się nie myli Ziemia Żywiecka to rdzenie śląskie tereny ,

Tako rzekli naziści, tworząc granicę Generalnej Guberni na Skawie i wysiedlając blisko 50000 mieszkanców, ale muszę Cię zmartwić, Babia Góra (po śląsku Teufelspitze) było już na terenie Generalnej Guberni.

a Beskid Niski to tam u Was w Galicji

A Beskid Żywiecki to nie był w Galicji? Dyskutując z Tobą mam doprawdy niezłą radochę.

Ciężko po tylu latach, ale jedna była chyba na Rotundzie.

Chyba chodzi ci o cmentarz wojenny, dość charakterystyczny, choć obecnie zaniedbany http://www.beskid-niski.pl/image.php?ID=150

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hm, Lucyna na pewno zna też jakże bliskie mi i mym młodzieńczym wspomnieniom Pogórze Przemyskie. Tu zaczynałem i tu mam najwięcej sentymentu.

No baaa.

Mieszkam w Górach Sanocko-Turczańskich (pasmo Gór Słonnych, Żukowa,Chwaniowa, Turnicy okolice Jezior Myczkowieckiego i Solińskiego), Pogórze Przemyskie bardzo lubię, to teren moich uprawnień. Dla miłośników przyrody i historii taż to raj. Kiedyś nawet usiłowałam współtworzyć Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Turnickiego Parku Narodowego - okolice Arłamowa więc gadałam z ludźmi, poznałam wielu z nich, jakże są inni od nas, mieszkańców Bieszczadów (rozumianych jako region turystyczny). Przyroda w dużej mierze zdewastowana, park narodowy nie powstanie ale warto i tu zajrzeć. Pod względem historycznym to przedsionek raju, mnóstwo wspaniałych rzeczy: twierdza Przemyśl, cud urody pałac w Krasiczynie, arboretum w Bolestraszycach, sam Przemyśl, drewniane cerkiewki, linia Mołotowa, no i Kalwaria Pacławska położona w rezerwacie. Wymieniać można długo, serdecznie zapraszam do tego gościnnego regionu!

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tako rzekli naziści, tworząc granicę Generalnej Guberni na Skawie i wysiedlając blisko 50000 mieszkanców, ale muszę Cię zmartwić, Babia Góra (po śląsku Teufelspitze) było już na terenie Generalnej Guberni.

Fakt , naziści wysiedlili śląskich górali , by zrobić miejsce dla swoich " germańskich pobratymców " <_< co jednakoż nie przesadza o historycznych granicach Dzielnicy Sląskiej , której historyczne granice daleko na Wschod się rozciągają , ale nie o tym temat .

A Beskid Żywiecki to nie był w Galicji? Dyskutując z Tobą mam doprawdy niezłą radochę.

Podobnie , czytając Twoje posty nieraz się ośmiałem , tak się bowiem dziwnie składa ze nie uznaje zaborczych podzialow ziem polskich za obowiązujące , w innym przypadku , musiałbym np: uznać ze Kalisz nie należy do Wielkopolski bo się znajdował w zaborze rosyjskim , widocznie rzecz widzisz inaczej :)

po śląsku Teufelspitze

Herr Gott !!!

Carantuhill , to po niemiecku :blink:

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Lucyno , o ile macie w Bieszczadach buki , na jesień musi być tam przepięknie , moje Rudawy Janowickie tez maja przewagę lasów bukowych , a jesienna feeria barw jest wręcz oszałamiająca ( budzi się poeta ) , czy w Twoich niewątpliwie pięknych górach można znaleźć ciekawe okazy minerałów lub niezwykle formacje geologiczne ? Szukałem w necie i wychodzi , ze nic .

Jak w Bieszczadach wygląda baza dla miłośników białego szaleństwa ?

Pytam nie bez powodu , zastanawiam się nad odwiedzeniem Twoich gór , a zasadniczo te dwie rzeczy mógłby mnie ku temu skłonić ( choć o innej porze roku ) :)

Buki powiadasz? My nie mamy buków lecz miejscami puszczę bukową, lasy o charakterze naturalnym :thumbup: Buków Ci u nas dostatek, główny zespół leśny w naszych górkach to Dentario glandulosae - Fegetum czyli po ludzku buczyna karpacka w kilku podzespołach: typowym, miesiącznicowym, czosnkowym (to cudo, czosnek niedźwiedzi na dodatek jest pyyszyny), trawiasto-turzycowym, ziołoroślowym, kwaśna buczyna górska w podzespołach: typowym, borówkowym, trzcinnikowym, kosmatkowym. Mamy te jesienią są naprawdę cudne jaworzyny górskie i jaworzyny karpackie, pod względem biologicznym równie zróżnicowane itd.

A wyglądają one tak: http://www.gminacisna.pl/galeria_zdjec/ :thumbup:

Narty i Bieszczady to tak naprawdę nieporozumienie. Mamy wyciągi w Ustrzykach Dolnych ale z trasami bywa różnie, plus to brak kolejek. Mamy też Lesko-Ski i Arłamów. Minerałów u nas prawie nie ma, tu flisz karpacki, tylko w okolicy Baligrodu są związki arsenu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Właśnie sobie uświadomiłem, że w górach byłem ze 25 lat temu. :(

Ale jakie takie wspomnienia zostały.

Bieszczady? Nie wiem czy Dynów to już ten region. Ale mieliśmy jakieś wycieczki po okolicy, pamiętam więc mgliście Zalew Soliński.

Sudety. Jagniątkowo kolo Szklarskiej Poręby. Świetne krajobrazy i wycieczka na zamek Chojnik. Widok nie do zapomnienia.

Jakieś wczasy w Beskidzie Żywieckim. Jeleśnia? Pamiętam taki przepiękny wodospad.

Góry Świętokrzyskie. Gołoborza.

Kilka razy w Zakopanem, ale starałem się aby to nie była zima.

I tyle mojego z górskich wojaży.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt , naziści wysiedlili śląskich górali , by zrobić miejsce dla swoich " germańskich pobratymców "

Organizacja zajmująca się wysiedleniami nazywała się "Towarzystwo Śląskie" :rolleyes:

co jednakoż nie przesadza o historycznych granicach Dzielnicy Sląskiej , której historyczne granice daleko na Wschod się rozciągają

Po Ruś Czerwoną, bo wszak herb podobny do Opola. Zresztą tradycyjnie udowodnij swoje twierdzenia.

Podobnie , czytając Twoje posty nieraz się ośmiałem , tak się bowiem dziwnie składa ze nie uznaje zaborczych podzialow ziem polskich za obowiązujące , w innym przypadku , musiałbym np: uznać ze Kalisz nie należy do Wielkopolski bo się znajdował w zaborze rosyjskim , widocznie rzecz widzisz inaczej

Podziału za RONu również nie uznajesz, bo wszak granicą Małopolski była rzeka Biała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Organizacja zajmująca się wysiedleniami nazywała się "Towarzystwo Śląskie"

Tak ładnie po polsku ???

Po Ruś Czerwoną, bo wszak herb podobny do Opola. Zresztą tradycyjnie udowodnij swoje twierdzenia.

Nie , cosik do granic administracyjnych Krakowa wystarczy :) wystarczy sięgnąć do władztwa książąt śląskich bez dzielnicy krakowskiej :lol:

Podziału za RONu również nie uznajesz, bo wszak granicą Małopolski była rzeka Biała?

A Siewierz i Zator to tez Małopolska ????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Zdecydowanie Bieszczady, zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia (pierwszy raz byłem tam w pierwszej klasie podstawówki) od tej pory byłem tam już mkilkanaście razy. Moim zdaniem najpiekniejsze pasmo to Bukowe Berdo, piękne widoki, trasa niezbyt wymagająca, można spokojnie w 2-2,5h bez pośpiechu przejść a jest na co patrzeć. Bieszczady nie są tak strasznie zatłoczone, chociaż owszem trochę ludzi można spotkać (zapewne zależy tu wiele od pory roku w której się w góry jedzie, ale jako że ja preferuję maj albo wrzesień, czyli poza sezonem sensu stricto to o innych ludzi się nigdy nie potykałem. Poza Berdem bardzo fajnie podchodzi się pod Rawki czy Halicz. Można znaleźć kilka naprawdę niedrogich miejsc do zatrzymania się np.w Mucznych jest jakaś taka miejscówka która się chyba "Wilcza Jama" czy jakoś tak nazywa. Z Bieszczad mam wiele naprawdę pięknych wspomnień, tak z czasów harcerskich jak i z okresu późniejszego. Pozwole sobie jeszcze wrzucić link do pięknej piosenki Jacka Kaczmarskiego o Bieszczadach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Bieszczady, zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia (pierwszy raz byłem tam w pierwszej klasie podstawówki) od tej pory byłem tam już mkilkanaście razy. Moim zdaniem najpiekniejsze pasmo to Bukowe Berdo, piękne widoki, trasa niezbyt wymagająca, można spokojnie w 2-2,5h bez pośpiechu przejść a jest na co patrzeć. Bieszczady nie są tak strasznie zatłoczone, chociaż owszem trochę ludzi można spotkać (zapewne zależy tu wiele od pory roku w której się w góry jedzie, ale jako że ja preferuję maj albo wrzesień, czyli poza sezonem sensu stricto to o innych ludzi się nigdy nie potykałem. Poza Berdem bardzo fajnie podchodzi się pod Rawki czy Halicz. Można znaleźć kilka naprawdę niedrogich miejsc do zatrzymania się np.w Mucznych jest jakaś taka miejscówka która się chyba "Wilcza Jama" czy jakoś tak nazywa. Z Bieszczad mam wiele naprawdę pięknych wspomnień, tak z czasów harcerskich jak i z okresu późniejszego. Pozwole sobie jeszcze wrzucić link do pięknej piosenki Jacka Kaczmarskiego o Bieszczadach.

Kaczmarski był ( i na zawsze jest wielki ) :) , brak tłoku w tych górach to faktycznie duży atut , nie to co na szlakach tatrzańskich , czy tez w drodze na Śnieżkę .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakie góry lubię najbardziej?

Zdecydowanie wszystkie.

Dlaczego?

Bo są trochę nad poziomem morza, a chodzenie po górach jest odlotowe.

Choć niziny też mają swój urok, bagna - chodzenie po nich jest bardzo wciągające.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie , cosik do granic administracyjnych Krakowa wystarczy   wystarczy sięgnąć do władztwa książąt śląskich bez dzielnicy krakowskiej

Ja sięgam do władztwa książąt Krakowa, wszak ziemia krakowska kończyła się na przesiece śląskiej, Katowice po naszej stronie. A książęta śląscy to nawet Rusią Czerwoną rządzili, to też część Śląska?

A Siewierz i Zator to tez Małopolska ????

Oczywiście. Pierwsze słyszysz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja sięgam do władztwa książąt Krakowa, wszak ziemia krakowska kończyła się na przesiece śląskiej, Katowice po naszej stronie. A książęta śląscy to nawet Rusią Czerwoną rządzili, to też część Śląska?

BUUUUU, i Oświęcim w Galicji :blink: i Zator i Siewierz , Ty tak na poważnie , ciesz się ze Tenczyn w Małopolsce zostawiam ;)

ale tak na poważnie pomijam Twoje naturalne skłonności do OT i zabawny "galicyjski szowinizm z skłonnościami do inkorporacji ziem sąsiednich " , wiec bądź miły ( lub uprzejmy ) i załóż sobie temat poświęcony , hmmmm Galicji od morza do morza , bo tu jest przyjazny wszystkim temat pięknu polskich gór poświęcony :) ( nawet Twoim błotnistym Beskidom ) :)

ps

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=43681&hl=

tu tez można o granicach dzielnic historycznych podyskutować

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
BUUUUU, i Oświęcim w Galicji i Zator i Siewierz , Ty tak na poważnie , ciesz się ze Tenczyn w Małopolsce zostawiam

Nie wspominałem o Galicji, wspominałem o przedrozbiorowej Małopolsce, której granicą zachodnią była niewielka rzeczka Biała.

ale tak na poważnie pomijam Twoje naturalne skłonności do OT i zabawny "galicyjski szowinizm z skłonnościami do inkorporacji ziem sąsiednich "

Nie planuję inkorporacji kasztelani bytomskiej, pierwotnie części ziemi krakowskiej.

bo tu jest przyjazny wszystkim temat pięknu polskich gór poświęcony

To po co pisałeś o Sudetach?

Dużo lepszy jest ten: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=38550

Edytowane przez carantuhill

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cytat

bo tu jest przyjazny wszystkim temat pięknu polskich gór poświęcony

To po co pisałeś o Sudetach?

Sudety są poza granicami Polski? :huh: Czego to się człowiek dowiaduje. Cała wiedza geograficzna do kasacji, przyjdzie uczyć się od początku. :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.