Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

Tylko, że nic to nie da. Zęby do rozrywania ładunków potrzebne były do połowy XIX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"My great-grandfather, Akiva, was born in 1835 into the Agers family, which was one of the leading Jewish families in the area and commanded respect for miles around

(...)

He was a tall, bony man with a big, tickly, unkempt beard. When his mouth was shut, his whiskers covered the whole of the bottom part of his face and you wouldn't know that there was anything strange about him. But as soon as he opened his mouth, despite his beard which grew downy white with age, and his knobbly features, he looked like a big, overgrown baby. The resemblance came down to his wide, gummy smile which revealed the fact that he didn't have a single tooth in his whole mouth. It wasn't disease or rot that had done this to him, but the Russian imperial army. When he was young, army agents known as happers , or kidnappers, would round up Jewish children as child recruits. They targeted anyone aged between twelve and eighteen, but if they couldn't get their hands on enough youths, they would take small children, some as young as eight or nine, until they had filled their quotas. Their victims' military service lasted twenty-five years, in which time they were forbidden from following the kosher laws or keeping the Sabbath or even speaking Yiddish. Many were forcibly converted to Christianity and there were rumours that some even committed suicide rather than adopt the Russian Orthodox religion. Villagers recounted dreadful tales of relatives who died of grief and heartache having had their only son ripped from their arms to be put in a ridiculously clumsy soldier's uniform and marched half way across the country ravaged by fever and exposure. It's hardly surprising that people turned to self-mutilation to avoid such a fate. Cutting off fingers and toes was common, but extracting all one's teeth was equally effective and this is how Akiva avoided becoming a recruit in the Tsar's army...."

Oczywiście podchodząc z pewnym sceptycyzmem, jak to z rodzinnymi opowieściami bywa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Oczywiście podchodząc z pewnym sceptycyzmem, jak to z rodzinnymi opowieściami bywa.

Raczej z dużym sceptycyzmem. Nie słyszałem, aby rosyjscy werbownicy porywali żydowskie dzieci. Może bavarsky wie coś na ten temat ?

Ale w temacie wybijania zębów to już coś :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Współcześni wiadomo że strzelcy są prawo - leworęczni. Czy w epoce ktoś się tym przejmował? Czy w ogóle można z karabinów skałkowych strzelać z lewego ramienia?

Jeśli jest szereg strzelających żołnierzy, to czy ci z prawej strony mogą dostać w jakiś sposób wybuchem z panewki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Widziałem kiedyś sztucer skałkowy dla leworęcznego strzelca (miał panewkę po lewej stronie kolby), ale to było rusznikarskie cacko dla jakiegoś obrzydliwie bogatego myśliwego. Ze zwykłego karabinu, mającego panewkę po prawej, da się strzelić z lewego ramienia, ale jest to ekstremalnie niebezpieczne. Widziałem takiego hardcora w akcji, na szczęście opalił sobie tylko brwi.

W szeregu często otrzymuje się w twarz od kolegi z lewej, a niektóre modele broni mają specjalną osłonkę na panewce, która zmniejsza ilość iskier wylatujących w prawo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Widziałem kiedyś sztucer skałkowy dla leworęcznego strzelca

Chyba nie tyle leworecznego co lewoocznego strzelca. Wiem o czym piszę bo to własnie moja przypadłość. Mam dominujące lewe oko (nie ma to nic wspólnego z ostrościa widzenia). Znacznie łatwiej jest mi trzymać lewe oko otwarte (mimo, że prawe wytrenowałem). Strzelając z lewego ramienia zawsze osiągam lepsze wyniki. Ułożenie rąk w moim przypadku nie gra roli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam dominujące lewe oko

Mam to samo ale chyba bym nie umiał wytrenować leworęcznego chwytu.

Poza okiem jestem zdecydowanie prawostronny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

A w LINKU pruski karabin Nothardta (ten dolny) z osłoną na panewce. Ta osłona miała doniosłą rolę, podczas ładownia i ognia dowolnego. W trakcie takiego ognia należy bardzo uważać, aby nie odpalić muszkietu, kiedy kolega z prawej nasypuje proch na panewkę lub akurat trzyma dłoń z ładunkiem u wylotu lufy, bo można mu zrobić krzywdę. Taka mała szajbka, znacznie poprawiała bezpieczeństwo w szeregu.

Ciekawą rzecz przeczytałem u Leśniewskiego, że niby ten dynks miał służyć do otwierania patronów, bez konieczności rozrywania go zębami. Nie wiem skąd autor wziął tę niedorzeczność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

podczas ładownia i ognia dowolnego.

A uścislisz ten termin "ogień dowolny"? Czy na pewno było to " strzelamy jak kto chce"?

Bo kołacze mi się po głowie, że na taką komendę, salwy padały w ramach plutonów.

P.S

Sam jestem lewooczny i praworamienny :)

Edytowane przez widiowy7

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Sam jestem lewooczny i praworamienny :)

Boję się, że mnie Harry za tą herezję ostrzela (ogniem dowolnym) ale co tam!

Śmiem twierdzić, że lewoocznym i praworęcznym lepiej się strzela. Prawa ręka w takim układzie naprowadza karabin na cel. A że zwykle jest silniejsza i pewniejsza robi to lepiej niż lewa u człowieka praworęcznego.

Ja osobiście na strzelnicy gdy oficer nie widział ryzykowałem, że dostanę łuską w czółko i strzelałem z lewego oka. Wyniki miałem o niebo lepsze niż przy "prawidłowej" pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Boję się, że mnie Harry za tą herezję ostrzela (ogniem dowolnym) ale co tam!

Śmiem twierdzić, że lewoocznym i praworęcznym lepiej się strzela. Prawa ręka w takim układzie naprowadza karabin na cel. A że zwykle jest silniejsza i pewniejsza robi to lepiej niż lewa u człowieka praworęcznego.

Ja osobiście na strzelnicy gdy oficer nie widział ryzykowałem, że dostanę łuską w czółko i strzelałem z lewego oka. Wyniki miałem o niebo lepsze niż przy "prawidłowej" pozycji.

Herezje prawisz Waść.:) Są dwie pozycje strzeleckie: prawo i lewo ramienne.

Sam strzelałem z prawego ramienia, chociaż dominujące mam oko lewe.

Stąd moje pytanie do harry'ego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Herezje prawisz Waść.:) Są dwie pozycje strzeleckie: prawo i lewo ramienne.

Tak? A "mój" komandor twierdził, ze strzelam "po żydowsku" i to nie był komplement...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Tak? A "mój" komandor twierdził, ze strzelam "po żydowsku" i to nie był komplement...

Strzelam eghk tzn Ty strzelasz z prawego ramienia celując lewym okiem? Zaiste "koszernie"? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nieee! Nie jestem ani z gumy ani też aż tak nietypowy! Strzelam z lewego ramienia celując lewym okiem. Przy takim układzie lewa dłoń jest na spuście a prawa naprowadza karabin na cel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.