Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
nazaa

Zygmunt III i Władysław IV - wstążki na obrazie

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Ale czerwień to też krew i okrucieństwo wątpie żeby malarzowi chodziło o przedstawienie Wazów jako okrutników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle okrutników, co silnych i zdecydowanych władców i wojowników, jeśli trzeba. Taka była wtedy moda - przedstawianie nie tylko tego, co jest, ale i tego, co być moze, gdyby coś tam, i do tego obracanie wszystkiego na szkodę wrogów danej osoby.

Więc można to odczytać tak: jesli odwazycie się mu sprzeciwić i walczyć z nim, to jego siła was zniszczy, nie będzie odwrotu ani zmiłowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Czerwień to dla mnie jednoznacznie krew i śmierć nic co się dobrze kojarzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czerwień to dla mnie jednoznacznie krew i śmierć nic co się dobrze kojarzy.

Tobie tak. Ale w starożytnosci była uznawana za najszlachetniejszy kolor, byla także najdroższa. To także zapewne powód, dlaczego znalazla sie na obrazie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

także sparawa wstążek mnie frapowała, nie znalazłam żadne zadawaljącej odpoweidzi, ale przychykałabym się do symboliki koloru czerwonego, jako oznaczającego godnosć królewską.

Dziwi mnie natomiast ignoranckie podejście w4w do tematu, tamto malarstwo nie opierało się na zasadzie malujemy konie bo akurat tak nam się zapodobało, a i dokladamy czerwoną szarfę bo pasuje kolorem. wówczas wszystko było z góry zaplanowane, przemyślane jako, że istniał kanoon tego co przysługiwało władcom, a co pozostałm. Koń dla przykładu, wspomniany tu wcześniej miał i ma rozbudowaną symbolikę tyle że zatraciła ona już znaczenie. wówcza była niezmiernie popularna, na koniu malowano tylko władców, podobnie pies - to także szlachetne zwierze i nie jest na obrazie przez przypadek!!

pozdrawiam i czekam na nowe interpretacje wstążek :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Obraz z Zygmuntem namalował Rubens

Gwoli ścisłości - obraz powstał w warsztacie Rubensa. Dziełem "króla malarzy i malarzy królów" była najwyżej głowa.

Poza tym - z tego co wiem te obrazy powstały w bardzo krótkim przedziale czasowym - Zygmunta w 1624 r. (tyle, że zapewne Zygmunt został ukazany jeszcze gdy miał najwyżej 40 lat), a Władysława w 1625 r. Władysław został ukazany na tle zwycięskiej bitwy pod Chocimiem - wstążka uzasadniona. A co do obrazu z Zygą (źródło - "Rzeczpospolita szlachecka") - "Twórca sięgnął po rozpowszechniony w nowożytnym malarstwie europejskim schemat portretu konnego, zarezerwowany dla władców" Tu chyba ta wstążka też uzasadniona - był to "znak rozpoznawczy" obrazów Rubensa jeśli przedstawiał władców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Gwoli ścisłości - obraz powstał w warsztacie Rubensa. Dziełem "króla malarzy i malarzy królów" była najwyżej głowa.

Poproszę o źródło z którego pochodzi ta informacja, bo jestem go bardzo ciekawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Wyżej wymieniana "Rzeczpospolita szlachecka", gdzie umieszczono te dwa obrazy i opisano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Autorów samej książki jest wielu, ale autorem rozdziału "Unia ze Szwecją" (gdzie umieszczono ów obraz) jest Wojciech Polak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.