Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
STK

Numizmatyka

Rekomendowane odpowiedzi

STK   

Czy ktoś z Was kolekcjonuje monety? Kupuje okazyjnie, albo po prostu z tego się utrzymuje? Myślę, że przydałby się temat do wymiany zdań dla i amatorów i wytrawnych kolekcjonerów monet i numizmatów.

Temat służy do ogólnej wymiany spostrzeżeń, rad, czy dyskusji nad swoją przygodą z numizmatyką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roland   

Witam

Ja już od dłuższego czasu jestem numizmatykiem. Na początku kolekcjonowałem polskie monety sprzed denominacji, póżniej zainteresowałem faktycznie starymi polskimi monetami i tak mi zostało do dziś :). W tej chwili mam już ponad 50 różnych monet w swojej kolekcji. Od jakiegoś czasu kupuję również monety w celach inwestycyjnych. Najczęściej pod tym linkiem http://inwestycje.mennica.com.pl/zloto/monety-bulionowe/ . Myślę, że jest to pewniejsza i lepsza forma zarobku niż lokaty czy nawet obligacje skarbowe. Co do samej numizmatyki do polecam :).

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roland   

Witam

Ależ proszę bardzo :) . Nie mam dobrego aparatu, więc i zdjęcie jest takiej sobie jakości. Jeśli ktoś nie rozpoznaje - to jest moneta króla Jana III Sobieskeigo :) . Dlaczego najciekawszy? Pewnie dlatego, że właśnie XVII wiek jest dla mnie najciekawszym okresem w historii Polski. Właśnie ten okres mnie najbardziej interesuję. Poza tym ta moneta była najdroższa ze wszystkich :).

post-9632-0-67167500-1370861463_thumb.jpg

Edytowane przez Roland

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu kupuję również monety w celach inwestycyjnych. Najczęściej pod tym linkiem http://inwestycje.mennica.com.pl/zloto/monety-bulionowe/ . Myślę, że jest to pewniejsza i lepsza forma zarobku niż lokaty czy nawet obligacje skarbowe. Co do samej numizmatyki do polecam :).

Pozdrawiam

Przy takich nakładach nie będą więcej warte niż kruszec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Witam

Ależ proszę bardzo :) . Nie mam dobrego aparatu, więc i zdjęcie jest takiej sobie jakości. Jeśli ktoś nie rozpoznaje - to jest moneta króla Jana III Sobieskeigo :) . Dlaczego najciekawszy? Pewnie dlatego, że właśnie XVII wiek jest dla mnie najciekawszym okresem w historii Polski. Właśnie ten okres mnie najbardziej interesuję. Poza tym ta moneta była najdroższa ze wszystkich :).

Wszystko to fajne, ale dalej nie wiem jak się ta moneta nazywała, z jakiego była kruszcu, jakiej próby, ile ważyła, ile wyemitowano tych monet, coś o jej sile nabywczej, jej przelicznik do innych monet będących w obiegu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie miała nazwy, jak mnie się zdaje jest to okolicznościowa moneta srebrna wybita w 250 rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Projekt Jana Wysockiego, wydana w nakładzie 300 tys. sztuk (wprowadzona do obiegu 11 września 1933 r.). Masa 22 gramy, próba 750, średnica 34 mm. Zależnie od stanu, warta około 1300 za jedynkę, 350 za dwójkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Moje numizmatyczne wrażenie po wczorajszym spacerze.

 

W małym niemieckim miasteczku, na w wystawie malutiego sklepiku z numizmatami i egzonumiami, wpadła mi w oko kolekcja medali z miastami Europy. Wpadła w oko, ponieważ uderzała mieniącymi się srebrnem krążkami, ułożonymi w równe kolumny i rzędy. Na każdym krążku wybity i wykończony złotem obiekt architektoniczny mający symbolizować to czy inne europejskie miasto. A jako że lubię podróże, zacząłem bawić się w zgadywanie miast po wizerunkach na medalach, starając się nie patrzeć na wytłoczone na medalu nazwy. Zabawa niezbyt łatwa, bo i miasta i obiekty raz bardziej, raz mniej znane. W pewnym momencie pomyślałem, że czas poszukać miasta polskiego. Udało mi się dość szybko. Nazwałem obiekt i miasto, spojrzałem na podpis na medalu i... z lekka zbaraniałem. Na tyle, że powróciwszy ze spaceru zacząłem szukać informacji i o producencie medali, i o samej kolekcji. Wiele nie znalazłem, a to, co znalazłem, poddaję pod rozwagę potencjalnym kolekcjonerom tu może zaglądajacym.

 

Kolekcja nosi nazwę Silbermedaillen Metropolen der Europäischen Union. Wydana chyba gdzieś w okolicach 2004-2005 roku. Producent - nie będę wymieniał, można łatwo znaleźć. Według producenta medale wykonane są ze srebra najwyższej próby z dodatkiem 24-karatowego złota. Jak się jednak dość szybko zorientowałem na niemieckich forach numizmatycznych, to tylko chwytliwe hasełka. Według niemieckich kolekcjonerów w gruncie rzeczy medale te nie mają większej wartości kolekcjonerskiej, nie przekraczając wartości użytego materiału. Na forach znalazłem też informacje, iż tym, którzy je zakupili, nie udaje się przy sprzedaży kolekcji osiągnąć ceny zakupu. Duże zamieszanie wywołał też  swego czasu sposób, w jaki firma próbowała swoje produkty sprzedać. Dość wspomnieć, że w internecie mozna znaleźć informacje o interwencji niemieckiego rzecznika praw klienta. Jednak w tym miejscu uczciwość nakazuje mi wspomnieć, iż firma zdaje się funkcjonować do dziś, przy czym na temat tego, jakie są obecnie jej metody i jaka wartość produkowanych obecnie monet i medali - brak mi informacji. 

Niemniej, przyznam szczerze, wynik moich poszukiwań nastawił mnie jeszcze sceptyczniej do samej kolekcji.

 

A co mnie wprawiło w zdumienie i wywołało chęć poszperania wokół tej kolekcji?

 

Otóż Na jednym medalu uwieczniona jest, zdaniem producenta i w myśl wybitej nazwy miasta, Warszawa. Wybitym na medalu obiektem ją reprezentującym jest... Barbakan. Okay, pół biedy. Choć dla mnie to tak, jakby Poznań miał nagle reprezentować nowo wybudowany poznański zamek królewski, a i zapewne każdy Warszawiak dałby pierwszeństwo dziesięciu innym obiektom, które mogłyby służyć za symbol polskiej stolicy.

Gruby problem jednak w tym, że ów Barbakan z medalu poświęconego Warszawie to  Barbakan nie warszawski, a w całej swej okazałości... krakowski!


 

97948473d3541734med.jpg

Za jakość zdjęcia przepraszam: dzieliła mnie od medalu duża przestrzeń witryny a wokół panował już mrok. Nie mogłem oprzeć się jednak sfotografowaniu tejże, moim zdaniem żenującej, ciekawostki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeżeli już - to przypomina to najbardziej Kraków. Kompletnie się na tym nie znam i przeglądnąłem tylko w internecie niezbyt wyraźne zdjęcia innych medali z tej serii, ale odniosłem wrażenie, że nie są one arcydziełem sztuki medalierskiej. A przynajmniej - wierności wobec architektonicznego wzorca. Obrazy zabytków na tych medalach wydają mi się raczej schematyczne, wręcz "dziecinne". Może i z poszukiwaniem owych wzorców różnie bywało.;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.