Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Fosite   

Jako, że pochodzę z Kaszub ;) bardzo zainteresował mnie poniższy artykuł.

Jednak od jego publikacji mineło nieco czasu, niestety nie ma żadnych nowych wieści dotyczących tych kurhanów.

Jeśli Szanowni Forumowicze posiadają jakieś info na ten temat to proszę o jakiekolwiek materiały.

Kurhany w leśnictwie Uniradze

Cmentarzysko kurhanowe położone jest w kompleksie leśnym w leśnictwach Uniradze i Przewóz (obręb leśny Wieżyca), w malowniczej rynnie Jeziora Raduńskiego w pobliżu wsi Zgorzałe.

Lokalizacja jednego z największych cmentarzysk kurhanowych w Polsce w sąsiedztwie szczytu Wieżycy wskazuje na wyjątkowość tego najwyższego wzniesienia na Pomorzu Gdańskim.

Cmentarzysko położone jest w bardzo szczególnym miejscu, gdzie krzyżowały się wpływy kulturowe ze Skandynawii i Środkowej Europy. Jego wielkość wskazuje na to, że byli na nim chowani mieszkańcu większego obszaru. Również podania ludowe o cmentarzysku sugerują, że miało ono olbrzymie znaczenie.

kurhan_d.jpg

Kurhany są kamiennymi mogiłami o średnicy 1-1,5 m i obecnej wysokości do 0,5 m wykorzystywanymi do chowania zwłok od ok. 1000 r. p.n.e., aż po wprowadzenie chrześcijaństwa. W jednym kurhanie znajduje się kilka, a czasami nawet kilkanaście pochówków.

Badania cmentarzyska odbywały się już przed wojną. W czasie tych badań, prowadzonych przez J. Delektę stwierdzono, że kurhany pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza, a odkryte groby są bogato wyposażone i co więcej szczątki ludzkie zachowały się w doskonałym stanie.

kurhan_prof_d.jpg

W 2001 roku grupa archeologów prowadzona przez prof. M. Ziółkowskiego z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła inwentaryzację kurhanów na cmentarzysku. Wyniki ich badań wskazały, że nekropolia liczy więcej kurhanów niż dotychczas przypuszczano, bo ponad 3 000.

W czasie prac prowadzonych przez prof. M. Ziółkowskiego natknięto się na większe kurhany liczące 3 m wysokości i 20 m średnicy, szacowane na początek epoki brązu lub końca neolitu (II tysiąclecia p.n.e.). Grobowce te nie zostały jeszcze zbadane, ale przewiduje się nowe prace wykopaliskowe w najbliższych latach.

kurhan_praca_1_d.jpg

kurhan_praca_2_d.jpg

Na cmentarzysku występują 4 rodzaje kurhanów związane z różnymi „momentami” czasowymi. Stosunkowo najwięcej jest tych z wczesnego średniowiecza, w których można się spodziewać dobrze zachowanych szkieletów ludzkich. Szczegółowe badania szkieletów, a następnie porównanie wyników badań z wynikami z innych części kraju mogły by dostarczyć informacji na temat różnic populacji i kierunków migracji człowieka.

Prace badawcze archeologów nad odkryciem wszystkich tajemnic historycznych cmentarzysk kurhanowych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Kartuzy są regularnie prowadzone od kilku lat.

Z racji dobrego zachowania cmentarzyska kurhanowego stanowi ono atrakcję turystyczna dla turystów odwiedzającego urokliwe zakątki Pojezierza Kaszubskiego.

Tekst: Beata Beczek

Link - Artykuł

W pobliżu znajdują się także dwa dobrze zachowane wczesnośredniowieczne grodziska: na górze nad jeziorem Zamkowisko koło Pierszczewa i na wyspie pośród bagien pomiędzy Czapielskim Młynem i przysiółkiem Haska.

W czerwcu 2001 roku rozpoczęły się prace wykopaliskowe na cmentarzysku kurhanowym w leśnictwie Uniradze pod kierownictwem Pana prof. Mariusza Ziółkowskiego.

W literaturze pisze się, że ta nekropolia liczy 1000 – 1500 kurhanów. Pan profesor Ziółkowski twierdzi jednak, że ta liczba jest raczej bliższa 3000.

W 1985 roku kurhany w dwóch oddziałach zostały zinwentaryzowane przez pana prof. inż. Jerzego Fellmana z Politechniki Gdańskiej na 600.

Prof. Ziółkowski sprawdza dzisiaj ten stan i w jednym oddziale naliczył 690 kurhanów a w innych ponad 300.

W chwili obecnej uważa się, że to największe cmentarzysko kurhanowe w Polsce, a nawet w tej części Europy.

Na cmentarzysku są cztery rodzaje kurhanów związane z różnymi „momentami” czasowymi, pochodzą z X-XI wieku, jeden ze znalezionych może nawet pochodzić z epoki brązu (II tysiąclecie p.n.e.). Prof. Ziółkowski znalazł dwa wielkie kurhany (jeden o wysokości 3 m i średnicy 20m).

Wraz z Panem profesorem badania nad kurhanami prowadzi dr Arkadiusz Sołtysiak – antropolog. Wiele sobie obiecuje po dalszych badaniach znalezionych w leśnictwie Uniradze szkieletów.

W sierpniu 2002 roku będą prowadzone dalsze badania cmentarzyska kurhanowego i sądzimy, że przyniosą kolejne ważne odkrycia przydatne Nadleśnictwu Kartuzy a także Kaszubskiemu Parkowi Krajobrazowemu i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.