Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Kedyw OW AK - wywiady, biogramy, dokumenty...

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

Albinos: jak dla mnie rewelacja.

Ja tak nie pisałem nigdy - nawet choćbym chciał. Czyta się rewelacyjnie. Na literówki i tego typu błędy - na mnie nie licz. W głowie poprawiam swoje błędy i ich nie widzę ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dobrze wiedzieć, że komuś się podoba... Chociaż jak już pisałem Rafałowi, ja zazwyczaj jestem bardzo krytyczny względem tego co piszę i tak jest i tym razem. W przypadku pierwszego tekstu mogłem poruszyć jeszcze kilka wątków. Jeśli idzie o kwestię "Panienki"... tutaj żałuję, że nie sięgnąłem chociażby do AHM. Wątek "Kazika" też można było rozwinąć. Ale co poradzić. Zawsze można coś z tego jeszcze wykombinować.

Ja tak nie pisałem nigdy - nawet choćbym chciał.

Oj nie przesadzaj, tekst na tłusty czwartek czytało mi się świetnie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to ująć by nie wyszło nadto obcesowo i oskarżycielsko... jak to jest z przekazywaniem i udostępnianiem dokumentów przez p. Rybicką?

Niektórzy się uskarżają, używając argumentu o zawłaszczeniu, monopolizowaniu i filtrowaniu, z czym spotkali się przy swych publikacjach.

Jak to wygląda w relacjach piszących, czy znanych ci osób?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mógłbyś jaśniej sprawę opisać? Dokumenty obecnie - z tego co wiem - niemal w całości znajdują się w zbiorach, które udostępnia Gabinet Rękopisów BUW (są sukcesywnie przekazywane tam przez Panią Rybicką). Więc nie za bardzo rozumiem, o jakim zawłaszczaniu czy też filtrowaniu tutaj mowa. Wiem że kiedyś był jakiś konflikt na linii Pani Rybicka a dr Kunert, ale to jedyna taka sytuacja z jaką się spotkałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tej sprawie był list bodajże do redakcji jednego z periodyków historycznych, i nie był to na pewno głos Kunerta, akurat skupiłem się na innych artykułach toteż sensu i wątku nie pamiętam, atoli taki zarzut był postawiony, i to przez uczestnika ówczesnych walk chcącego skorzystać z materiałów.

Jak tylko odzyskam pamięć i te fragmenty zacytuję całość, mnie jedynie uderzyło, że to był taki "mocny" głos w kwestii dostępu do materiałów.

Sprawdzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To musiały być któreś z "Zeszytów Historycznych" lub "Dziejów Najnowszych", bo nad tym ostatnio siedziałem.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dość dziwna sprawa. Ja sam nie miałem najmniejszych problemów z dostępem do tych zbiorów. Z tego co wiem, byli żołnierze warszawskiego KeDywu dodatkowo otrzymują darmowe egzemplarze poszczególnych opracowań dokumentów (w których dodatkowo są publikowane te co ważniejsze materiały). Pamiętasz może w tej chwili kiedy tak mniej więcej te zarzuty zostały upublicznione? Bo zastanawiam się, czy przypadkiem nie chodzi o to, że te materiały nie były jeszcze w rękach BUWu. Pani Rybicka włożyła sporo wysiłku w uratowaniu tych dokumentów i być może chciała najpierw ostatecznie je uporządkować. Bo absolutnie nie wierzę w to, żeby blokowała ewentualne prośby bez wyraźnego powodu. Za bardzo Jej zależy na tym, aby pamięć o tych ludziach została zachowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinos - nie chcę głupot powiadać, kątem oka zerknąłem na list do redakcji, czy też wyjaśnienia.

Zapamiętałem tyle - co napisałem.

Stąd póki nie odnajdę tej pozycji wolałbym nie dywagować: co, kto, kiedy.

Albowiem nie jestem tego pewien, kto i w jakim kontekście uczynił taką uwagę, myślałem, że może ty się na to natknąłeś.

Jak powiadam - sprawdzę i wrzucę na forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To była wypowiedź Stanisława Likernika jak odcyfrowałem swe bazgroły w mym raptularzu, później wrzucę pełny kontekst wypowiedzi, jak będę miał dostęp do książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

No to faktycznie sprawa dość dziwna. Co ciekawe, w '94 za pomoc i udostępnianie materiałów Pani Rybickiej dziękował w swoim artykule do PHW Marek Wierzbicki. A tutaj coś takiego... Czy przypadkiem nie chodziło o to?: Stanisław Likiernik, Uwagi na temat książki: Oddział Dyspozycyjny "A" Warszawskiego Kedywu, opracowanie Hanna Rybicka, Instytut Historii PAN, Warszawa 2007, "Dzieje Najnowsze" 2008, nr 3, s. 233-237.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś - Albinosie, o rzeczowości nie mnie się wypowiadać.

Atoli co do odznaczeń Likiernik miał chyba rację, a nie p. Rybicka... aż strach zwracać ci uwagę na różne fragmenty, bo i tak się okazuje, że to dawno przeczytałeś. :o

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie nie, czytać nie czytałem, już jakiś czas temu znajomy podrzucił mi namiary na to, i teraz sobie przypomniałem, więc zwracanie uwagi na różne rzeczy jest jak najbardziej na miejscu ;) Jutro będę musiał zajrzeć do tego w końcu. Z tego co znajomy mi mówił, sprawa tyczy się przede wszystkim historii aresztowania Kazimierza Jakubowskiego (w tym samym numerze jest również ponoć zamieszczony list syna "Kazika", Jakuba Jakubowskiego) i pewnego dokumentu, który trafił do tomu dokumentów OD "A". Jest to rzekomo fragment raportu wywiadu, wedle którego "Kazik" wydał po torturach swojego przyjaciela z oddziału, Antka Wojciechowskiego. Niemcy mieli nawet - wedle tego dokumentu - dokonać rewizji w mieszkaniu "Antka". Sprawa jest o tyle dziwna, że Antoni Wojciechowski nie został przez Niemców aresztowany (dysponujemy wykazem - sporządzonym przez "Olszynę" w dniu 12 maja '44 - m.in. aresztowanych żołnierzy oddziału). Dopiero w Powstaniu Warszawskim zamordowali go rannego na Woli. Już na stronie SPPW w krótkim opisie książki pojawiła się uwaga odnośnie tej kwestii. Raport jest na tyle dokładny, że zawiera numer, jaki sprawie "Kazika" nadali Niemcy, plus nazwiska prowadzących dochodzenie. Zdecydowanie muszę zajrzeć do tego tekstu Pana Likiernika...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak jak wspominałem, relacja z wystawy: https://historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1867:kedyw-okrgu-warszawa-ak-dokumenty-z-lat-1943-1944-relacja-z-wystawy&catid=107:reportae&Itemid=536

Jeszcze raz szczerze polecam. Jak ktoś ma możliwość zdecydowanie warto zajrzeć na Dobrą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.