Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

Podwyżki, podwyżki

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

atrix: ceną składową chleba, każdego towaru są koszty robocizny, jaki są ponoszone przy jego produkcji, mogą być one wyrażane w groszach / szt, mogą być w setkach złotych za sztukę. To jest detal. W kalkulacji kosztów każda podwyżka płacy pracowników, wzrost płacy minimalnej, zmiany zasad w prawie pracy [n.p. w pracy na zmianę nocną] muszą być uwzględniane. To, że kupując chleb nasz codzienny nie odczuwa się tego tak bardzo może wynikać z wielu powodów:

- powolnych zmian, na które nie zwracamy uwagi. Np. coś kosztowało 2,09, potem 2,10, w końcu za jakiś czas dochodzi do 2,19 / szt

- wymuszania przez wielkich odbiorców, lepszych cen, lub tego, by oni [jako konkretni odbiorcy] nie mieli podwyżki cen chleba, lub w mniejszym stopniu. Nie oznacza to, że cena się nie zmieniła [mówię o cenie producenta]

- tym, że sprzedający pewne niewielkie kwoty mogą wziąć na siebie. Chodzi o owe gorsze. Wtedy następuje jedna podwyżka raz na rok czy dłuższy okres czasu. Wtedy ją widzimy.

To jak wzrost kosztów robocizny [osobowych] skorelowany lub nie jest ze zmianami cen surowców, to osobna sprawa. Może być tak, że ceny ziarna spadną, co wystarczy by przy wzroście kosztów pracownika, cena była bez mian. Z drugiej strony, jeśli ceny ziarna wrócą do poprzednich [wyższych] poziomów, to cena chleba będzie wyższa.

Jeżeli okaże się że kierowca ciężarówki musi mieć jakiś tam papier który kosztuje ileś złotych, licencję, i ma ograniczony czas pracy - co powoduje wzrost kosztów przewozu z pkt A do B towaru, to znów owe zmiany będą uwzględnione w cenie chleba [czy dowolnego innego produktu]

Dotyczy to dokładnie każdego towaru - mąki, ziarna, kaszy, czipsów, ażurów itd.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolego FSO to proste pytanie, które zrodziło się po poście kolegi - jaka była skala podwyżek i jakie stawki płac obowiązują w piekarnictwie, bo wydaje się że kolega pisząc na ten temat ma wiedzę... tylko z nieznanych mi powodów nie chce się nią podzielić.

podwyżki chleba biorą się ze wzrostu kosztów jego produkcji. Na część mamy wpływ jako firma, część jest od nas niezależne. Te ze stosunkowo dużymi skutkami to właśnie podwyżki płac.

To tak konkretnie drogi FSO - ile wynosiła ta podwyżka płac?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Kolego FSO koszt robocizny, czyli wykonania jakiegoś dobra względem podwyżki płacy wykonującemu jest znikoma. Bo nigdy nie zdarzyło się by płaca została zdublowana. Ale do ceny wyrobu zanim trafi do rąk nabywcy, dochodzą jeszcze inne koszty jak - marża, transport, podatki ( np obrotowy itd). Razem daje nam cenę wyjściową. Wzrost akcyz wszelkiego rodzaju podwyższa koszty, ale nie podwyżka wynagrodzenia zwykłemu piekarzowi. Bo ta jego podwyżka jest prawie nie odczuwalna w kosztach robocizny. Ale podwyższenia akcyzy daje wyrażny wzrost cen. Zwykła podwyżka akcyzy paliwa daje reakcje łańcuchową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: a ja mam małe pytanie, bo jakoś niedawno bodajże w Dzienniku Gazecie Prawnej można było przeczytać długi wywód o tym, że tzw. płace oficjalne podawane przez GUS są fikcją. Czy wiesz jak bardzo różni się płaca minimalna od realnej jaką dostaje robotnik? Czy wiesz kiedy zmieniany jest tak zwany angaż dla danego pracownika i ile jest metod by zarabiał więcej niż to ma na papierze? Bo podpowiem, że multum.

W chwili kiedy zmienia się płaca minimalna, każda umowa jaka jest mniejsza od minimalnej musi być zmieniona. Zmiana płacy minimalnej oznacza podwyżkę ZUS-ów i innych kosztów ponoszonych od wypłat, oznacza także zwykle wzrost płacy otrzymywanej "pod stołem".

Wszystko to są to koszty jakie pracodawca musi wliczyć w cenę wyrobu i wlicza. Przelicza na czas, mnoży razy ilość miesięcy, tygodni [lub tego jaki jest okres przeliczeniowy]. I takie małe pytanie - co oznacza wzrost robocizny na sztuce o 3 grosze, kiedy cena "wyjściowa" [koszt produkcji] wynosi groszy 80. Ano tyle, że koszt robocizny wzrósł o 4 %. Smarkate liczby ale konkretne procenty. Kupujący ów chleb nie zauważy, że z 1,80 cena wzrosłą na 1,90... bo to 10 groszy... ale być może ów wzrost jest spowodowany właśnie ceną robocizny.

Z boku - właśnie z powodu nie uznawania normalnych i realnych kosztów robocizny w cenie padł system gospodarczy w '80 i '81 roku, choć objawy były wcześniej. Wystarczy zobaczyć jak bardzo skoczyły ceny na początku Stanu Wojennego.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie wiem jak różni się płaca minimalna od realnej - ponieważ zależy to od indywidualnej sytuacji każdego robotnika.

Zupełnie nie wiem na ile dane GUS-u są fikcją, ale skoro kolega sam często ich używa, a nie zaznacza wtedy, że to być może fikcja - rozumiem, że pytanie jest retoryczną figurą.

Czy wiesz kiedy zmieniany jest tak zwany angaż dla danego pracownika i ile jest metod by zarabiał więcej niż to ma na papierze?

Wiem.

A wreszcie: co cały ten wywód co ma do mego pytania???

Kolega pisał jak to podwyżki płac wpłynęły na cenę chleba, to oczekuję by kolega popisał się swą wiedzą i zaprezentował owe podwyżki w przeciągu kilku lat - wtedy każdy z nas będzie mógł ocenić jaki to miało wpływ. Moim zdaniem kolega nic na ten temat nie wie, zdanie rzucił ad hoc i bez zastanowienia. Teraz zaś brnie w szerokie dywagacje, które mają pokryć tę niewiedzę.

Kolego FSO zna kolega zakres podwyżek w tym sektorze, czy nie?

Krótko i po męsku - i wtedy zakończymy te poboczne dywagacje.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: a ja się pytam jakich : realnych - czyli to co robotnik rzeczywiście otrzymał na rękę od pracodawcy? Nie rąbnę się wiele, mówiąc, że w ciągu ostatnich 5 lat wynosi to min 15-20%, dla osób które są istotne dla działalności firmy, a pewnie i więcej. Teoretyczne; - vide minimalna płaca wedle GUS-u, lub statystyczny wzrost średniej krajowej...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
a ja mam małe pytanie, bo jakoś niedawno bodajże w Dzienniku Gazecie Prawnej można było przeczytać długi wywód o tym, że tzw. płace oficjalne podawane przez GUS są fikcją.

Bo są. Średnia realna płaca (brutto) to jakaś połowa średniej krajowej :) Co do podwyżek - dziś w telewizorni straszyli, iż 1-procentowa podwyżka VAT będzie pretekstem do podniesienia cen wielu produktów, i to co najmniej o 10% :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

średnia realna płaca brutto nijak ma się do tego co robotnik ma "na rękę", gdyż spora część owych pieniędzy "idzie pod stołem", a US nie wie o nich nic lub niemal nic. Pretekstem do podwyżek raczej zmiana VAT-u nie będzie, jeśli już - to ruchy cen będą naprawdę nieznaczne. Kłopotem może być jedynie to, iż fakt zmiany VAT-u zostanie wykorzystany przez pracowników do nakręcania żądań placowych, które to naprawdę mogą stanowić problem.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.