Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

August Agbala O'Brown "Ali" - Powstaniec Warszawski... z Nigerii

Rekomendowane odpowiedzi

Nic niesamowitego, swego czasu na historykach przewinął się podobny temat o osobach ciemnoskórych w naszych formacjach, włącznie ze zdjęciem pilota/ pracownika służb lotniczych... jak i Chińczyka szefa lokalnej struktury "Sokoła".

Albinos napisał:

Podstawowe pytanie, jak i gdzie przeżył okupację?

To zależy jaki był jego status, czyli obywatelem jakiego kraju był.

Z drugiej strony niby czemu coś mu miało grozić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Secesjonisto, a o ilu czarnoskórych żołnierzach AK słyszałeś dotąd? Bo o tym, że wcześniej służyli w naszych formacjach, to wiem. Jednak moje zdziwienie odnosiło się jedynie do okresu okupacji. Byłbym więc wdzięczny za odpowiedź.

Z drugiej strony niby czemu coś mu miało grozić?

A ktoś napisał, że coś mu miało grozić? Jestem zwyczajnie ciekaw, jak to możliwe, że dotąd nie było żadnych wzmianek na jego temat. A jest to jednak postać na tyle ciekawa, że coś powinno już się o nim ukazać. Gdziekolwiek. A tymczasem dotąd cisza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie:

mogłem źle zrozumieć wydźwięk twego pytania:

Podstawowe pytanie, jak i gdzie przeżył okupację?

Zdało mi się to pytaniem skoro jest czarnoskóry to jak udało mu się przetrwać okupację. Tymczasem jeśli był obywatelem innego kraju to i owszem mógł całkiem łacno. Jak ten Francuz, który policzkował pracowników Gestapo za nieprzystojne zachowanie w okresie łapanek.

Secesjonisto, a o ilu czarnoskórych żołnierzach AK słyszałeś dotąd?

Żadnym.

A skąd mniemanie, że był żołnierzem AK?

A może przystąpił do PW spontanicznie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zdało mi się to pytaniem skoro jest czarnoskóry to jak udało mu się przetrwać okupację.

Fakt, można było zrozumieć je w ten sposób.

Żadnym.

A skąd mniemanie, że był żołnierzem AK?

A może przystąpił do PW spontanicznie?

Źle zadałem pytanie, ale w takim razie inaczej. O ilu czarnoskórych Powstańcach Warszawskich słyszałeś? Zakładam, że o żadnym (nie licząc tego jednego). Ja również nie słyszałem wcześniej o żadnym. I dlatego też jest to dla mnie powód do stwierdzenia, że jego historia jest dość niesamowita.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Niemcy zasadniczo nie eksterminowali/nie wyłapywali Murzynów/czarnoskórych na okupowanych przez siebie terytoriach.Gardzili nimi-ale nie planowali fizycznie ich zlikwidować.

Mordy na jeńcach wojennych w kampanii 1940 to co innego.

Generalnie to nie słyszałem o żadnym Murzynie w polskim podziemiu II wojny światowej -nie tylko w PW ale w ogóle.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Książka "Afryka w Warszawie" (red. P. Średziński i M. Diouf, wyd. Afryka inaczej, Warszawa 2010) - z której pochodzi wiedza autora artykułu w "Gazecie Wyborczej" o czarnoskórym powstańcu - jest skądinąd godna polecenia. Tamże, chociażby o postaci Jumbo z "Cafe pod minogą" i aktorze odtwarzającym tą rolę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak wynika z artykułu do którego podałem na początku link, w '58 razem z dziećmi opuścił Polskę i przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Tam ślad się urywa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informacje o powojennych losach Czarnego Powstańca są w artykule podanym przez Albinosa w pierwszym poście (in fine) i na s. 99 książki "Afryka w Warszawie". I rzeczywiście obydwa źródła nie wykraczają poza koniec lat 50.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Tak a propos to w dyskusjach zwraca się uwagę,że tekst w prasie o domniemanym czarnym powstańcu -Nigeryjczyku pojawił się niedługo po wejściu do sejmu RP z listy partii rządzącej pierwszego w historii Polski Murzyna-posła pochodzącego z Nigerii.

Może cykl artykułów w prasie związany jest z tą sprawą- inspirowany poprawnością polityczną ?

Dziwne ,że ze środowiska kombatanckiego jednostki w której miał służyć pamięta jakiegoś czarnoskórego tylko jedna osoba-Murzyn był przecież w Warszawie1944 bardzo "charakterystyczny".

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wolf: jeszcze niedawno nie mówiło się o obecności Żydów i innych nacji [Węgrów, Francuzów i kogo tam jeszcze] pomagających w różny sposób powstańcom. Może nie tyle poprawność polityczna, co pewne kroki milowe w historii naszego kraju. Niedawno nikt nie mówił o obozach w Tucholi, obecnie coś już się mówi.

Jeżeli temat wyszedł jako poprawny politycznie, tym gorzej dla GW, nie zmienia to faktu że zainteresowanie takimi postaciami powinno poszerzyć znacznie naszą wiedzę o tym co się działo.

Dawno dawno temu - była akcja tygodnika Stolica [Albinos: dzięki!] prezentował rożne informacje, zdjęcia, listy, dokumenty które przetrwały gdzieś w domowych archiwaliach zapomniane przez wszystkich. Może znów coś wyjdzie na światło dzienne?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.