Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Hotel Polski

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie o serialu "Czas honoru" kolega montezuma1985 napisał:

Nakręcenia powstania się nie podejmą w tym serialu. A akcje tego typu z ludnością żydowską miały miejsce- gdzieś czytałem, że istniał jakiś hotel gdzie ich przewozili pod pozorem wyjazdu do Palestyny i tam zabijali- kolega Albinos niech mnie poprawi.

Zainspirowało mnie to do rozpoczęcia tego tematu, co tak naprawdę wiemy o tej akcji?

Literatury na ten temat tyle co kot napłakał poza pracą A. Haski (Jestem Żydem, chcę wejść. Hotel Polski w Warszawie, 1943) i jej referatem: O aferze "Hotelu Polskiego" - prawdy i mity, dokumentacji opublikowanej w pracy M. Neustadta (Zagłada i powstanie Żydów w Warszawie - niestety tylko w jidisz), pewnych przyczynków u W. Bartoszewskiego i Z. Lewinówny (Ten jest z ojczyzny mojej), czy zbiorem wspomnień pod redakcją A. Shulmana (The Case of Hotel Polski), bądź beletryzowaną opowieścią A. Rudnickiego (Ginący Daniel) i lakonicznych wzmianek we wspomnieniach, jak u Mary Berg (Dziennik z Getta Warszawskiego) nie ma jakiegoś szerszego opracowania tego tematu.

Co wiemy o działaniu tajnego komitetu w którym byli m.in. E. Ringelbaum, M. Kirszenbaum i E. Schipper i kto był na ich liście?

Ile transportów z Polski wyszło do Vittel, a ile do Bergen-Belsen?

Czy rzeczywiście doszło do wymiany; wskutek zabiegów Mojżesza Gutkowskiego; niemieckich rodzin członków sekty "Templariuszy" na Żydów z certyfikatem palestyńskim, czy też odbyło się to na innych zasadach?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podrzucenie tego fragmentu, choć samą książkę znam. :)

By uściślić pojawiającą się tam informację o cenach, to Skosowski czy Żurawin ustalali stawki zależnie od ich oceny możliwości klientów, rozpiętość była duża od 100 000 do 500 000 zł, w dolarach najczęściej żądano około 1000 $, czy właśnie kilogram złota. Co ciekawe najtańsza była lista palestyńska i z tego powodu traktowana była najbardziej nieufnie, a to właśnie dzięki niej największa liczba osób właśnie mogła się uratować. Wobec osób znanych często rezygnowali z opłaty w zamian za spisanie deklaracji, że tacy to a tacy funkcjonariusze żydowscy uratowali im życie - co zresztą na ogół spotykało się z odmową, podobnych pochwalnych (i zabezpieczających) deklaracji próbowano uzyskać też od innych. W Centralnym Archiwum PZPR znajdowało się takie pismo:

"Naszym wybawcom pp. Adamowi Żurawinowi i Lolkowi Skosowskiemu - w dniu wyjazdu do obozu dla internowanych obywateli zagranicznych państw wojujących, składamy w imieniu tysiąca Żydów wyrazy dozgonnej wdzięczności i podzięki: za wysiłek, trud i poświęcenie, za pomoc moralną i materialną, za podtrzymanie ducha w wierze żydowskiej. Ten bezinteresowny i szaleńczo odważny czyn przez nas i pokolenia następne nigdy zapomniany nie będzie, a dzieciom naszym przekazany zostanie. Skromne wasze nazwiska przeszły do szeregów naszych zasłużonych bohaterów narodowych. Mieliście zaszczyt żyć w najstraszniejszej zawierusze świata"

/dokument z 4 lipca 1943 r., sygn. 202/XV - 2 t. 4)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Trudno pisać iż hotel na ulicy Długiej był jedynie pułapką.

Z ok. 2500 Żydów jacy się przez niego przewinęli, ok. 300 osób przeżyło.

Znajdowali się tam Żydzi określani jako gestapowcy (?), członkowie ŻOB-u, oraz elita intelektualna.

Niemcy nie nakłaniali do ujawniania się w tym hotelu za pomocą publicznych ogłoszeń.

To mnie właśnie ciekawi, gdyż info szło drogą kontaktów nieoficjalnych.

Prawdopodobnym jest że GeStaPo w ten sposób rozpracowywała resztę żydowskiej konspiracji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.