Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
biker76

Książki o Wehrmachcie

Rekomendowane odpowiedzi

biker76   

Jest na polskim rynku jakaś pozycja książkowa opisująca wszystkie istniejące wówczas jednostki wehrmachtu - od 1939 do 1945r.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Chyba nie. Przyczynki są jak chociażby "Niemiecka broń pancerna" Lalaka i Jędrzejewskiego. Czy jest coś takiego o piechocie, nie wiem. A jakie jednostki Cię interesują ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
biker76   

Głównie chodziłoby mi o artylerię i piechotę. Nadal staram się zgłębić zagadkę, którą dałem w temacie Dziadek w wehrmachcie - czyli historia służby mojego dziadka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poza poszukiwaniami w niemieckich zbiorach, bo opierając się na tych twoich zdjęciach to niewiele wyciągniesz, skieruj swą uwagę na ostatni przydział - czyli wyspę, spróbuj od końca - jakie jednostki tam stacjonowały itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja bym sprawdził Rembertów. Jeżeli wrócił, to trafił do rezerwy, a wtedy w przebiegu służby w książeczce wojskowej i innych aktach wpisano mu dokładnie przebieg służby łącznie z PSZ i WH.

Mam akurat taką polską powojenną książeczkę krewnego z takimi wpisami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Napisałbym do CAW-u, podał dokładnie dane dziadka (data miejsce urodzenia miejsce zamieszkania) i zapytałbym się czy coś mają o nim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Żebyś nie myślał, że żartuję.

To książeczka wojskowa mojego wuja (przepraszam, że nie edytuję, ale w edycji nie da się wklejać):

antek01.jpg

antek02.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
190 p. panc

:)

5 DPanc we wrześniu 1939 r miała 31 Ppanc.

Do marca 1941 r tak się Wehrmacht rozbudował czy jakaś propaganda? Numery pułków nie po kolei?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nigdy tego nie analizowałem. Tak wpisał. Pewnie to był raczej Pz Gr Reg, ale tak streszczono go w książeczce. W aktach może być to dokładniej rozwinięte.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ale może być i propaganda.

Bo jeśli niemiecka dywizja pancerna była dwupułkowa, a dywizji było pięć. No tak ale w dywizjach lekkich też chyba były pułki pancerne. Ale tu trzeba poszukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Raczej nie propaganda tylko przekłamanie. Może te p. panc to nie pułk pancerny czy pułk grenadierów pancernych, a "przeciwpancerny" (Pz Jag Abt) ? W czołgu w końcu siedział dopiero w 1942, wpierw przy armacie.

Będę to musiał sobie wyjaśnić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.