Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy administratorzy powinni donosić na forumowiczów?

Rekomendowane odpowiedzi

Smardz podniósł kwestię prawną: realność groźby - i słusznie.

Skąd jednak wiedzieć mamy, czy wpis "pisiorów trzeba wysadzić w kosmos"/"lemingi trzeba wystrzelać" uczynił małolat, sfrustrowany emeryt... czy osoba gromadząca materiał wybuchowy i zamierzająca go użyć?

Dlatego przestępstwa z art. 190 i 191 podlegają ściganiu na wniosek pokrzywdzonego. Osoba "z boku" tego nie wie i wiedzieć nie będzie. Nie może wiedzieć czy groźba wzbudza obawę u tego, któremu się grozi.

Tutaj raczej można by rozpatrywać art. 240 KK i podjęcie wiedzy o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 118a, 120–124, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166, 189, 189a § 1, art. 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym - tyle, że musi nastąpić fakt "przygotowania", "usiłowania" lub "dokonania" czynu zabronionego ze wspomnianych artykułów.

Wpis "tych czy tamtych trzeba wysadzić w kosmos czy wystrzelać" może być co najwyżej uznane za "nawoływanie do przestępstwa" czyli art. 255 - tyle, że go w spisie w art 240 nie ma.

Nawet pojawiające się czasem na forach historycznych czy "militarnych" wpisy w postaci "znalazłem na strychu, co to jest" i tutaj następuje zdjęcie broni palnej - nie podlega pod art. 240, bo art. 263KK (popularnie "nielegalne posiadanie broni") też tam nie ma.

Czym innym natomiast jest gdyby ktoś się np. "chwalił" popełnieniem przestępstwa z wymienionych artykułów (w art. 240KK) lub przygotowaniem do takowego - tutaj już obowiązek powiadomienia organów ścigania występuje. No i nawiązując do wcześniejszego - gdyby ktoś napisał coś w stylu chcę kupić (poszukuję, kto mi sprzeda itd.) broń bo zamierzam "odstrzelić sąsiada" (teściową, polityka itd.) lub kupiłem i zamierzam to już mamy obowiązek powiadomienia odpowiednich organów.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Boję się mojej żony. Chociaż, hejterem się nie czuję. Im większa anonimowość tym bardziej poczuwam się do zachowanie pewnego poziomu. Czasami byle jakiego i ubolewam nad tym.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Dobra, dobra. Coś chlapniesz i zapiszą Cię do klubu Brunona K.

Czasami każdemu się może wymknąć coś tam. W granicach zasad oczywiście.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

gregski, tak czytając to forum to z nikim więcej tak się nie zgadzam ;)

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Odnośnie wspomnianej osoby to chyba dosyć głęboko zaczęli szukać ale prawdę mówiąc niespecjalnie mnie ta sprawa interesowała.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.