Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
912_1481369774

Kawa czy herbata?

Wolę pić  

130 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • kawę
      20
    • herbatę
      40
    • kawę i herbatę
      15
    • nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

A Wiedeńczycy w drugim dziesięcioleciu XIX wieku nie mieli tego dylematu, cesarz Franciszek I zakazał przywozu kawy ziarnistej do Austrii, jako że "przywóz jej kosztował tak wielkie sumy, że zaoszczędzenie na tem" miało przynieść znaczące pozostawienie w obrocie wewnętrznym dużych sum pieniędzy.

/za: M. Rybarski "Marka polska i złoty polski"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Jest taka reklama kawy,w której pada stwierdzenie „Powiedz mi jaką kawę pijesz, a powiem ci kim jesteś…” Wychodzi na to, że ja jestem bardzo przeciętną osobą :rolleyes:/>/> Pijam Nescę z mlekiem, lub kawę po grecku ( zarówno w jednym jak i drugim wypadku – bez cukru). Kawę na zimno zaś z bardzo małą ilością cukru i z mlekiem. Nie uznaję wynalazków.

Przeciętny Polak zużywa 3,40 kg kawy rocznie, Grek – 5,33 kg (dane ICO na 2010 rok). Ponoć Polak wypija 500 filiżanek kawy rocznie, Grecy piją 6-7 kaw dziennie… A jednak rynek kawy jest w tym państwie bardzo ubogi (mam na myśli wybór marek). Kawy reklamowane w polskich mediach bardzo często w Grecji nie występują w ogóle, lub wchodzą do sprzedaży z wielkim opóźnieniem. Przykładowo Nesca 2 in 1 lub 3 in 1 nie istnieje tu wcale, nie ma kawy Tchibo i innych równie popularnych brandów.

I jeszcze ciekawostka mówiąca o tym, jak wiele raczkujące państwo greckie zawdzięczało kawie! Przywódca wolnego Haiti Jean Pierre Boyer jako pierwszy uznał niepodległość Grecji już w 1821 roku. Kraj ten, mimo że sam bardzo biedny, wysłał 25 ton kawy do Paryża na ręce jednego z przebywających tam polityków greckich. Kawę miano spieniężyć i zakupić broń do walk o wyzwolenie Hellady. Piękny gest, za który Grecy wdzięczni są Haitańczykom do dziś.

Nie wiem niestety jaką wartość materialną przedstawiało wówczas te 25 ton ziarna kawowego... Może ktoś z Was wie?

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad fodele: myślę, że spokojnie można przyjąć około jednego guldena holenderskiego za funt, zważyć jednak trzeba, że na początku XIX wieku tamtejsza giełda indeksowała ceny co sześć miesięcy, dopiero później co trzy.

Gest Haiti jest o tyle większym, że po powstaniu niewolników nigdy już nie udało się im wrócić na swą poprzednią pozycję pośród producentów kawy.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   
można przyjąć około jednego guldena holenderskiego za funt

Dziękuję secesjonisto :)

1 kg = 2,2 funta...

25000 kg = 55000 funtów...

Czyli (jeśli dobrze policzyłam, bo kiepska w tym jestem) Grecy dostali, dajmy na to, 55000 guldenów holenderskich... :unsure:

Na tamte czasy mało to czy dużo???

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moje założenia trzeba by nieco zweryfikować, pisałem o jednym guldenie za funt.

W 1821 roku za funt kawy płacono 0,69 guldena (cena średnioroczna dla różnych gatunków; gulden: 9,61 srebra i 0,67 złota) za funt, choć za dobrą jawajską potrafiono zapłacić dwakroć więcej. Zatem podarowano jakieś 37257,5 guldenów.

W tym samym roku można było za to nabyć:

węgiel - 205 049 kg

sztokfisz - 232 859 kg

sól - 266 505 kg

cielęcina - 81 992 kg

jaja - 2 299 845 szt

piwo - 931 437 l

surowa wełna - 49 676 kg

tarcica - 1116 m³

/za: Arthur van Riel projekt badawczy: "Prices of consumer and producer goods, 1800-1913" International Institute of Social History/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Swoją drogą herbata ma tę przewagę, ze kawa z cytryna nie ma smaku :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście; kawa, zwłaszcza z rana, dawnymi czasy istniało zalecenie: "uprzedzenie od doktorów zatwierdzone, że wstawać z łóżka na czczo, a jeszcze bardziej wychodzić tak na wiatr jest niezdrowo".

Jak podaje Jędrzej Kitowicz kawa przyniosła mężczyznom pewną pomoc w pożyciu małżeńskim:

"... póki albowiem nie była znajoma kawa, białą płeć dystyngowana na ranny posiłek używała polewki robionej z piwa, wina, cukru, jajec, szafranu albo cynamonu (...)

Ale za to po poleweczce jejmoście domowe same i z goszczącymi na sekret przechodziły się często do apteczki i tam wódeczką mdlącą poleweczkę zakrapiając, po trosze się gorzałką rozpajały i na rozmaite jędze, dziwaczki, chimeryczki, nareszcie na pijaczki ogniste wychodziły".

/tegoż, "Kawa", w: "Warszawa wieku Oświecenia" wyb. i oprac. J. Kott, S. Lorentz, Warszawa 1955,s. 153/

Tak więc, panowie - śniadanie przynosić do łózka (zgodnie z zaleceniami lekarzy) i podawać kawę, no chyba, że ktoś akurat gustuje w chimeryczkach i jędzach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

"A jak kawa, to... zabawa".

"Zapraszam Panią na kawę". ;)

"Kobieta pijana - żyć (D..a) sprzedana".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.