Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Laguna

Życie w ZSRR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak wyglądało życie przeciętnego obywatela w Związku Radzieckim?

A w jakich latach?

Albowiem pomiędzy początkami, NEP, wystąpieniem Chruszczowa, a czasami Gorbaczowa istnieje przepaść.

http://www.wykop.pl/link/213514/mieszkania...ycie-codzienne/

Bazylow Ludwik, Wieczorkiewicz Paweł, Historia Rosji, Wrocław 2005.

Geller Michaił, Aleksander Niekricz, Utopia u władzy, Londyn 1985.

Marples David, Historia ZSRR, Warszawa 2006.

Smaga Józef, Narodziny i upadek imperium. ZSRR 1917-1991, Kraków 1992.

Smoleń Mieczysław, Stracone dekady: historia ZSRR 1917-1991, Warszawa 1994.

Zubok Vladislav, Nieudane imperium. Związek Radziecki okresu zimnej wojny od Stalina do Gorbaczowa, Kraków 2010.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą relację znajdziesz u M. Wańkowicza ("Opierzona rewolucja"), aczkolwiek dosyć powierzchowną, gdyż powstałą po kilkudniowym (?) pobycie.

Bardzo ciekawe - w mojej opinii - spostrzeżenia o stosunku zwykłych ludzi do terroru w książce E. Radzińskiego, "Stalin", Warszawa 1996, s. 408.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do czego te materiały, ale na stronach Muzeum Holocaustu w USA można zapoznać się z przeogromnym zbiorem nagrań filmowych pokazujących życie codzienne Polski i ZSRR w latach 30. i 40. Autor to Julien Bryan.

Z literatury:

Orlando Figes "Szepty. Życie codzienne w stalinowskiej Rosji"

Allilujewa Swietłana "Dwadzieścia listów do przyjaciela"

Erenburg Ilja "Ludzie, lata, życie"

Wiktor Krawczenko "Wybrałem wolność. Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza."

http://stepanov01.narod.ru/library/bazan/content.htm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ciekawą sprawą są niewątpliwie lata zrazu po zakończeniu wojny domowej po większej części w 1922 roku.

Niedawno ujawnione raporty WCzKa z tego okresu, opisują w wymowny [bezstronny] sposób sytuację w państwie sowietów.

Ot, cała armia, była zawszona, pułki w rozkładzie [brak uzbrojenia, umundurowania, koszary w fatalnym stanie, do tego kadra dowódcza [a jak!] wykorzystywała sytuację do robienia interesów kosztem podległych sobie żołnierzy].

Czekiści w dosłowny sposób przytaczali zdania szeregowych, którzy mieli w planach rozstrzelanie politruków i wybycia byle jak najdalej od tej "zawszonej dżungli".

Lata te, to również preludium do represji politycznych na masową skalę.

Przykład inżyniera Oldenborgera, który przepracowawszy trzydzieści lat w moskiewskich wodociągach, przeżył rewolucję 1905 r., wojny [wielką i domową], by paść ofiarą pomówień na gremium partii ze strony jakiegoś proletariusza iż jest elementem wrogim klasowo!

Szykan nie wytrzymał i odebrał sobie życie.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rafadan   

Polecam klasykę, pierwszy tom Archipelagu Gułag Sołżenicyna. Akcja toczy się zasadniczo w latach 40. jednak autor często podaje tam historie z lat wcześniejszych. Dotyczą one raczej rzeczy związanych z szeroko pojętym sowieckim wymiarem sprawiedliwości i aparatem bezpieczeństwa, jednak w sowieckim piekle były to przecież nieodłączne elementy życia codziennego, prawda?

Edytowane przez Rafadan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą relację znajdziesz u M. Wańkowicza ("Opierzona rewolucja"), aczkolwiek dosyć powierzchowną, gdyż powstałą po kilkudniowym (?) pobycie.

Tygodniowym, była to wycieczka zorganizowana przez sowiecki "Inturist", Wańkowicz nazwał to przedsiębiorstwo rezerwatem w którym hodowano "silnowalutową burżuazję".

Wańkowicz postanowił napisać reportaże z tego kraju uważając, że dotychczas w Polsce opisy rzeczywistości sowieckiej były "na niebywale niskim poziomie". Uważał, że ta książka nie spodoba się polskim "jurnym szlachcicom", ale także bolszewikom i rosyjskim emigrantom. Największe wrażenie wywarł chyba na swej ciotce, która natknęła się w witrynie księgarskiej u Arcta na promocję "Opierzonej rewolucji " i "Szczenięcych lat". Na stworzonej tam inscenizacji Wańkowicz jednemu ze swych prapraprzodków zdejmuje tarczę herbową a zawiesza w jej miejsce bolszewicką gwiazdę. W konsekwencji: "... omdlały zezwłok jednej z ciotek trzeba było ciągnąć (...) do wezwanej taksówki".

A bolszewicy raczej się z takiej książki cieszyli. O ile realia opisywał dość wiernie, to ich interpretacje są miejscami nader naiwne. Wystarczy jeden przykład, wedle Wańkowicza ludzie nie skarżyli się na wszechobecną biedę z powodu dumy ze swej socjalistycznej ojczyzny. Nie wpadł na to, że mogli się bać obcemu wyznać swe prawdziwe odczucia??

/cyt. za: A. Malcer-Zakrzecka "Melchiora Wańkowicza dwa odmienne spojrzenia na Rosję", "Jednak Książki", nr 5,2016/

Spod jego pióra dodać można: "Strzępy epopei" (1923 ) oraz "Szpital w Cichiniczach" (1926). Po podpisaniu paktu o nieagresji, tego typu wycieczki stały się u nas modne. Głownie jako pokłosie tego typu wyjazdów powstały m.in.:

A.Słonimski "Moją podróż do Rosji", 1932

Z. Nowakowski "W pogoni za formą", 1934

A. Janta-Połczyński "Patrzę na Moskwę", 1933, "Wzdłuż i wszerz przez Z.S.R.R", 1933.

S. Cat-Mackiewicz "Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa w Sowietach", 1931

J. Berson "Nowa Rosja. Na przełomie dwóch piatiletek", 1933; "Minus Moskwa", 1935", "Kreml na biało", 1936

H. Szoszkies "Rosja Sowiecka w 1936 r.", 1937

M. Lepecki "Sybir bez przekleństw. Podróż do miejsc zesłania marszałka Piłsudskiego", 1934; "Sowiecki Kaukaz. Podróż do Gruzji, Armenji i Azerbejdżanu", 1935.

Dodać można:

P. Istrati "Panait Istrati o Rosji Sowieckiej. Sprawa Rusakowa", "Wiadomości Literackie", nr 10, 1930

Z. Nowakowski "W pogoni za formą. Wrażenia z pobytu w Moskwie", 1934

H. Lenczewska-Bormanowa "ZSSR w oczach kobiet", 1936.

Omówienie tego typu twórczości:

J. Kochanowski "Spojrzenie na Rosję"

tegoż, "Podróż do innego świata. Polskie reportaże z Rosji Radzieckiej 1922 -1936", w: "Polacy i Rosjanie. 100 kluczowych pojęć" red. A. Magdziak-Miszewska, M. Zuchniak, P. Kowal.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Czytam właśnie "Kadry decydują o wszystkim" W. Bieszanowa. Pisze on głównie o tym jak "towarzysze" walczyli o władzę ale jest też coś na temat codziennego życia. 

A to o kolektywizacji i dosłownym wycięciu klasy "kułakow" (z przyległościami). A to o ustawie "Trzy kłosy". A to 7 dniowym tygodniu pracy. A to o pracy nieletnich.

Jest też o atmosferze terroru.

Warto przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo na "zgniłym" Zachodzie bogaci burżuje uciekali (i uciekają) do innych krajów przed wysokimi podatkami w swym ojczystym kraju, niewielu miało takie samozaparcie by popierać wysokie podatki jak autorka "Dzieci z Bullerbyn", choć i ona nie wytrzymała gdy naliczona jej raptem 102% podatku i odpowiedziała satyrą "Pomperipossa i Monismanien", która ponoć przyczyniła się mocno do upadku ówczesnego rządu (i jak tu nie wierzyć w siłę literatury?). Dość powszechnie uznaje się, że w dawnych państwach bloku socjalistycznego fiskus nie był tak dotkliwy (pomińmy tu różne fiskalne metody wykańczania "prywatnej inicjatywy") dla przeciętnego obywatela. I co do zasady jest to racja, ale i w tych państwach twórcy napotykali na podobne fiskalne rafy jak Astrid Lindgren

Wiktoria Tokariewa zadebiutowała opowiadaniem "Dzień bez kłamstwa" ("День без вранья")  w 1964 r., a swą pierwszą książkę "To, czego nie było" ("О том, чего не было") wydała w 1969 r. (a więc za panowania L. Breżniewa).

W połowie lat osiemdziesiątych autorka uczestniczyła w targach książki we Frankfurcie nad Menem, gdzie ze zdziwieniem zobaczyła bardzo ładnie wydane jej opowiadania. Zwróciła się do przedstawiciela wydawnictwa z naiwnym pytaniem dlaczego nie otrzymała żadnych pieniędzy za wydanie jej książek zagranicą, w odpowiedzi usłyszała, iż wszelkie zobowiązania finansowe zostały uregulowane z Wszechzwiązkową Agencją Praw Autorskich* ((Всесоюзное агентство по авторским правам). Kiedy zwróciła się do tej instytucji dostała odpowiedź: "Все правильно, вас издают за рубежом, но у нас ведь прогрессивный налог: чем больше писатель печатается, тем выше ставка, ваш налог с прибыли составил 80 процентов", i dodano; chyba dla osłodzenia tej przykrej informacji; "Со Стругацких мы в этом году вообще взяли 102 процента" (jakieś fatum z tymi 102% :B):).

/J. Mirońska "Człowiek wśród absurdów rzeczywistości radzieckiej i paradoksów współczesności rosyjskiej. Twórczość Wiktorii Tokariewej", Rozprawa doktorska napisana pod opieką prof. dr hab K. Dudy, Kraków 2014, s. 14; cyt. za: A. Ченских "Литературный дневник. Из интервью с Викторией Токаревой", tekst dostępny na stronie: www.stihi.ru/

 

 

* - która to Agencja powinna nazywać się raczej: Anty-praw Autorskich:

"Do 31 grudnia 1990 roku radziecki pisarz nie mógł dysponować prawami autorskimi do swojego dzieła, nie mógł ich sprzedać za granicę, mimo że od 1988 roku umowy z zagranicznymi wydawnictwami powinny być podpisane również przez autorów. Radzieckie wydawnictwo nie mogło samodzielnie dysponować prawami na wykorzystanie utworów za granicą".

/tamże, s. 14, przyp. 44/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.