Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dawids130

IX Legion - prawda czy fikcja

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaciekawiłem się tematem IX legionu rzymskiego zaginionego w Brytanii (w kilku filmach jest o nim mowa).

Czy ten legion na prawdę istniał czy jest tylko wymysłem literatury i kinematografii?

Jeśli tak to jaka jest jego przybliżona historia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio zaciekawiłem się tematem IX legionu rzymskiego zaginionego w Brytanii (w kilku filmach jest o nim mowa).

Zapewne chodzi Szanownemu koledze o „Ostatni legion”, którego reżyserem jest Doug Lefler. Niestety, jest to film przeznaczony dla miłośników fantasy. Historyk oglądając ten obraz przeżyje katusze, bo jest on o tym, jak można wypaczyć prawdę historyczną - krótko mówiąc, to stek bzdur.

Legion IX Smoków ? Legion IX nie nosił miana " Draconum", ale "Hispania"

Ostatni legion (nie ten :D ) nie stacjonował w Brytanii od drugiej połowy I w. n.e., a prawdopodobnie w II wieku (powstanie Bar Kochby), w ogóle już nie istniał . Akcja filmu rozpoczyna się w roku 460 - w tym czasie Brytania była już poza strefą wpływów cesarstwa a Flawiusza Romulusa Augustusa jeszcze nie było na świecie. Myślę, że legion IX Smoków nie istniał i jest to tylko fikcja literacka

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Wiesław z Bogdańca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zapewne chodzi Szanownemu koledze o „Ostatni legion”

Nie tylko o ten, między innymi też o "Centuriona". Świetny film ale wątpię, żeby miał w sobie choć trochę prawdy historycznej. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie tylko o ten, między innymi też o "Centuriona". Świetny film ale wątpię, żeby miał w sobie choć trochę prawdy historycznej

Nie oglądałem... przeczytałem kilka ( popremierowych ) recenzji - niskie noty... reżyser klasy B... raczej sobie odpuszczę :D

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Te wspomniane przez Was filmy na pewno nie prezentują prawdy lecz tylko nawiązują do legendy o legionie IX hispana i jego dalszych tajemniczych losów nie poznanych do dnia dzisiejszego. A niewątpliwie legion ów istniał naprawdę. Został powołany prawdopodobnie przez Cezara . Brał udział w wojnie galijskiej . Nawet kilkakrotnie o mały włos nie został unicestwiony. Mimo komplikacji był bardzo ceniony. W ostatnich dekadach I w pne zyskał tytuł Triumphalis oraz Macedonica, w 19 roku -pne Hispanensis lub Hispana za podbój Hiszpanii i Bałkanów. I ta ostatnia nazwa stała się jego nazwą rozpoznawczą. W 20 roku brał udział w tłumieniu powstania Takfarinesa , w 43 oraz w latach 71-73 podbijał Brytanię. Od 43 roku jego siedzibą był York. Ostatnim pewnym zapisem dotyczącym legionu jest inskrypcja pochodząca z roku 108 umieszczona w tamtejszej fortecy. Wiadomo też że w roku 122 do pustej twierdzy przeniósł się legion VI. Na temat tego co się działo dalej w omawianym legionem IX narosło wiele mitów i legend a prawdy jak dotąd nie poznano.

Najpopularniejsza z nich mówi o tym jakoby legion ów został unicestwiony w wojnie która wybuchła w 117 roku w południowej Szkocji i Anglii. Źródła nic o tym nie wspominają ale to mogło by tłumaczyć przybycie w jego miejsce legionu VI. Teoria ta stała się rozpowszechniona po tym jak w Silchester odnaleziono brązowego orła . W 1954 Rosemary Suitcliffe zainspirowało znalezisko do napisania powieści pt ?Orzeł dziewiątego? sugerujący iż artefakt ten to aquila, godło legionu który został odebrany legionistom przez mszczących się Brytów. W rzeczywistości znalezisko okazało się częścią posągu przedstawiającego Jupitera, którego symbolem jest orzeł.

Epigraficzne źródła wspominają o legatach i trybunach, którzy mieli służyć w IX legionie ok. 132-140 roku co by przeczyło teorii o wcześniejszym unicestwieniu. Należy też wspomnieć że jeżeli legion byłby rozwiązany wskutek niełaski buntu bądź klęski walczący w jego szeregach z dumą by nie byli wymieniani jako żołnierze tegoż legionu a sam legion skazany by był na damnatio memoriae , jego nazwa i numer wymazane byłyby z wszelkich monumentów. Nic takiego jednak nie miało miejsce.

Czasem się mówi jakoby miał walczyć w powstaniu Bar Kochby w latach 132-136 i wtedy zniszczony. Tylko po co miałby być ściągany z tak odległych stron Imperium skoro pod ręką Rzymianie z pewnością mieli inne legiony?

Jeszcze mniej prawdopodobne jest przeniesienie legionu na wschód do Kapadocji w latach trzydziestych II wieku w celu obrony przed Alanami by wzmocnić tamtejszą prowincję . W 161 miałby walczyć pod Elegeją przeciw Partom gdzie pierwszy centurion miał popełnić samobójstwo a legion unicestwiony. Źródła nie wzmiankują jednak ani o numerze ani o tytule tego legionu więc równie dobrze mógł on być dopiero co utworzony.

Legion IX mógł przestać istnieć w jakieś bitwie/wojnie o której jeszcze nie wiemy. Mógł zostać osłabiony podczas drugiej rewolty Brytów, o których brak przekazów, w 117 (wspomnianej wyżej) i stamtąd wysłano go Nimjegen aby odzyskał siły. Archeolodzy odkryli tam pewne inskrypcje które to sugerują . Mógł więc być unicestwiony na obszarze Niemiec przez germańskie nacje które wywołały chaos w latach 60/70 II wieku .

Jest też teoria że legion wcale nie musiał być zniszczony podczas bitwy ale w skutek strat połączony z innym legionem. Jeżeli Legion IX był tym słabszym elementem w takim połączeniu musiał przyjąć tytuł i numer tego mocniejszego przez to legion IX został wykreślony z listy armii.

To jest tylko kilka hipotez ta temat losów legionu IX hispana który rozpala wyobraźnie po dziś dzień stając się tematem filmów i powieści.

Źródło

Ross Cowan Wojny bitwy i wojownicy rzymscy

Edytowane przez Amica

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tajemnicę legionu IX Hispana może wyjaśniać praktyka, którą stosowali urzędnicy i historycy "niezwyciężonej armii" wobec zhańbionych legionów. Lepiej było zataić prawdę o losie pokonanego wojska, tłumacząc np: zaginięciem, gdyż ujawnienie jej mogło osłabić publiczne morale.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Z tego samego powodu nie odtwarzano legionów. W rzymskiej mentalności nie było bowiem miejsca na pamięć o porażkach. A symbolizowałby to numer legionu który został pokonany doszczętnie. W przypadku legionu IX nie ma nawet wzmianki o tym co się z nim stało. Z racji tego, że w pewnym momencie znika z annałów historii można by sugerować iż został unicestwiony bądź się czymś zhańbił : pytanie tylko kiedy? Tego już chyba się nie dowiemy, sporo źródeł z czasów starożytności nie przetrwało do współczesności. :D

Edytowane przez Amica

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nawdyr   

Z tym nie odtwarzaniem legionów sie nie mogę zgodzić , z tego co wiem XIV legion został doszczętnie zniszczony przez Eubornów w Galii i Cezar go odtworzył ...by luka w legionach nie przypominała żołnierzom o klęsce ... później trafił do Brytanii gdzie 10 tys legionistów pobiło 240 tys brytów w powstaniu królowej Budyki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Na Imperium Romanum ( http://www.romanum.historicus.pl/legiony_augustianskie.html) znalazłem takie info:

Legion dziewiąty - założony przez Pompejusza Wilekiego w 65 roku p.n.e. Obdarzony tytułem Hispana (Hiszpańska) przez Oktawiana Augusta 25 roku p.n.e. Jego istnienie i świetność kończą się 86 roku n.e., kiedy to legion zostaje rozgromiony przez dackie plemiona. Po przegranej nigdy już nie został odtworzony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z tym nie odtwarzaniem legionów sie nie mogę zgodzić , z tego co wiem XIV legion został doszczętnie zniszczony przez Eubornów w Galii i Cezar go odtworzył ...by luka w legionach nie przypominała żołnierzom o klęsce ... później trafił do Brytanii gdzie 10 tys legionistów pobiło 240 tys brytów w powstaniu królowej Budyki

Wyjątek tylko [pomaga dostrzec] potwierdza regułę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Tajemnicę legionu IX Hispana może wyjaśniać praktyka, którą stosowali urzędnicy i historycy "niezwyciężonej armii" wobec zhańbionych legionów. Lepiej było zataić prawdę o losie pokonanego wojska, tłumacząc np: zaginięciem, gdyż ujawnienie jej mogło osłabić publiczne morale.

Jak dla mnie za gruba byłaby sprawa, żeby szło ją wymazać z kart historii. Ot np. ile pisano o jadce w Lesie Teutoburskim. Nawet o pechowych niedobitkach nie dało się nie pisać-ot np. wiemy, że zabroniono im powrotu do Italii.

Pozdrawiam.:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie za gruba byłaby sprawa, żeby szło ją wymazać z kart historii. Ot np. ile pisano o jadce w Lesie Teutoburskim. Nawet o pechowych niedobitkach nie dało się nie pisać-ot np. wiemy, że zabroniono im powrotu do Italii.

Pozdrawiam.:)

A jednak o losach IX legionu niewiele wiadomo :)

Czasem się mówi jakoby miał walczyć w powstaniu Bar Kochby w latach 132-136 i wtedy zniszczony. Tylko po co miałby być ściągany z tak odległych stron Imperium skoro pod ręką Rzymianie z pewnością mieli inne legiony?

Koleżanka Amica powołała się na "Wojny, bitwy i wojownicy rzymscy" Rossa Cowana [więc skąd takie pytanie?], który nie wyklucza takiej możliwości :

(...) Możemy przypuszczać, że legion IX był obecny w północno-zachodniej Angli, aż do wczesnych lat trzydziestych IIw. W roku 132 zbuntowali się Żydzi (powstanie Bar Kochby) i przejęli władzę w większej części Judei. Hadrian uznał, że najlepszym głównodowodzącym, który będzie w stanie odzyskać Judeę, jest Sekstus Juliusz Sewerus, w tym czasie namiestnik Brytanii. Czy Sewerus zabrał ze sobą legion IX na Bliski Wschód? Teraz gdy wały Hadriana zostały ukończone i gęsto obsadzone strażnicami, IX legion stacjonujący w Carlisle mógł zostać uznany za zbędny i zwolniony stamtąd, by służyć gdzie indziej.

(...) Inskrypcja pochodząca z sąsiedztwa Neapolu została zinterpretowana jako dowód na to, że podczas panowania Hadriana do legionu IX przeniesiono marynarzy z floty z portu Misenum. Jej tekst dotyczy Asklepiadesa z Cylicji (południowa Turcja)... Masowe przenosiny marynarzy zazwyczaj odbywały się wtedy, gdy należało szybko wzmocnić jakiś legion przed starciem bojowym lub wyrównać jego straty... Chciałoby się powiązać transfer Asklepiadesa z reakcją na rewoltę Bar Kochby w Judei.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

A jednak o losach IX legionu niewiele wiadomo :)

Nawet i moja wyobraźnia granice ma ;)-niech mądrzejsi nas tym się głowią. ;p

Ale wykluczyłabym chęć wymazania z bytności pokonanego legionu-nie udałoby się to jak dla mnie. Legion to nie jeden człowiek...

I tyle mam mądrego do powiedzenia :D

Pozdrawiam ciepło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nawet i moja wyobraźnia granice ma ;)-niech mądrzejsi nas tym się głowią. ;p

Ale wykluczyłabym chęć wymazania z bytności pokonanego legionu-nie udałoby się to jak dla mnie. Legion to nie jeden człowiek...

I tyle mam mądrego do powiedzenia :D

Trudno Koleżance odmówić racji. Jednak nieco inaczej wygląda sprawa IX legionu w zestawieniu z trzema legionami zniszczonymi w Lesie Teutoburskim [XVII, XVIII i XIX]. Istotnie wiadomo o nich sporo... chyba nic nie wymazano :) Według Swetoniusza Oktawian August miał wołać: "Quinctili Vare, legiones redde – Warusie, zwróć mi moje legiony". Mimo, że ich dobre imię zostało zhańbione po utracie orłów, legiony XVII i XVIII zostały odbudowane [ rozwiązane przez Domicjana w 87 n.e. z powodu demobilizacji]. Natomiast IX Hispana przepada bez wieści w otchłani historii [ podobny los spotyka legiony VI Ferrata, VI Hispana i XX Valeria Victrix].

Możliwe, że jak wspomniała Amica [ którą pozdrawiam :) ] : ...sporo źródeł z czasów starożytności nie przetrwało do współczesności.

Pozdrawiam gorąco :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.