Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

A możecie mi podać tytuł książki o człowieku (już nie pamiętam jak się nazywał chyba na w...) który ścigał nazistów i miał na swoim koncie sporo sukcesów. Słyszałem że było parę książkę zw z tym która polecacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi podać tytuł książki o człowieku (już nie pamiętam jak się nazywał chyba na w...) który ścigał nazistów i miał na swoim koncie sporo sukcesów. Słyszałem że było parę książkę zw z tym która polecacie?

Simon Wiesenthal vel Szymon Wiesenthal ,

Guy Walters - Ścigając Zło

uprzedzam legenda a rzeczywistość to dwie rożne sprawy .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Legenda a rzeczywistość? Co masz na myśli?

Edytowane przez pawelqqq1987
Administrator: Zdanie prosimy rozpoczynać z dużej litery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Legenda a rzeczywistość? Co masz na myśli?

Otóż z Szymona Wiesenthala ,robi się supermana istotę niemal magiczna ścigającą hitlerowskich zbrodniarzy , IMHO założyciel Jewish Historical Documentation Center w austriackim Linzu sam ma bardzo ciemna i złożoną przeszłość a wobec Polaków nie tylko dług wdzięczności ale i grzech niewdzięczności <_<

Więcej poszukaj na własną rękę , ja nie chce dalej tematu rozwijać , być może moje wnioski są mylne , i krzywdzące dla S.W.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Favilla   

Jeśli chodzi o wspomnienia obozowe, najbardziej szczegółową i, jak dla mnie, wstrząsającą była książka "Anus mundi" Wiesława Kielara. Kielar spędził w KL Auschwitz 4,5 roku, i w Oświęcimiu, i w Brzezince.

Warto także sięgnąć po:

- "Refleksje z poczekalni do gazu" Adolfa Gawalewicza; wspomnienia więźnia-muzułmana, czyli tego, który w Auschwitz był skazany na śmierć.

- "Mój Auschwitz" Władysława Bartoszewskiego; wywiad z więźniem KL Auschwitz wzbogacony o broszurki konspiracyjne ukazujące życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych

- "Häftlinskapelle" Ignacego Szczepańskiego; wywiad z członkami obozowej orkiestry KL Auschwitz, jedyna książka o tej tematyce, z którą się do tej pory spotkałam

- "Żywe numery" Czesława Skoraczyńskiego; wspomnienia sportowca, więźnia Majdanka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karma   

zdecydowanie "Anus Mundi" - pokazanie obozu od samego początku. Autor przyjechał w pierwszym transporcie, brał udział w marszu śmierci. Wstrząsająca, ale pozycja obowiązkowa. Plus dowiesz się dokładnie jak wyglądała historia Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

zdecydowanie "Anus Mundi" - pokazanie obozu od samego początku. Autor przyjechał w pierwszym transporcie, brał udział w marszu śmierci. Wstrząsająca, ale pozycja obowiązkowa. Plus dowiesz się dokładnie jak wyglądała historia Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego.

W pierwszym warszawskim transporcie. Miał jeszcze trzycyfrowy numer.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

- "Häftlinskapelle" Ignacego Szczepańskiego; wywiad z członkami obozowej orkiestry KL Auschwitz, jedyna książka o tej tematyce, z którą się do tej pory spotkałam

Z tej tematyki wskazać można jeszcze:

A. Kopyciński "Orkiestra w oświęcimskim obozie koncentracyjnym", "Przegląd Lekarski", nr 1, 1964

tegoż, "Ruch muzyczny za drutami Oświęcimia", "Ruch Muzyczny", nr 5, 1945

K. Bylica "Muzyka w obozie według Szymona Laksa i innych", w: "Muzyka źle obecna" red. K. Tarnawskiej-Kaczorowskiej

K. Dunin-Wąsowicz "Przejawy życia kulturalnego w hitlerowskich obozach koncentracyjnych", w: "Przejawy życia kulturalnego w obozach koncentracyjnych jako forma samoobrony więźniów" Materiały na konferencję naukową, część 1–2, Lublin 1974

J. Górniak "Jeszcze o muzyce w Oświęcimiu", "Ruch Muzyczny", nr 2, 1946

A. Kulisiewicz "Muzyka i pieśń jako współczynnik samoobrony psychicznej więźniów w obozach hitlerowskich". "Przegląd Lekarski", nr 1, 1977

tegoż, "Orkiestry w obozach koncentracyjnych", "Życie Muzyczne" nr 4, 1977

tegoż, "Dalsze przyczynki do zagadnień psychopatologii muzyki i pieśni w obozach hitlerowskich", "Przegląd Lekarski" nr 1, 1975

G. Fackler "Muzyka w obozach koncentracyjnych 1933-1945", "Muzykalia" VI · Judaica 1

S. Laks "Gry oświęcimskie"

F. Fénelon "Playing for Time: The Musicians of Auschwitz"

"The Last Expression. Art and Auschwitz" red. D. Mickenberg, C. Granoff, P. Hayes

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodam:

J. Struk "Holokaust w fotografiach. Interpretacje dowodów"

A. Milchman, A. Rosenberg "Eksperymenty w myśleniu o Holocauście"

M. Pietrzykowska "Ciało pod powierzchnią i na powierzchni. O ukrywaniu się Żydów po aryjskiej stronie" w: "Ucieleśnienia", red. J. Bator i A. Wieczorkiewicz.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.