Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abm

Czerwcowa matura z historii 2010

Rekomendowane odpowiedzi

abm   

Witam wszystkich będąc wreszcie po maturze zrelaksowany ahh! ;]

Mam do was pytanie. Czy jest cień szansy że znajdę gdzieś w internecie maturkę z 8.06 ? - Dodatkowy termin

Wydaje mi się, że jest to raczej nie możliwe, CKE ich nie opublikuje.

Dla zainteresowanych mogę powiedzieć, że była prosta (o ile ktoś zdążył choć podstawowo powtórzyć,cały materiał). Trzeba było myśleć (historycznie), nie dało rady zadania robić hm. "automatem" ,łatwo można było wpaść na głupocie. Tematem przewodnim II części był kościół od 1569 do 1989.

Temat pierwszy: (mniej więcej): Scharakteryzuj przemiany w kościele w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zwróć uwagę na wcześniejsze wydarzenia.

Temat drugi: Scharakteryzuj przemiany w latach 1944-1989 wymień według ciebie najistotniejsze wydarzenia tego okresu. *Zwróć uwagę na rolę kościoła w tym okresie (temat banalny aczkolwiek trzeba było go powtórzyć [czego mi się niestety nie udało zrobić]).

* - nie jestem pewien bo nawet go do końca nie doczytałem, po zobaczeniu lat stwierdziłem że to nie jest dla mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

Szczęście, że w ostatnie dni przed maturą "polubiłem" I Rzeczpospolitą . W każdym razie wypracowanie pisałem ok. 20 min. reszta czasu - zadania, bo były rzeczywiście trudne , a poniektóre dawały po 3 pkt.

Na marginesie, opiszę wam ilustrację które mnie dość zaintrygowała.

"Napisz jakie wydarzenie przedstawia poniższa ilustracja"

Miałem przedstawionego Faraona, była to płaskorzeźba z jakiejś świątyni w Egipcie (kojarzy mi się, że jej nazwa rozpoczynała się na "i"), obok niego stały dwie (po lewo i prawo) kobiety, coś na rodzaj kapłanki ocierając się dłońmi o ramię i głowę Faraona. Na obrazku był najprawdopodobniej Ramzes II, gdyż nie był on przedstawiony z nemesem, a z wysokim nakryciem głowy, które wg mnie stanowiło myśl przewodnią obrazka. Zaryzykowałem i napisałem "koronacja Faraona " co o tym sądzicie?

Pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

To nie jest dokładnie to samo ,ale rzeczywiście to było podobne wydarzenie . Postać centralna na bank była mężczyzną, a panie po bokach dotykały go obiema rękami. W tle również znajdowały się hieroglify , co do nakryć głowy pań nie jestem pewien czy w ogóle takowe były.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej by było istotne nakrycie głowy mężczyzny, a nie kobiet.

Może to przestawienie Ramzesa w roli Ozirisa?

Może przejrzyj zasoby ikonograficzne świątyni Abu Simbel?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

Wydaje mi się ,że nie było to Abu Simbel .

W każdym razie gdzie znajdę zasoby ikonograficzne Abu..? (na pewno nie w biblioteczce osiedlowej...)

Co do Ramzesa (II lub III) ,mogło być to bardzo prawdopodobne, dam 80% że był to któryś z nich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ja tam na Egipcie wyznaje się bardzo słabo ;)

Ot zapewne secesjonista ma rację. Choć dziwne nakrycie głowy plus ramiona kobiece na barkach i dziwna "kokardka" we włosach występuje tez na reliefie na filarze świątyni Hatszepsut w deir el-Bahari, chodzi o przedstawienie TotmesaIII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja tam na Egipcie wyznaje się bardzo słabo ;)

Ot zapewne secesjonista ma rację. Choć dziwne nakrycie głowy plus ramiona kobiece na barkach i dziwna "kokardka" we włosach występuje tez na reliefie na filarze świątyni Hatszepsut w deir el-Bahari, chodzi o przedstawienie TotmesaIII

A czemu owe nakrycie głowy uważasz za dziwne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.