Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Hiszpańskie Floty Skarbowe

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Witam,

Hiszpańskie Floty Skarbowe przez prawie 300 lat przewoziły skarby Nowego Świata do metropolii. Podstawa funkcjonowania gospodarki korony hiszpańskiej w XVI-XVII wieku i źródło jej potęgi.

Co o nich sądzicie?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Stanowiły "Mroczny przedmiot pożądania" korsarzy różnych narodowości.

Zaburzyły podstawy gospodarki finansowej europy.

Przede wszystkim zaburzyły gospodarkę samej Hiszpanii. O ile pamiętam to skarżono się, że cały ten kruszec wcześniej czy później trafia do krajów ościennych (głównie Francji) gdyż Hiszpania została wydrenowana z ludzi i ogromne ilości towarów tak codziennego użytku jak i luksusowych były raczej importowane niż produkowane na miejscu.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad Gregski:

Ale chyba nie zaprzeczysz, deprecjacji kruszcu i jego ceny wskutek eksploracji Ameryki Południowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Do Europy zaczęły spływać tony metali szlachetnych, więc musiało to wpłynąć na ich siłę nabywczą. Nigdy sie tym tematem zbytnio nie interesowałem. Ot, wczytałem w "Historii Francji" (autora nie pomnę, ale pamiętam, w którym miejscu na półce stoi owa spora zielona kniga), że rzemiosło i rolnictwo francuskie było zasilane hiszpańskim złotem, gdyż w XVI, XVII oraz na początku XVIII wieku w Hiszpanii znacznie wzrosło zapotrzebowanie na różnorakie produkty, które nie mogły być wytworzone na miejscu.

Co do samych „Flot” (jakoś mi to słowo „nie leży”) to dwie 1715 i 1733 zostały zniszczone przez huragany. Podobno do tej pory morze po gwałtownych sztormach wyrzuca na plaże Florydy zabytki (czasem cenne) pozostałe po Flocie z 1715 roku. Rozgrzewa to do czerwoności wyobraźnię różnym mniej lub bardziej romantycznym poszukiwaczom skarbów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Zaburzyły podstawy gospodarki finansowej europy. :)
Przede wszystkim zaburzyły gospodarkę samej Hiszpanii.

Okręty???

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

maxgall nie łap mnie za słówka...

Wiadomym jest, że raczej to co przewoziły?

Chyba, że masz inny ogląd na temat załamani się gospodarki finansowej bazującej na kruszcu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Wybacz, ale nie mogłem się powstrzymać :)

Nalezy jednak pamiętać że to właśnie bogactwa Nowego Świata uczyniły z trzeciorzędnego europejskiego kraju mocarstwo i pozwoliły Habsburgom zawładnąć połową Europy.

Był jeszcze jeden tragiczny w skutkach dla Floty Skarbowej (no chyba że macie jakąś inną bardziej pasującą nazwę?) huragan w 1622 roku i trzeba przyznać że to własnie huragany wyrządziły największe straty, pomimo że całe floty wybierały się na polowania na hiszpańskie statki i okręty załadowane wszelkiego możliwego rodzaju skarbami.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wybacz, ale nie mogłem się powstrzymać :)

Nalezy jednak pamiętać że to właśnie bogactwa Nowego Świata uczyniły z trzeciorzędnego europejskiego kraju mocarstwo i pozwoliły Habsburgom zawładnąć połową Europy.

Był jeszcze jeden tragiczny w skutkach dla Floty Skarbowej (no chyba że macie jakąś inną bardziej pasującą nazwę?) huragan w 1622 roku i trzeba przyznać że to własnie huragany wyrządziły największe straty, pomimo że całe floty wybierały się na polowania na hiszpańskie statki i okręty załadowane wszelkiego możliwego rodzaju skarbami.

pozdr

A co powiesz o nadmiarze kruszców?

I jaki to miało wpływ na europejską gospodarkę pieniądzem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Hiszpania jakoś sobie z systematycznymi dostawami kruszcu radziła, przestawała sobie radzić gdy dostawy były mniej systematyczne :)

Problemy zaczynały się kiedy tak potężny zastrzyk „gotówki” dostawał się w ręce nieprzygotowanego na to kraju – jak na przykład prezent który Piet Heyn sprawił Zjednoczonym Prowincjom (a w zasadzie Kompanii Zachodnio-Indyjskiej).

A tak bardziej na poważnie – nie analizowałem nigdy zależności makroekonomicznych europy nowożytnej, tak więc trudno mi stwierdzić jednoznacznie czy hiszpańskie złoto (i srebro, i kamienie, i... i tak dalej :) ) przyczyniło się do rozkwitu czy też do upadku rynków europejskich. Wartość towarów na rynku stale się zwiększała a europejska produkcja srebra i złota nie nadążała za zwiększającym sie popytem. Można sobie wyobrazić taki scenariusz, w którym z uwagi na brak środków pieniężnych następuje poważny regres w handlu i powrót do gospodarki wymiennej (towar na towar). Przy raczej słabych ówczesnych ośrodkach władzy i bardzo ograniczonym do nich zaufaniu raczej nie mogło być mowy o wprowadzeniu „papierowego pieniądza” (czy czegoś w tym stylu).

A że Hiszpanie od razu przywozili pełne ładownie... Inflacja podobno jest motorem postępu :)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Witam,

Szukam informacji, czy Flota Nowej Hiszpani z 1620 roku (Capitan General Juan de Benavides), która wyszła z Sanlúcar 19-VI-1620 (z Kadyksu 8-VII-1620), podczas rejsu powrotnego zawinęła do Kadyksu (a jeżeli tak to kiedy?) czy też od razu skierowała sie do Sanlúcar (gdzie dotarła 30-IX-1621)?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Niestety nie. Z fragmentu książki pod podanym przez ciebie linkiem wziąłem właśnie informacje o datach wyjścia i powrotu Floty NE. Niestety nie ma tam informacji o "zachaczeniu" w drodze powrotnej o Kadyks - a z tym wiąże się bardzo ciekawa historia którą znalazłem (niestety autor nie podał źródeł ani dat) i chciałem, przed podzieleniem się z Wami, potwierdzić.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

A tak bardziej na poważnie – nie analizowałem nigdy zależności makroekonomicznych europy nowożytnej, tak więc trudno mi stwierdzić jednoznacznie czy hiszpańskie złoto (i srebro, i kamienie, i... i tak dalej :) ) przyczyniło się do rozkwitu czy też do upadku rynków europejskich. Wartość towarów na rynku stale się zwiększała a europejska produkcja srebra i złota nie nadążała za zwiększającym sie popytem. Można sobie wyobrazić taki scenariusz, w którym z uwagi na brak środków pieniężnych następuje poważny regres w handlu i powrót do gospodarki wymiennej (towar na towar). Przy raczej słabych ówczesnych ośrodkach władzy i bardzo ograniczonym do nich zaufaniu raczej nie mogło być mowy o wprowadzeniu „papierowego pieniądza” (czy czegoś w tym stylu).

Trudno coś na ten temat znaleźć ale rzeczywiście z tego co od czasu do czasu mogłem przeczytać to był niedobór środków pieniężnych, czyli za mało było złota i srebra. Ale też daje się zauważyć że niektóre państwa uważały złoto za niepotrzebne u siebie, wręcz szkodliwe, i starały się go pozbyć. Po prostu złote monety znikały z obiegu i zamiast pobudzać handel, złoto było czynnikiem hamującym. Takie zjawisko dało się zauważyć na przykład we Francji przełomu XIII/XIV wieku, która jako jedna z pierwszych wprowadziła złote monety. Ciekawe, że Włochy, gdzie również wypuszczono złote monety, nie miały wówczas takiego problemu. Może to popiera tezę że do takich rewolucji pieniężnych czy monetarnych gospodarka musi być przygotowana. Tylko na czym to przygotowanie polega?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby użytkownik euklides nie zauważył to temat tyczy się raczej XVI-XVII wieku, a nie przełomu XIII/XIV wieku; a złota i srebra nie było: za mało, a zbyt dużo.

To, ze nie było go w normalnym obiegu wynika z faktu korzystania z kredytów.

ad maxgall:

rozumiem, że masz jakąś ciekawostkę świadczącą, że w 1620 zawitał jednak do Kadyksu?

Czy było to zawinięcie do portu, czy raczej częściowy wyładunek - często stosowany w tym mieście, w drodze do Sanlúcar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.