Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Filip Ammundi

Francuskie Odkrycia Geograficzne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy wiecie gdzie mógłbym znaleźć jakieś ciekawe i nietypowe informacje dotyczące francuskich odkryć geograficznych?

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można poszukać informacji o tym co ma dorsz do francuskiej kolonizacji Ameryki; czy o konfliktach pomiędzy rybakami z Oleron, bretońskimi, baskijskimi czy kastylijskimi. O tym czemu Franciszka I tak interesowała pełna treść tzw. "testamentu Adama". Dlaczego Jacques Cartier nadał wodospadom w Ameryce nazwę La Chine.
Warto poszukać informacji o takich postaciach, jak: słynny coureurs de bois - Cavalier de La Salle (rejon Missisipi), François Martin (1674; Pondichéry), Pierre Belain d'Esnambouc (1625; Saint Christopher).


Co do literatury w szerszym ujęciu francuskich penetracji, niestety tylko obcojęzycznej:

B. Trigger "Les Indiens, la Fourrure et les Blancs. Français et Amérindiens en Amérique du Nord (Natives and Newcommers)"
J. Meyer "L'Europe et la Conquête du monde, XVIe-XVIIIe siècle"
Ch.-R. Ageron "Histoire de la France coloniale".
D. Bouche "Histoire de la colonisation française"
"Voyage au nord dy Brésil, Yves d'Evreux, 1613-1614".




Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W służbie Francji penetrował zatokę Pamplico i ujście rzeki Hudson - Giovanni Verrazano z Włoch, to on wprowadził w 1529 r. na mapy Ameryki termin - Nouvelle-Gaule (Nowa Galia), wedle powszechnej opinii wyprawom Cartiera zawdzięczamy skuteczny lek na szkorbut.

Szerzej:

G. Blond "Wielcy żeglarze"

A. Gordon "The Hero and the Historians, Historiography and the Uses of Jacques Cartier"

R. Auger "Late-18th- and Early-19th-Century Inuit and Europeans in Southern Labrador"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodać można, choć trudno nazwać to "odkryciem geograficznym" zważywszy, że podróż ta nie zwiększyła ówczesnych horyzontów geograficznych:

Ł. Burkiewicz "Z francuskiej Tuluzy do songhajskiego Gao. Średniowieczna podróż do środka Czarnego Lądu (1405–1413)", "Prace Historyczne" ZN UJ, MCCCXXIII, 139, 2012.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ze źródeł wspomnieć można "The History of Canada or New France by Father Francois DuCreux" red. J.B. Conacher, tłum. P.J. Robinson,czyli edycja "Les Historiae Canadensis" z 1664 roku.

O podróży z Quebecu nad jezioro Huron jezuity ojca Laforgue, traktuje książka Briana Moore'a "Czarna szata" ("Black Robe", 1985). Choć to powieść to mocno osadzona w źródłach, głównie oparta listach jezuity Paula Le Jeune'a. Książka stała się podstawą filmu "Black Robe" Bruce'a Beresforda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie zapominajmy o lądowych dokonaniach Francuzów.

Po Ameryce buszowali: Samuel de Champlain, Médard Chouart des Groseilliers, Pierre-Esprit Radisson, Michael Accau, Jean Nicollet oraz rzesze bezimiennych traperów którzy polując i handlując z Indianami poznawali kontynent.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zanim jeszcze powołano francuską Compagnie des Indes Orientales, kupcy z Laval, Saint Malo i Vitré powołali spółkę, która dysponując dwoma statkami "Corbin" i "Croissant" z początkiem XVII wieku zorganizowała wyprawę do Indii. Z podróży obu statków zachowały się relacje: Françoisa Martina "Description du Premier Voyage faict aux Indes Orientalis par les Francois" i Françoisa Pyrarda "Voyage de Francois Pyrard de Laval".

"Do Indii nadal jednak docierają francuscy kupcy i pdróżnicy, a niektózy z nich zostawiają interesujące wspomnienia z indyjskich podróży. Jean Baptiste Tavernier, począwszy od 1631 roku, sześciokrotnie wyprawiał się na Wschód i wszystkie te wyprawy dokładnie opisał. Opisy podróży do Indii przyniosły sławę również dwójce współczesnych mu francuskich podróżników, a byli to Jean Thevenot i Francois Bernier".
/L. Sudyka "Indie i Francja - z historii kontaktów w okresie europejskich podbojów kolonialnych", w: "En quête de sens" red. J.  Górnikiewicz, H. Grzmil-Tylutki, I. Piechnik, Kraków 2010, s. 565/ 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.