Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Ulubiony obraz

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Dobre ale jeśli chodzi o tą epokę to na mojej liście na pierwszym miejscu jest Alfons Mucha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mi się przypomniał taki obraz . Zdjęcia nie mam. Ale jakiś żaglowiec płynący przez spokojną wodę. Z powodu odbicia w tej wodzie, w muzeum wisiał wiele lat do góry nogami.

To raczej nie chodziło o odbicie w wodzie, mowa jest zapewne o pracy Henri Matisse'a "Le Batea", był to rodzaj wycinanki malowanej gwaszem.

Tego typu przygody przytrafiły się i innym artystom, wspomnieć można choćby takie postaci jak: Robert Rauschenberg, Georgia Totto O'Keeffe, a nawet Vincent van Gogh. O'Keeffe nie miała szczęścia jej "The Lawrence Tree" powieszono błędnie nawet dwukrotnie: w 1931 r. i 1979 roku.

Ciekawym obrazem jest przedstawienie ołtarzowe znane jako "Koronacja Marii" ("Le Couronnement de la Vierge") - Enguerranda Quartona z 1453 r. znajdujące się w Villeneuve-lès-Avignon. Nie jest szczególnie piękny czy ciekawy, za to dla historyków sztuki jest jednym z tych obrazów, które sprawiają im duży kłopot. Problemem jest identyfikacja postaci: gdzie Bóg a gdzie Syn. W interpretacjach idzie się bądź to na skróty (: po prawicy), bądź wikła w skomplikowane próby interpretacji szczegółów, choćby: układ fałd szat (oś piono wa jako odniesienie do krzyża), czy częściowe osłonięcie brzucha Marii jest wyrazem "virtus Altissimi obumbrabit tibi" (Łk. 1, 35) itp.

Natomiast Aldous Huxley za najpiękniejsze i najlepsze dzieło uznał fresk z Sansepolcro autorstwa Piera della Francesca, czyli słynne "Zmartwychwstanie" z 1463 roku. Poświęcił mu nawet krótki esej z 1934 r.... oczywiście pod tytułem: "The Best Picture" (zawarty w "Along the Road" z 1925 r.).

/za: K. Binicewicz "Najlepszy obraz świata. Ekfrazy 'Zmartwychwstania' Piera della Francesca", "Polska Sztuka Ludowa. Konteksty", 2005, LIX, nr 3 (270)/

Polskie tłumaczenie eseju opublikowano w:

A. Huxley "Najlepszy obraz" przeł. A. Szostkiewicz, "Res Publica" nr 3, 1989

Anglojęzyczny tekst eseju dostępny na:

www.paradoxplace.com - "The Best Picture"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.