Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
w4w

Wojna o sukcesję austriacką

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Wojna toczona w latach 1740-1748 pomiędzy Prusami, Francją, Hiszpanią i Bawarią a Austrią, Saksonią i Sardynią.Była spowodowana wstąpieniem na tron austriacki kobiety, Marii Teresy i nieuznaniem przez Bawarię sankcji pragmatycznej cesarza Karola VI. Wojna została rozpoczęta najazdem Prus na Śląsk i zdobyciem go rok później. Zakończyła się utratą Śląska przez Austrię, która oddała go Prusom na mocy pokoju w Akwizgranie podpisanego w 1748.

Czy Polacy powinni włączyć się do tej wojny? Czy Rosja by nam na to pozwoliła? Czy by nas wsparła?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forrest   

Oczywiście, że Polska powinna się włączyć w działania wojenne. Była to ostatnia nasza szansa na zaistnienie na arenie międzynarodowej. Jakby nie było Polska miała historyczne prawa do dzielnicy śląskiej jako dawnego władztwa piastowskiego. Takiemu rozwiązaniu sprzyjały też nastroje miejscowej ludności, niechętnej protestanckim Prusom.

Ponadto postepowanie Fryderyka II było ostrzeżeniem pod adresem Polski. Wiadomo było, że sukces śląski tylko zwiększy apetyt króla pruskiego. Zresztą kolejnym powodem do polskiej interwencji było wymiganie się Fryderyka II od hołdu lenengo z Prus.

Polska popełniła karygodny błąd pozostając neutralnym państwem podczas pierwszej wojny śląskiej. Lepsze perspektywy były podczas drugiej wojny, bowiem wtedy koalicja antypruska oczekiwała od Polski włączenia się do wojny. Niestety sejm z 1744 roku, który miał ustalić nowe podatki i zaciąg wojska, został w skutek pruskiej i francuskiej intrygi zerwany. Największą przeszkodą w polskiej interwencji była coraz bardziej postępująca anarchia polskiego życia politycznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

A co kolega myśli o Rosji, czy Rosjanie pozwoliliby nam na interwencję? Po za tym kolega chyba niedokładnie przeczytał mojego posta. Polska nie miałaby szans na odzyskanie Śląska, ponieważ walczyłaby po stronie Austrii. Ewentualnie mogliśmy coś uczknąć na Prusakach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forrest   

Pod tematem pytałeś się czy Polska powinna przystąpić do tej wojny? Taką też udzieliłem odpowiedź, więc dobrze zrozumiałem Twoje intencje.

Nie napisałem, że Polska opowiedziałaby sie po stronie Prus. Jasne było, że raczej opowiedzielibyśmy sie po stronie Saksonii, a ta po zawiedzeniu sie w rachubach na korone cesarską poparła Austrię. Chodzi mi o to, że za pomoc udzieloną Austrii można było uzyskać jakieś ziemie na Śląsku. Ponadto połączenie terytorialne Polski i Saksonii ułatwiłoby rządzenie krajem. Trzeba też pamiętać, że mimo wielu błędów jakie popełnili Sasi, dążyli oni do wzmocnienia władzy królewskiej w Polsce.

Jeżeli chodzi o Rosję to myślę, że zgodziłaby się ona na udział Polski w wojnie. Przede wszystkim dlatego, że caryca Elżbieta reprezentowała wrogie stanowisko względem Prus i była zainteresowana wszelką akcją, która mogłaby osłabić Berlin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Wybacz pomyliłem się myślałem że optujesz za wojną po stronie Prus.

Jeżeli chodzi o Rosję to myślę, że zgodziłaby się ona na udział Polski w wojnie. Przede wszystkim dlatego, że caryca Elżbieta reprezentowała wrogie stanowisko względem Prus i była zainteresowana wszelką akcją, która mogłaby osłabić Berlin.

Ta sama Elżbieta nie chciała udziału Polski w wojnie siedmioletniej. Mimo tego że zdobycze terytorialne na Prusach miały przypaść właśnie Polsce. Niestety Elżbieta umarła o pół roku za wcześnie i od tamtego roku rozbiory polski były już praktycznie przesądzone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.