Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Karabinek wz. 96 Beryl

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Witam, chciałbym podyskutować o karabinie wz. 96 beryl. Jest oparty na konstrukcji Ak- 74. Czy taka broń jest dobra na te czasy, czy powinien zostać zmodernizowana lub zakupić nowe bronie, lepsze od Beryla?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Primo to kbk wz.96 Beryl oparty jest konstrukcyjnie o kbk wz.88 Tantal.

Jest to broń dobra ale nie jest perspektywiczna, dlatego opracowywany jest nowy kbk w ramach programu MSBS-5,56 i to chyba wszystko wyjaśnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gruzio2   

W mojej ocenie Beryl jest trochę kiepsko wykonany. Roztapiające sie plastikowe łoże, cieniutkie blaszki...

Jednak wolałbym iść w bój z AK-47. Cenię sobie jednak wiekszy kaliber

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

A służysz w wojsku polskim aby przedstawiać tak kategoryczne opinie? Masz jakieś realne doświadczenia z kbk wz.96? Czy też jak podejrzewam są to takie tam laickie slogany?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I skąd ten AK-47? Z muzeum? :) Niestety jakość wykonania Beryla naprawdę nie poraża. Moim zdaniem lepiej wykonane były AKMS-y z połowy lat 80-tych.

Edytowane przez Dziki_Koziol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
Służyłem w zasadniczej służbie.

To nic nie tłumaczy, bowiem żołnierz służby zasadniczej też nie jest fachowcem, a i kbk wz.96 Beryl się mocno ostatnimi czasy zmienił. I choć szczytem techniki nie jest to jest to dobra broń.

Co do AK-47 to chodziło mi tutaj raczej o cały typoszereg(AK, AKS, AKMS, itd)

Co nie zmienia faktu że broń rodziny AK jest już nieperspektywiczna (tak też wz.96), czas by w WP miejmy nadzieje zastąpiła ją nowa konstrukcja opracowywana w ramach programu MSBS-5,56.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Moim zdaniem lepiej wykonane były AKMS-y z połowy lat 80-tych.

Miałem na stanie w WP przez 20 miesięcy KbkAKGN, i chociaż mało poręczny (brak możliwości składania kolby), bardzo dobrze mi się z niego strzelało.

To nic nie tłumaczy, bowiem żołnierz służby zasadniczej też nie jest fachowcem

Owszem - fachowcem (specjalistą - rusznikarzem) nie jest, dysponuje jednak atutem, o którym mogą pomarzyć tylko laicy - strzelaniem (i to wielokrotnym) ostrą amunicją, znajomością celności broni, jej słabych i mocnych stron. I spytam przez ciekawość: służyłeś w WP ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Co nie zmienia faktu że broń rodziny AK jest już nieperspektywiczna (tak też wz.96), czas by w WP miejmy nadzieje zastąpiła ją nowa konstrukcja opracowywana w ramach programu MSBS-5,56.

Wiem, ze kilka nowoczesniejszych armii swiata pracuje - czy zlecilo prace - nad nowa bronia indywidualna, o starym dobrym kalibrze 7,62. Czyli cos nie jest do konca ok z 5,56.

Pytanie do sledzacych takie tematy: co? Oraz - warto dumac nad nowym kbk 5,56?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
I spytam przez ciekawość: służyłeś w WP ?

Nie, choć myślałem swego czasu nad zaciągnięciem się... przeważyły jednak studia. Tym nie mniej warto jednak poczytać dokładnie czasami to co pisze chociażby REMOV.

Wiem, ze kilka nowoczesniejszych armii swiata pracuje - czy zlecilo prace - nad nowa bronia indywidualna, o starym dobrym kalibrze 7,62. Czyli cos nie jest do konca ok z 5,56.

Chodzi o doświadczenia z Afganistanu między innymi, 7,62x51mm ma większy zasięg ognia skutecznego, stąd opracowywanie, właściwie nie broni tylko na amunicję ów wymienioną, ale także na 5,56x45mm. Oba mają zalety i wady. Stąd opracowywanie takich kbk i kb automatycznych jak SCAR-L (Mk 16 Mod 0) na amunicję 5,56x45mm i SCAR-H (Mk 17 Mod 0) na amunicję 7,62x51mm, oba rodzaje mają się w domyśle uzupełniać, choć nikt z amunicji 5,56x45mm nie zamierza rezygnować, mimo że pojawiają się np. nowe pociski łączące zalety obu rodzajów jak 6,8mm SPC itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jezeli dobrze rozumiem, ta nowa bron 7,62 ma stanowic cos w rodzaju ogniwa posredniego miedzy rkm a kbk? Oczywiscie w sensie taktyczym, nie technicznym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Raczej proste uzupełnienie automatycznych kbk, automatyczny kb wygląda w zasadzie identycznie tylko używa amunicji o większym kalibrze. Zresztą dowódcy US.Army postulują też większe nasycenie w samopowtarzalne karabiny wyborowe na amunicję 7,62x51mm. Natomiast na szczeblu kompanii owszem są też zasilane amunicją 7,62x51mm karabiny maszynowe, czy też uniwersalne karabiny maszynowe dla bardziej poprawnej klasyfikacji.

Co nie oznacza że ktokolwiek rezygnuje z amunicji 5,56x45mm mimo pojawienia się takich nowości jak 6,8x43mm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Raczej proste uzupełnienie automatycznych kbk, automatyczny kb wygląda w zasadzie identycznie tylko używa amunicji o większym kalibrze
Ze jest "taki sam" wiem, stad zastrzezenie, ze posredniosc tej broni nie z technicznych cech wynikac moze ;) .

Na dobra sprawe chyba mamy to samo na mysli, tylko ubieramy w inne slowa.

Jak teraz wyglada uzbrojenie strzeleckie komanii piechoty?

Cmi mi sie, ze na druzyne przypada 1 rkm 5,56, rodzaju Minima. Ilu - w planach - zolnierzy ma dostac kbk 7,62?

A calkiem na temat: jest gdzies w necie porzadny opis budowy i rozwoju Beryla?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Jak ma wyglądać wyposażenie plutonu? Cóż w US.Army z tego co się orientuje jest dwóch strzelców kbkm na amunicję 5,56x45mm, takich plutonów jest dwa + pluton czy też sekcja dowodzenia w skład której wchodzą dwa ukm na amunicję 7,62x51mm, przynajmniej w batalionach podlegających pod IBCT i SBCT tak jest, w HBCT jest inaczej, chyba bez ukm bo za sekcje z ukm robi BWP.

Ilu żołnierzy ma dostać kb i/lub (ale tu proszę mnie poprawić w razie czego) kbk na amunicję 7,62x51mm? Nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Miałem na stanie w WP przez 20 miesięcy KbkAKGN

Też czasem strzelam z klubowego AKGN, a w pracy noszę AKMS-a z 1985 roku. Stan zachowania niektórych egzemplarzy jest idealny. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.