Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saycom`van

Matura z historii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zdecydowałem się na wybór rozszerzonej matury z Historii. Mam wiele pytań na które chciałbym tutaj znaleźć odpowiedź. Na początku chciałbym także napisać, że po 2 latach liceum miałem mało wiadomości. Jednak dzięki naprawdę małemu uczeniu się już od początku 3 klasy próbną maturę napisałem na 58% ( najlepszy wynik w szkole ). Zakres do XV w miałem opanowany niemalże perfekcyjnie (popełniłem tam jedynie 2 błędy). Niestety potem tylko było już gorzej bo nie miałem żadnych informacji - no ale do maja jeszcze mam 3 miesiące .

Moja pomoc naukowa to:

- podręczniki do liceum operonu (roz) + vademacum tego wydawnictwa

- repetytorium GREG (duże i małe)

- repetytorium Marka Chmaja "Czerwona Biblia"

- dodatkowo mam korepetycje

Od grudnia zacząłem czytać Jasienicę, Samsonowicza. Aktualnie czytam Polskę na przestrzeni dziejów - Samsonowicz i inni. Wiele złego słyszałem na temat Davisa , a szkoda bo w swoich zbiorach mam Europę i Boże Igrzysko.

Najwięcej obaw przede mną budzi wypracowanie. Na maturze próbnej wybrałem II temat - "stosunki polsko-sowieckie w latach 1939-1989'. Dostałem tylko 11 pkt ( III poziom). Jednakże starałem się dodawać tezy historyków. Swoją drogą czy istnieje jakaś lista , która je zawiera? Po przeczytaniu Polski Piastów Jasienicy (swoją drogą czasem nie rozumiem co czytam ) w grudniu szczerzę mówiąc nie pamiętam jego wszystkich głównych założeń. Na maturze jako , że nie przeczytałem żadnej książki z tamtego okresu 'strzelałem' na temat zdań historyków ( no jednego - Daviesa).

Czytałem poradnik jednego z użytkowników , który dostał 20 pkt na 20 , ale podał on jedynie 8 autorów książek z czego praktycznie każdy opisuje co innego.

Liczę na udzielenie mi pomocy oraz pozdrawiam:)

Edytowane przez saycom`van

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum :)

Jasienica to chyba nie jest dobry wybór (poczytaj opinię na forum). Nie przygotowuję się co prawda jeszcze jakoś ostro do matury, gdyż czeka mnie ona dopiero za 1,5 roku, ale jeśli chodzi o Piastów to korzystam i polecam pozycję Jerzego Wyrozumskiego Historia Polski, Warszawa 1987. Co do Daviesa akurat te dwie książki, które wymieniłeś są dobre (osobiście nie czytałem, ale najczęściej spotykałem się z taką oceną).

Jednakże starałem się dodawać tezy historyków. Swoją drogą czy istnieje jakaś lista , która je zawiera?

Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Jeśli chcesz poznać tezę jakiegoś historyka to musisz po prostu przeczytać jego książkę, by się o tym dowiedzieć :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ale z logicznego punktu widzenia tezy historyków ( tych znanych i cenionych ) pokrywają się praktycznie z informacjami podawanymi w repetytoriach i podręcznikach.

Dobrze jest strzelać np. Zgadzam się z H. Samsonowiczem, że nadanie przywileju nihil novi w 1505 roku doprowadziło do umocnienia pozycji szlachty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No ale z logicznego punktu widzenia tezy historyków ( tych znanych i cenionych ) pokrywają się praktycznie z informacjami podawanymi w repetytoriach i podręcznikach.

"Praktycznie" :)

Dobrze jest strzelać np. Zgadzam się z H. Samsonowiczem, że nadanie przywileju nihil novi w 1505 roku doprowadziło do umocnienia pozycji szlachty.

Czy ja wiem, czy tak dobrze :D Co będzie jak strzelisz źle? Będzie to pewnie liczone jako błąd merytoryczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwe zapamiętanie szczegółowych tez poszczególnych historyków? Teoretycznie tak, ale potem po przeczytaniu z 8-10 książek wszystko się może mylić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hm... Ja nigdy nie miałem z tym problemu, za to b. często przeszkodą, której nie mogę przeskoczyć to zapamiętanie dat :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomijając te, które traktują o Polsce pod okupacją w II WŚ to syntezy:

Maria Jaczynowska, Anna Mączakowa, Witold Tyloch, Historia Starożytna, Warszawa 1974., chociaż jeśli masz coś czytać o antyku to polecam słynne "trojaczki" autorstwa Marii Jaczynowskiej, Danuty Musiał, Marka Stępnia o tym samym tytule, gdyż w powyższej pozycji jest troszkę błędów jak np. data pokoju Kalliasa. Średniowiecze to:

Tadeusz Manteuffel, Historia powszechna. Średniowiecze, Warszawa 2007;

Jerzy Wyrozumski, Historia Polski do 1505 roku, Warszawa 1987;

Dalej:

Zbigniew Wójcik, Historia powszechna. Wiek XVI-XVII, Warszawa 2008;

Józef Gierowski, Historia Polski 1505-1764, Warszawa 1985;

Mieczysław Żywczyński, Historia powszechna. 1789-1870, Warszawa 2008;

Stefan Kieniewicz, Historia Polski 1795-1918, Warszawa 1970;

Henryk Samsonowicz, Historia Polski do roku 1795, Warszawa 1990;

Wojciech Roszkowski, Historia Polski 1914-2005, Warszawa 2007.

Jest jeszcze kupa innych książek, wystarczy poszukać :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Np. tutaj

Paweł Jasienica w ?Polsce Jagiellonów? nazywa traktat krakowski

?klęską? i przytacza wiersz napisany przez Stanisława Hozjusza po podpisaniu

układu w 1525 r. W utworze tym Zygmunt Stary został określony mianem

?monarchy szalonego?, który mogąc ?skończyć ze zwyciężonym? (Albrechtem

Hohenzollernem) okazał mu łaskę.

Mało prawdopodobne jest coś takiego pamiętać na pamięć :D

Edytowane przez saycom`van

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Europa na poziom rozszerzony matury, problemy traktuje bardzo pobieżnie, o Polsce tam stosunkowo mało, tylko najważniejsze rzeczy, a osobiście kilka razy z autorem się nie zgadzam.

Polecam książki Boruckiego i Toporka. Na forum o nich pisałem.

Polecam:

https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=401

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

" W dziale matura z historii znajdziesz temat poświęcony literaturze, gdzie znajdziesz spis kilkunastu dzieł przydatnych do nauki oraz podczas pisania egzaminu. "

Gdzie to jest?

Aktualnie czytam to :

http://allegro.pl/item881587170_polska_na_...icz_henryk.html

Edytowane przez saycom`van

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem historię Polski Boruckiego. No muszę przyznać, że fajnie napisane - krótki i na temat.

Dodatkowo wziąłem także "Malowane dzieje Polski" Demartu.

Jednak widzę, że nie ma on np. obrazu pt" Śmierć Zygmunta

Augusta" a on był na próbnej maturze ostatnio;/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
" W dziale matura z historii znajdziesz temat poświęcony literaturze, gdzie znajdziesz spis kilkunastu dzieł przydatnych do nauki oraz podczas pisania egzaminu. "

Gdzie to jest?

Aktualnie czytam to :

http://allegro.pl/item881587170_polska_na_...icz_henryk.html

Zajrzyj tutaj: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...30&start=30

Sam zdaję mature w maju (z próbnej 92% - ale była sprawdzana w mojej obecności przez nauczyciela, ponieważ w mojej szkole tylko ja zdaje poziom rozszerzony z historii, natomiast z podstawy miałem 88%) więc myśle, że mogę pomóc.

Książka Samsonowicza to świetny wybór.

Stefan Kieniewicz, Historia Polski 1795-1918, Warszawa 1970;

Czytanie tej pozycji było dla mnie bólem i zgrozą. Po prostu zbyt dużo nawiązań do panującego ustroju (w roku wydania). Jak ktoś trafnie napisał na okładce Historia Polski 1975- 1918 W Oczach Marksisty.

Od grudnia zacząłem czytać Jasienicę

Jak poprzednicy, ale podkreślę, że Jasienica jest po prostu uprzedzony do Jagiellonów, nie wspominając o Wazach.

Wiele złego słyszałem na temat Davisa , a szkoda bo w swoich zbiorach mam Europę i Boże Igrzysko.

Ponieważ słyszałeś opinię osób, które od historyków oczekują wnikliwych badań, i stawiania nowych tez. Przykładowo mój nauczyciel od historii chwali i każdemu poleca Daviesa. Wiadomo, że przeczytanie ksiąg mających ponad 1000 stron troche czasu zajmuję- lepiej wykorzystać to na polskie pozycje (np. Bogucka)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
kalki a z jakich podręczników/repetytoriów się uczyłeś?

Witam,

Więc ja posiadam w "Czerwoną Biblię" Chmaja, jak również "Notatki z Lekcji" Małgorzaty Ciejki. Przeglądałem kiedyś repetytoria z wydawnictwa "OPERON" i "GREG"- jak dla mnie bardzo słabe.

W sumie ja mam specyficzne podjeście do wszelkiego typu podręczników itd. - po prostu nie potrafię czytać, a tym bardziej z tego się uczyć. Wolę poczytać coś wartościowego- choćby teksty źródłowe, dokumenty.

Każdy lubi coś innego. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.